
"Nisem si predstavljal, da je tako težko dobiti trenerja," po dobrem letu v vlogi vodje panoge za alpsko smučanje priznava Matjaž Šarabon. In kakšen je trenutno njegov seznam?
Andrej Jerman se iz ženske norveške ekipe svetovnega pokala seli v moško ekipo evropskega pokala za hitri disciplini, Alek Glebov bo bržčas menjal okolje in se preselil v ZDA, kjer že deluje Žan Špilar. Tudi Miha Kürner ostaja v Ameriki. Hrvati so ob razkritju svojih kart potrdili, da v trenerski strukturi še naprej računajo na Mitjo Valenčiča, Matica Skubeta in Pavla Grašiča. Po drugi strani je bil Peter Pen pri Avstrijcih eden od redkih trenerjev z izpolnjenimi cilji. In še bi lahko naštevali. Slovensko trenersko smučarsko znanje je v tujini močno cenjeno, medtem ko pa bi stežka našli tujo reprezentanco, v kateri ne bi deloval vsaj en slovenski serviser.
Ko je lani Matjaž Šarabon s precejšnjo zamudo postal vodja panoge za alpsko smučanje pri SZS in je imel ob sestavljanju trenerske piramide dokaj zvezane roke, je namignil, da bo v prihajajočih mesecih večkrat poklical v tujino. In je. Odgovori pa so bili kot po pravilu negativni. “Lahko potrdim, da sem poklical vsaj 20 slovenskih trenerjev, ki delujejo onkraj naših meja,” nam je potrdil Šarabon. Na vprašanje, koliko jih je uspel prepričati o vrnitvi, mu ni bilo treba odgovoriti. Nič.

V vodstvu slovenskega alpskega smučanja priznavajo, da zdajšnje stanje ne omogoča konkurenčnih ponudb. Več slovenskih trenerjev pa nam je zatrdilo, da trenutno tudi ne gojijo zaupanja v slovenski smučarski sistem. “Nisem si predstavljal, da je tako težko dobiti trenerja,” je bil v pogovoru z nami odkrit Šarabon in prikimal tudi tezi, da bi bilo smotrno najboljše trenerje postaviti na čelo nastajajoče C-ekipe. Njegova največja želja je bil Boštjan Božič, ki pa se je po koncu sodelovanja z Andrejo Slokar odločil za vsaj enoletni smučarski umik.
A prav mladinska reprezentanca, ki jo na treh kakovostnih ravneh gradijo pod okriljem SZS, je eden ključnih odgovorov na rezultatsko krizo v mlajših kategorijah in trend upadanja števila tekmovalcev. V ta namen naj bi zveza zagotovila približno skoraj 700 tisoč evrov sredstev. Sklenili so tudi dogovor s štirimi trenerji, v načrtu imajo še enega. Celoten koncept bo Šarabon skupaj s predsednikom zbora in odbora Janezom Bijolom in novim šefom strokovnega sveta Dušanom Blažičem moral zagovarjati še pred klubi in si izboriti širši konsenz.

Vzporedno poteka polnjenje proračunske malhe, v kateri naj bi bilo 3,9 milijona evrov, in tudi sestava reprezentanc na najvišji ravni. Z izjemo Aleša Brezavščka, ki ostaja na čelu moške ekipe za hitri disciplini, o imenih vodilni možje alpskih disciplin ne želijo govoriti. V našem mediju pa smo že poročali o tem, da bo tehnično ekipo tudi v prihodnje vodil Miha Verdnik in da se k Ilki Štuhec seli Denis Šteharnik. Večja uganka je ženska ekipa za tehnični disciplini. Po naših informacijah je glavni kandidat Aleš Valenti.
Izziv vodstva je, kot pravijo naši sogovorniki, tudi večja enotnost (vele)slalomistk. Zdi se, da so skupni jezik z Nejo Dvornik in Ano Bucik Jogan, ki bo, kot vse kaže, vendarle nadaljevala kariero, že našli. Trši oreh je Andreja Slokar. Kot so nam že pred časom zatrdili iz njenega tabora, se Ajdovka tudi v prihodnje želi pripravljati v okviru lastne ekipe. Zdaj tudi z novim trenerjem, medtem ko pa vitalen del štaba ostaja Andrea Massi. Njegovo ime je v zadnjem obdobju večkrat zakrožilo v smučarskih krogih. Sprva ga je Janez Bijol skušal ustoličiti za novega predsednika strokovnega sveta, zdaj pa Šarabon poudarja, da bi bil dobrodošel predvsem kot strokovnjak za kondicijsko pripravo, medtem ko pa “za delo na snegu ne bi bil primerna izbira”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje