Sedemmesečne prestopne sage Žana Vipotnika je konec. Mariborčani so v zadnjih mesecih na svoj naslov prejeli vrsto takšnih in drugačnih ponudb, izmed petih uradnih, ki so jih v zadnjih dneh poslali zainteresirani kupci, pa je vijolice po naših informacijah prepričala ponudba Bordeauxa. Uradna potrditev prestopa sledi danes ali najkasneje jutri.
Napadalec Maribora in slovenski reprezentant bo kariero nadaljeval v drugi francoski ligi, saj se Bordeaux v konkurenci Le Havreja, ki ga vodi Luka Elsner in Metza, ki je bil prav tako med zelo resnimi klubi za podpis pogodbe z Žanom Vipotnikom, ni uspel uvrstiti v ligue 1.
Maribor prejel pet uradnih ponudb
Za prestop Žana Vipotnika je po naših informacijah Maribor prejel pet uradnih ponudb, med katerimi je bila najprej ponudba zagrebškega Dinama, ki je za prestop ponujal nekaj manj kot 3 milijone evrov. Zelo resno se je v boj za Vipotnikov podpis vmešal tudi francoski Metz, precej se je omenjalo tudi škotski Celtic, interes za Konjičana sta pokazala tudi grška velikana Paok in Olympiacos, nad strelsko eksplozijo 21-letnika so se navduševali tudi nemški klubi in celo predstavniki elitne angleške Premier league.
Vijolice bodo s prestopom Vipotnika podrle klubski rekord, ki ga je doslej “držal” Jan Mlakar s tri milijonskim prestopom v angleški Brighton. Fiksna odškodnina bo sicer nekoliko manjša od te številke, francoski L’Eqipe vrednost prestopa ocenjuje na znesek med 2,5 in 3 milijona evrov, po naših informacijah pa so zelo zajetni predvsem vključeni bonusi.
Z njimi bi lahko prestop celo podrl slovenski prestopni rekord, ki ga za zdaj s petimi milijoni evrov druži Ezekiel Henty, ki je v začetku leta 2016 iz Olimpije prestopil v moskovsko Lokomotivo. Mariborčani bodo tako dodatno pošteno zaslužili v primeru, da se Bordeaux v prihodnji sezoni uvrsti med francosko elito, zagotovili pa so si tudi odstotke od naslednje prodaje ter bonuse v primeru doseženega določenega števila nastopov in zadetkov.
Športni direktor Marko Šuler je skozi sago o prestopu Vipotnika večkrat jasno poudaril, da za Konjičana išče sredino, kjer bo lahko naredil naslednji korak v karieri in kjer se bo čim lažje privadil na višjo raven nogometa. Tudi zato je morda francoska druga liga boljša izbira za slovenskega reprezentanta, kot se zdi na prvi pogled. Nobenega dvoma namreč ni, da bo nekdanjega francoskega velikana v naslednji sezoni zanimala zgolj in samo uvrstitev v najvišji rang tamkajšnjega nogometa.
Meteorski vzpon Žana Vipotnika
Da gre za velik nogometni talent je Vipotnik dokazoval že v mlajših selekcijah Maribora. Kot član mariborske selekcije U15 je podiral prvoligaške rekorde in v svoji starostni konkurenci na 28 tekmah v sezoni 2016/2017 zabil kar 61 zadetkov. V tem tempu je nadaljeval tudi pri kadetih in mladincih, in ko je v sezoni 2020/2021 na vsega osmih tekmah mladinske lige dosegel kar šestnajst zadetkov, je postalo jasno, da je prerasel ta nogometni razred in v drugem delu sezone se je preselil na posojo v Gorico.
V članski konkurenci se je lovil vse do letošnje jeseni, še pred letom dni je tako denimo s Triglavom bil boj s sežanskim Taborom v dodatnih kvalifikacijah za uvrstitev v Prvo ligo Telemach. Sledila je jesenska strelska eksplozija, ko je Vipotnik izkoristil slabšo formo Roka Baturine in se uveljavil kot prvi napadalec Maribora. Z dvajsetimi doseženimi zadetki je 21-letnik dobil tudi naziv najboljšega posameznika minule nogometne sezone, odlično formo pa je nadgradil tudi z zadetkom na svojem debiju za slovensko izbrano vrsto, ko je marca v Nur Sultanu odločil kvalifikacijsko tekmo s Kazahstanom (2:1).
Ob napadalcu Maribora se je Bordeaux sicer v teh dneh okrepil tudi z napadalcem Amiensa Alioujem Badjijem, ki se je ob reko Garono preselil za približno 3 milijone evrov.
Padli velikan s težavami pri vrnitvi na vrh
Bordeaux je šestkratni francoski prvak, ki je nazadnje na klubski tron v deželi galskih petelinov stopil leta 2009. V zadnjih letih se je klub soočal s precejšnjimi finančnimi težavami in bil zaradi njih junija lani pahnjen celo v tretjo ligo, a je s pritožbo na sodišču uspel zadržati vsaj drugoligaški status.
V ligue 2 je ekipa iz mesta ob reki Garoni lani igrala prvič po sezoni 1990/1991 in osvojila tretje mesto.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje