"Za našo ekipo je to zelo čustven dan. Trener Zoran se namreč poslavlja od naše ekipe. Sicer pa sem zelo vesela te zmage," je po trojni slovenski zmagi v Oberhofu dejala Urša Bogataj.
S temi besedami so se ob zgodovinskem uspehu slovenskih smučarskih skakalk uresničili največji strahovi navijačev tega športa pri nas.
Zoran Zupančič je dirigentsko palico v ženski reprezentanci prevzel pred slabimi štirimi leti, ko je v nasprotju od pričakovanj na mestu glavnega trenerja zamenjal Staneta Baloha. Številni poznavalci so bili v tistem obdobju skeptični nad potezo glavnih mož pri smučarski zvezi, a se je ta izkazala za zadetek v polno.
Nore številke, polne lovorik
Ženski skoki so pod vodstvom 46-letnega Žirovca doživeli izjemne uspehe in neverjeten razcvet. Občasne obiske stopničk in redke zmage naših orlic je Zupančič spremenil v serijsko zmagovanje. Po zaslugi predvsem Nike Križnar, Eme Klinec in Urše Bogataj je Slovenija tako na tekmah svetovnega pokala kot na največjih tekmovanjih v zadnjem štiriletnem obdobju pobrala praktično vse, kar se je osvojiti dalo.
Pod njegovim vodstvom so skakalke v svetovnem pokalu osvojile jubilejnih 50 stopničk, dočakale prvo ekipno zmago (lani na Ljubnem) in se podpisale tudi pod dve najbolj zaželeni lovoriki. V posamični konkurenci je lani veliki kristalni globus domov prinesla Nika Križnar, v ekipni so posebno trofejo za zmago v pokalu narodov osvojile letos.
Največji uspehi skakalk v svetovnem pokalu od 2018 naprej:
Prvo mesto: Ekipa 1x, Nika Križnar 5x, Urša Bogataj 3x, Ema Klinec 1x
Drugo mesto: Ekipa 3x, Nika Križnar 10x, Ema Klinec 4x, Urša Bogataj 4x
Tretje mesto: Ekipa 1x, Ema Klinec 6x, Urša Bogataj 7x, Nika Križnar 6x
Prvo mesto v skupnem seštevku: Nika Križnar (2020/21)
Drugo mesto v skupnem seštevku: Nika Križnar (2021/22)
Tretje mesto v skupnem seštevku: Urša Bogataj (2021/22)
Prvo mesto v pokalu narodov: 2021/22
Drugo mesto v pokalu narodov: 2020/21
Za primerjavo: Slovenke so prej od začetka svetovnega pokala za ženske osvojile 22 stopničk, od tega dve zmagi.
Najboljše tudi na najpomembnejših tekmah
Vmes sta za dva presežka poskrbeli še Ema Klinec in Urša Bogataj. Prva je na lanskem svetovnem Oberstdorfu postala svetovna prvakinja na srednji skakalnici, njen uspeh pa je Bogatajeva ponovila na letošnjih olimpijskih igrah. V Nemčiji in na Kitajskem je do posamičnih bronastih kolajn prišla še Nika Križnar, v Pekingu smo Zdravljico poslušali še na moštveni ekipni tekmi.
Največji uspehi skakalk na največjih tekmovanjih od 2018 naprej:
Prvo mesto: Ema Klinec, SP 2021; Urša Bogataj,OI 2022; mešana ekipna tekma, OI 2022
Drugo mesto: ženska ekipna tekma SP 2021
Tretje mesto: Nika Križnar, SP 2021; Nika Križnar, OI 2022
Da se po koncu letošnje sezone od aktivnega skakanja poslavlja Špela Rogelj, prva slovenska zmagovalka v svetovnem pokalu (Lillehammer 2014) in tudi prva nosilka rumene majice iz Slovenije, je bilo znano že dlje časa. Veliko večje pa je presenečenje, da se od najuspešnejše reprezentance zadnjih let poslavlja tudi glavni trener. Sploh glede na to, da bo prihodnjo sezono svetovno prvenstvo potekalo v domači Planici.
Kam in kako ga bo vodila nadaljnja pot, še ni znano. Tako kot tudi ne, kdo ga bo zamenjal. A kdorkoli bo slovenske skakalke vodil v prihodnje, bo stopil v zelo velike čevlje … Sploh glede na zaključek, ko se je v Oberhofu na zadnji tekmi letošnje sezone pisala zgodovina. Na stopničkah so namreč le skakalke iz Slovenije. To pred tem ni uspelo še nobeni državi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje