
Ekshibicijska tekma, ki je potekala pretekli teden v Zakopanah na Poljskem, je dobrodošla popestritev in lahko še dodatno popularizira smučarske skoke, a obenem predstavlja tudi določeno tveganje, je prepričan vodja za smučarske skoke v slovenski nordijski reprezentanci Gorazd Pogorelčnik.
Pretekli konec tedna so Zakopane na Poljskem gostile ekshibicijsko tekmo v smučarskih skokih, na kateri so štiri ekipe v dveh serijah lovile natanko 1000 metrov. Dogodek, ki so se ga udeležili tudi slovenski skakalci Anže Laniše, Domen Prevc in Timi Zajc ter je potekal pod pokroviteljstvom Red Bulla, se je izkazal za nadvse uspešnega, saj ni navdušil le gledalcev, temveč tudi vse sodelujoče smučarske skakalce.
To je sicer že drugi unikaten projekt proizvajalca energijskih pijač v smučarskih skokih v zadnjih dveh letih. Že lani je namreč svet osupnil s skrivnim projektom na Islandiji, ko je postavil improvizirano letalnico, po kateri se je spustil Japonec Rjoju Kobajaši in z 291 metri postavil neuradni svetovni rekord.
“Lani za tako imenovano ultra letalnico ni vedel nihče, oziroma nihče ni bil obveščen, kaj se dogaja na Islandiji. Letos pa je organizator dobil zeleno luč tudi od Mednarodne smučarske zveze,” je razkril Gorazd Pogorelčnik, ki dogodku, kot se je zgodil v Zakopanah, nikakor ne nasprotuje. Ravno nasprotno. Četudi tekma ni potekala pod okriljem Mednarodne smučarske zveze, je prepričan, da lahko takšna tekmovanja skokom le koristijo.

“Red Bull je močno podjetje na vseh kontinentih, zato je takšna zadeva za popularizacijo zelo dobrodošla. Tudi zato verjamem, da bosta obe strani v primeru takšnih dogodkov tudi v prihodnje delovali z roko v roki,” je zatrdil sogovornik, ki se mu je zdel format lovljenja razdalje 1000 metrov še kako zanimiv.
“Tekmo sem spremljal doma in če sem odkrit, me je bilo kar nekoliko strah. Šele ko je bilo konec prve serije, sem si kar nekoliko oddahnil, saj sem videl, da bodo v drugi lovili končnih 1000 metrov in tako dolgih skokov ne bo več. Prav tako je bilo pri katerem od tekmovalcev zaletna rampa previsoko in jo je bilo treba spuščati. Format je sicer zelo zanimiv, a bo treba nekatere stvari še definirati, da tekma ne bo postala nevarna,” je poudaril Pogorelčnik.

Preizkušnje, kot je bila na Poljskem, vsekakor predstavlja določeno tveganje. Ni namreč zanemarljivo, da na njej ni prav nič odločal slog, vetrna izravnava ali zaletišče, tega so kapetani in tekmovalci glede na potrebe oziroma napovedane daljave izbirali sami. A kot je poudaril 47-letnik, so organizatorji pred tekmo stopili v stik tudi z nacionalnimi zvezami. “Z našimi tekmovalci se nismo pogovarjali po tekmi, temveč pred njo. Poleg tega je bil organizator zelo pošten in je najprej stopil v stik z našo smučarsko zvezo. Šele, ko smo prižgali zeleno luč, da lahko gredo, so nato povabila prejeli tudi skakalci,” je še povedal Pogorelčnik.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!