Domen Prevc na stopničkah, zmaga Norvežana

Smučarski skoki 28. Jan 202313:50 > 16:10 0 komentarjev
Domen Prevc. Foto: AP Photo/Florian Schroetter via Guliver

Norveški smučarski skakalec Halvor Egner Graneurd je zmagovalec prve tekme v poletih v sezoni svetovnega pokala. Na Kulmu je Norvežan slavil s poletoma 238 in 231 metrov ter 440,7 točke. S tretjim mestom se je v slovenskem taboru izkazal Domen Prevc, ki je zbral 425,4 točke. Vmes se je prerinil Avstrijec Stefan Kraft s 431,9 točke.

V deseterici najboljših sta končala še dva Slovenca. Timi Zajc, ki je v drugo skočil 243 metrov oziroma le meter od rekorda letalnice, je bil šesti s 391,3 točke, Žiga Jelar pa je bil sedmi s 375,9.

Najboljši slovenski skakalec v tej sezoni Anže Lanišek je bil 13. s 348,6 točke, Lovro Kos je bil 16. s 331,8, Žak Mogel pa 29. z 209,2 točke. Brez finala je po prvi seriji in 38. mestu ostal Peter Prevc.

Zahtevne razmere v prvi seriji

Prva serija je postregla z zahtevnimi razmerami, kar je težave povzročalo tudi žiriji, ki se je večkrat odločila za spremembo zaletišča. Med Slovenci je bil največji osmoljenec nestanovitnega vetra na letalnici Peter Prevc, ki je pristal pri vsega 130 metrih (76,6) in ostal brez nastopa v drugi seriji. Finale je za las ujel Lovro Kos (166 m, 133,1), ki je bil 30., Žak Mogel (191 m, 135,0) je zasedel 26. mesto, Anže Lanišek (196,5 m, 163,5), 17. in Timi Zajc (205,5 m, 178,9) 13.

V finalu je najprej odlično skočil Lovro Kos, ki je s poletom dolgim 233,5 metra pridobil nekaj mest. Povsem ponesrečen skok se je pripetil Žaku Moglu, ki je pristal pri zgolj 126 metrih, na koncu pa osvojil 29. mesto. Lanišek je prikazal veliko boljši skok kot v prvi seriji in pristal pri 215 metrih ter končal na 13. mestu Še bolje pa se je odrezal Timi Zajc, ki je z daljavo 243 metrov le za meter zaostal za rekordom letalnice, ki je sicer v lasti Petra Prevca. Zajc se je na koncu zavihtel na šesto meto. V finalu je svoje mesto ohranil Jelar, ki je v drugi seriji skočil natančno 200 metrov.

Domen Prevc je v finalu skočil 224 metrov, kar je bilo premalo, da bi prehitel izjemnega Stefana Krafta, na koncu pa je to vseeno zadostovalo za stopničke.

Odlično formo pa je tudi v finalu potrdil zmagovalec novoletne turneje Granerud, ki je ne le prepričljivo zmagal, temveč po šesti zmagi v sezoni tudi prevzel vodstvo v skupni razvrstitvi. V tej ima zdaj 1216 točk, sledi doslej vodilni Poljak Dawid Kubacki s 1190. Poljak je tokrat v prvi seriji imel le 15. dosežek, na koncu pa je bil deseti.

Tretji je Lanišek z 961 točkami, četrti pa Kraft (891), ki je bil že 88. na stopničkah za zmagovalce ter se s tem dosežkom izenačil na tretjem mestu vseh časov z rojakom Gregorjem Schlierenzauerjem.

V nedeljo bo na istem prizorišču še ena tekma, prav tako se bo začela ob 14.15, naslednja postaja v koledarju pa bo Willingen 4. in 5. februarja.