Alarm za smučarske skoke: Tako ne gre več naprej

Smučarski skoki 18. Apr 202513:45 1 komentar
Vikersund
Foto: Guliverimage

Organizatorji smučarskih poletov v Vikersundu so razkrili zaskrbljujoče številke po letošnjem zaključku norveške turneje. Pod letalnico v osrčju Norveške se je v treh dneh zbralo le 6000 gledalcev, posledica pa je velik primanjkljaj v proračunu.

Čeprav so smučarski poleti formula ena skakalnega športa in je Vikersund v letih 2011-2025 s svetovnim rekordom veljal za največjo letalnico na svetu, pa se tamkajšnji organizatorji soočajo z veliki finančnimi izgubami.

Kot je za norveški časnik Dagbladet razkril predsednik organizacijskega komiteja Leif Arne Berget, so letos v treh dneh (petkove kvalifikacije, sobotne in nedeljske tekme v moški in ženski konkurenci, ki jim je sicer močno nagajal veter) našteli zgolj šest tisoč obiskovalcev. Za primerjavo, v Planici se je ob zaključku sezone v štirih dneh skupaj zbralo več kot 66 tisoč navijačev.

Slab obisk se pozna tudi pri zaslužku. Organizatorji so pridelali 3,8 milijonov norveških kron – približno 315 tisoč evrov izgube. “Bali smo se, da bomo v rdečih številkah. Tako ne bo šlo več naprej, na dolgi rok si takšnih izgub ne moremo privoščiti. Nekaj moramo spremeniti,” je bil jasen.

Največje stroške sicer predstavlja priprava snega in vzdrževanje letalnice. Ker prihodek s strani navijačev teh odhodkov niti slučajno ni pokril, so organizatorji že imeli krizni sestanek z Norveško smučarsko zvezo. “Potegnili smo črto, kaj se je sploh zgodilo. Nič ne moremo spremeniti. Moramo stopiti skupaj ter v pomladnih in poletnih mesecih ugotoviti, kako naprej,” je še dodal Berget. Prizorišče zahodno od Osla je na osnutku koledarja za prihajajočo sezono (tako v moški kot v ženski konkurenci), tudi zaradi goljufanja z dresi in velikih stroškov pa ne bo več norveške Raw Air turneje.

Dodaten udarec je Vikersundu zadal Domen Prevc, ki je z 254,5 metra odvzel svetovni rekord Norvežanom in ga vrnil v Slovenijo. Morda bi prav dovoljenje za povečanje letalnic – odločitev bo znana 8. maja – lahko spet prižgala iskro upanja tudi za bolj obiskane tekme v Vikersundu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje