"Ta medalja je nagrada za celotno ekipo. Ne le zame. Veliko ljudi je garalo in delalo. Še posebej Jani Grilc. Ko nisem bil najboljši, je bil on eden tistih, ki je res verjel vame in vložil ogromno truda. On res živi za ta šport. Vlaga ogromno energije, veliko več, kot bi moral. Tudi svoje zdravje." S temi besedami je Domen Prevc zlato olimpijsko odličje posvetil slovenskemu trenerskemu čarovniku. Kako pa je sanjski večer v Predazzu videl on?
Eden tistih redkih, ki so v najtežjih trenutkih sezon, ko ni šlo nič po načrtih, verjeli v Domna Prevca, je bil Jani Grilc. Gospod slovenskih smučarskih skokov, ki je po upokojitvi svetovalec trenerja Roberta Hrgote, je bil po sanjskem sobotnem večeru upravičeno vzhičen.
“Bilo je kar stresno, če sem povsem odkrit. Vedel sem, da je Domen res v formi, ampak na velikih tekmovanjih, kot so olimpijske igre, so pritiski veliki. Lahko se zgodi manjša napaka, tudi za vreme je bilo napovedano, da ne bo najbolj stabilno. Na srečo so bili za vse podobni pogoji, tako da je bila tudi tekma lepa. Pokazalo se je, kdo je najboljši,” je Grilc razlagal s širokim nasmehom na ustih.
Ni skrival, da mu je ob Domnovem zmagoslavju in poslušanju Zdravljice zaigralo srce. Fantom sem rekel, da glede na to, da sem že star, sem se za pet let pomladil,” je dodal v smehu.

Igriv, spreten, željan adrenalina
Skakalni trener, ki je bil zraven pri vseh največjih slovenskih uspehih, novega olimpijskega prvaka pozna že dolgo. “Nekje od njegovih 12 ali 13 let, ko sem pomagal trenerju v klubu, v svojo skupino pa sem ga dobil pri 14 ali 15 letih. Vedno je bil izredno igriv, koordiniran, imel je izjemne občutke. Iskal je spretnost, adrenalin. Dozdevalo se mi je, da on v skokih lahko uspe. Tudi ko je šel prvič po odprtju na kranjsko skakalnico, je že prvi skok kar plaval po zraku. Za 15 metrov je preskočil vrstnike,” je z izbranimi besedami govoril o najmlajšemu izmed bratov Prevc.

Ne pusti blefiranja
A ob preboju na najvišjo raven vendarle ni šlo zlahka. “V mladinskem obdobju, ko je začel v svetovnem pokalu postavljati vrhunske rezultate, je bil še malo premlad. Bil je pogumen, natreniran, a ni imel toliko moči v nogah, kot jo ima zdaj. In tehnike tako izpopolnjene, kar je logično. Videlo se je, da je ekstremen. Ko je v zadnjih letih izboljšal še to področje, se je pokazalo, da ima malokdo tisto, kar ima on,” je poudaril Grilc in dodal, da je s 26-letnikom zelo prijetno sodelovati, saj je umirjen in nekonflikten.
Opozoril pa je še na eno njegovo vrlino: “Pri njemu ne moreš blefirati, kar je prav. Dolgo sva že skupaj, dobro poznava drug drugega. Za nama so lepa leta, tole pa je bila pika na i. In veliko olajšanje.”

Peter postopoma, Domen pa …
Grilc je v svojem klubskem delovanju sicer vodil vse brate Prevc, v reprezentanci pa je bil v času največjih uspehov Petra pomočnik glavnega trenerja Gorana Janusa. Kako primerja oba brata, oba velika šampiona?
“Domen je hitreje prišel do teh rezultatov in zmag, potem pa poniknil. Ne povsem, ampak v enem obdobju je moral vse prej našteto nadgraditi. Na manjših skakalnicah, kjer je hitrost manjša, ni mogel postavljati teh rezultatov. Boril se je par težkih let. Motivirale so ga letalnica, tako da je ob koncu vsake sezone v Planici obdržal motivacijo za naprej, da je delal, delal, delal. Morali smo postaviti vsebino treninga tako, da je na sebi čutil razliko. Počasi smo uspeli, zdaj pa je na srečo tam, kjer je. Upam, da bo zdaj to držal in da ne bo poškodb,” je povedal o mlajšemu.
Petrova zgodba pa je bila bolj postopna. “Peter je uspel pozneje, v mladinskih letih smo morali tudi več delati na tehniki. Lepo je rasel do 10., 5., 4. mesta … Marsikdo je bil prej na stopničkah kot on. A ko je prišel do te točke, se je stvar speljala. Bil je tudi veliko bolj eksploziven kot Domen.”

Premier liga
Španska liga – La Liga
Bundesliga
Liga prvakov
Evropska liga
Evroliga
EuroCup
NBA
Slovenija
Liga ABA
ATP World Tour Finals
Pariz
ATP
WTA
Davisov pokal









Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!