Po novi smučarski sezoni s številnimi poškodbami gre spomladi pričakovati spremembe pravil, ki opredeljujejo tekmovalno opremo.
Tudi Wengen je terjal davek poškodb. Na seznamu poškodovanih se je tako v prvem delu predolimpijske sezone znašlo že več kot 20 smučarjev, mnogi pa v procesu rehabilitacije na vrnitev čakajo že od minule zime. Zgodba se pravzaprav ponavlja iz leta v leto, številni ukrepi (uvedba zračnih blazin, spremenjena določila o pripravi snežne podlage …) pa kot po pravilu ne zaležejo.
Mednarodna smučarska zveza pogosto deluje kot “dežurni krivec”, zato je vodja moških tekem svetovnega pokala Markus Waldner v nedavnem pogovoru za SRF napovedal tudi poseg v segment tekmovalne opreme. Opozarja namreč, da so opremljevalci, tekmovalne ekipe in sami smučarji v iskanju dodatnih stotink sekunde opremo privedli do skrajnih meja, podobno pa velja tudi za raven tveganja med samim smučanjem.
“Morda smo presegli svoje meje. Nekaj se res mora zgoditi. Moramo razmisliti, kaj je kratkoročno izvedljivo in kaj lahko storimo na daljši rok,” pravi direktor svetovnega pokala. “Če spremenimo en ali dva odstotka na vsakem področju, potem smo že veliko dosegli. Posvetiti se moramo vsakemu vijaku,” dodaja Waldner, ki je že večkrat dejal, da vodstva svetovnega pokala in organizatorjev ne gre v celoti kriviti za številne poškodbe.
O tem smo se pred časom pogovarjali tudi z Alešem Brezavščkom, glavnim trenerjem slovenske moške ekipe za hitri disciplini. “Položaj je primerljiv s formulo 1. Krovna zveza se trudi omejiti napredek, a tehnika se razvija, pogoji so specifični, tudi tekmovalci iščejo poti do izboljšav. Vsi iščejo svoje meje. Včasih gre kdo čez. Pogoji na progi? Če ne bo ledeno, bomo slušali pritožbe o premehki podlagi. Če bo ledeno, bo šlo to mnogim v nos. Če zmanjšuješ zavoje, bodo hitrosti še višje. Gre za začaran krog,” razmišlja Brezavšček.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!