Finci se pogrezajo od sramu: državno prvenstvo dobil Kitajec

Smučarski skoki 9. Sep 20249:07 1 komentar
Jiawen Zhao
Jiawen Zhao; Foto: Profimedia

Finska, ki je nekoč veljala za eno od najuspešnejših reprezentanc v smučarskih skokih, je dosegla novo dno, potem ko je na njihovem državnem prvenstvu v Kuopiu zmago slavil kitajski nordijski kombinatorec.

Iz Finske poročajo o nadvse neobičajnem, za Fince celo sramotnem razpletu tamkajšnjega poletnega državnega prvenstva. Na tekmovanju, ki se ga je udeležilo 19 tekmovalcev, je namreč zmagal eden od dveh kitajskih predstavnikov, medtem ko je bil najboljši domači smučarski skakalec, Vilho Palosaari (244,2 točki), šele tretji. Da je celotna zgodba še toliko bolj tragična, celo absurdna, zmagovalec Jiawen Zhao (260,4) sploh ne nastopa v smučarskih skokih, temveč v nordijski kombinaciji, podobno kot na tekmi drugouvrščeni Ilkka Herola (245,1).

Razplet državnega prvenstva v Kuopiu predstavlja novo klofuto za finske smučarske skoke, ki se v svetovnem pokalu lahko pohvalijo s kar 418 uvrstitvami na zmagovalni oder, a že dolgo časa jim ne uspe najti poti iz brezna. V svetovnem pokalu je bil tako v sezoni 2019/20 kot 2020/21 njihov najboljši posameznik Antti Aalto, ki je osvojil skupno 32. (133 točk) oziroma 37. mesto (90 točk), v sezoni 2021/22 je bil najuspešnejši Eetu Nousiainen (40. mesto, 65 točk), lani in predlani pa Niko Kytosaho, ki je osvojil 77 oziroma 189 točk, kar je zadostovalo za končno 37. oziroma 30. mesto.

Četrto mesto je sicer osvojil še en Kitajec, in sicer Qiwu Song, ki pa je doslej v svetovnem pokalu nastopil le leta 2023 v Rasnovu v Romuniji, ko je bil 43., v kontinentalnem pokalu pa nikoli ni bil višje od 19. mesta. Antti Aalto in Kasperi Valto, ki sta v minuli zimi v svetovnem pokalu osvojila nekaj točk, sta bila tokrat šesta oziroma sedma.

Glede na končni razplet tekmovanja je Fincem sicer lahko v tolažbo dejstvo, da je preizkušnjo izpustil njihov najboljši skakalec Kytosaho.