Zbogom, Zlata lisica: konec je bil neizbežen

Alpsko smučanje 3. Jan 20255:00 7 komentarjev
Brez Zlate lisice, a letos tudi brez Petre Vlhove. Foto: Aleš Fevžer

V Kranjski Gori in Podkorenu je vse nared za izvedbo ženskih tekem svetovnega pokala v alpskem smučanju, ki pa prvič v zgodovini ne bosta potekali pod okriljem blagovne znamke Zlata lisica.

Ko smo se pred dnevi pogovarjali z znanim slovenskim smučarskim delavcem, mu je z jezika večkrat nehote in povsem podzavestno ušla “Zlata lisica”. Moč navade vendarle še ni povsem popustila, saj je slovito poimenovanje vrsto desetletij veljalo za sinonim ženskih tekem svetovnega pokala v Sloveniji. Še v minuli sezoni sta tekmi v Podkorenu potekali pod okriljem blagovne znamke Zlata lisica, ki je za nameček slavila častitljivi 60-letni jubilej. Sobotni veleslalom in nedeljski slalom pa bosta prvič “le” tekmi svetovnega pokala, in sicer s priponko Kranjska Gora 2025.

Novi organizatorji tekem, ki se naslanjajo na planiške izkušnje in delovno silo črpajo tudi s pokala Vitranc, kratkoročno nimajo v načrtu novega poimenovanja tekem. “Idej je bilo kar nekaj, a za vsako ceno in na silo tekmam zanesljivo ne bomo nadeli imena. Če pa bi se pojavilo resno sponzorsko, državno ali občinsko zanimanje, podkrepljeno z vložkom, pa bi bili pripravljeni tekmovanje tudi poimenovati. Vsaj do leta 2027, ko so tudi pravice del ‘starega’ paketa oziroma urejene po obstoječi pogodbi, sprememb ne gre pričakovati,” pojasnjuje Tomaž Šušteršič, v imenu Sloski zdaj že drugo leto generalni sekretar kranjskogorskih tekem.

Foto: Aleš Fevžer

Konec smučarske zgodbe, ki se je na Pohorju začela daljnega leta 1964, je bil sicer neizbežen. Epilog se je pravzaprav napovedoval desetletje in pol, in sicer v obdobju, ko so tekme v Mariboru postajale prej izjema kot pa pravilo, v štajerski prestolnici pa so kljub jasnim opozorilom o neustrezni infrastrukturi, manku strategije, pešanju moči organizatorskega jedra in predvsem neenotnem pogledu na umeščenost tekme v lokalni smučarski in širši turistični koncept tiščali glave v pesek. V zadnjih petnajstih letih so v Mariboru izpeljali vsega 28 odstotkov načrtovanih tekem, veliko večino pa so jih v zadnjem trenutku prestavili v Kranjsko Goro.

Naposled je tudi vodstvu že drugič denarno obubožanega Branika postalo jasno, da takšen koncept finančno ni vzdržen. Svoje so povedali tudi pri FIS. Smučarska zveza Slovenije je naposled le izposlovala tekme s stalnim domicilom v Kranjski Gori, lani pa dokončno prerezala popkovino. Za 60. jubilej je namreč zavod Sloski, ki je organizator tekme, za 20 tisoč evrov še odkupil enoletno uporabo naziva Zlata lisica, a je kmalu, tudi zaradi ničnega trženjskega učinka in negativnih mariborskih čustev, postalo jasno, da kranjskogorski ženski tekmi letos odpirata novo poglavje.

Tomaž Šušteršič. Foto: Denis Sadiković

Zlata lisica je zatorej zdaj le še del slovenske smučarske zgodovine, na svojem vrhuncu vsekakor blesteče in prežete z nacionalnimi in športno-navijaškimi čustvi. To so bile tekme z dušo in tradicijo, ki so šport v naravi spojile z mestom. Vrhunec so predstavljala rajanja ob zmagah Mateje Svet, Urške Hrovat in naposled Tine Maze. Kaj storiti z blagovno znamko, je vprašanje za odgovorne pri Braniku. Bolj ali manj pa je jasno, da v Mariboru trenutno ni izrazite politične, turistične, gospodarske ter tudi športne volje in predvsem konsenza za aktivnosti, ki bi nakazovale na interes za investicije na smučišču z namenom vnovične kandidature za tekme svetovnega pokala.

“V prvi vrsti je pomembno, da sta tekmi ostali v Sloveniji,” je v zadnjem letu večkrat poudaril predsednik SZS Enzo Smrekar, ki si s svojim vplivom na odločevalce bržčas lahko lasti del zaslug za ta scenarij. Trden stik s svetovnim pokalom, ki je po novi smučarski centralizaciji zagotovljen vsaj do leta 2034, izpostavlja tudi Šušteršič: “Če ne bo radikalnih sprememb, denimo več odpovedi tekem, smo lahko mirni. Predvsem pa si alpske discipline na račun teh tekem lahko obetajo pomemben vir prihodka.”

In kakšna bo Kranjska Gora 2025? “Alpske smučarke ostajajo v središču, a to ne bo in ne sme biti le športen dogodek. V najboljši možni meri bo poskrbljeno za vse obiskovalce. Želimo jim ponuditi edinstveno izkušnjo, torej športne boje in pester zabavno-spremljevalni program. S pestrim dogajanjem gostu ne sme biti dolgčas niti minuto. Verjamem, da je tekmovanje prava popestritev za Kranjsko Goro, ki je te dni odlično zasedena,” odgovarja generalni sekretar, zadovoljen z zadnjimi pripravami.

Andrej Šporn. Foto: SK

Da je tudi proga nared za najboljše smučarke svetovnega pokala, med katerimi bo vsaj šest Slovenk, nam je potrdil tudi novi vodja tekmovanja Andrej Šporn. “Proga je v odličnem stanju. To sta včeraj potrdila tudi direktor svetovnega pokala Peter Gerdol in vodja tehničnih tekem Markus Mayr. Podlaga je takšna, kakršna mora biti. Uspelo nam je zagotoviti tudi kakovostno ogrevalno progo, ki je prav tako pripravljena z vodo. Veseli tudi vremenska napoved. Pričakujemo lahko dve dobri tekmi, nato pa sledijo priprave na pokal Vitranc,” s podkorenske sedežnice, ki je te dni njegovo glavno prevozno sredstvo, poroča Šporn.

Kranjska Gora: ženski tekmi svetovnega pokala 2025

Sobota, 4. 1. 2025: veleslalom (9.30/12.30)

Nedelja, 5. 1. 2025: slalom (10.00/13.00)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje