Francoska metalka diska Melina Robert-Michon je v Parizu izenačila rekord legendarne Jamajčanke Merlene Ottey, ki je ob koncu bogate kariere nastopala za Slovenijo. Nastopila je na kar sedmih olimpijskih igrah.
Na otvoritvi letošnjih olimpijskih iger v Parizu je bila zastavonoša domače reprezentance ob plavalcu Florentu Manaudouju atletinja Melina Robert-Michon, ki je ena najbolj dolgotrajnih tekmovalk v atletskem svetu.
Pred njo so bile igre, na katerih je spisala zgodovino. Nastopila je namreč še na sedmih olimpijskih igrah in izenačila rekord legendarne Jamajčanke Merlene Ottey, ki je tekla na igrah v letih 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000 in 2004 v Atenah, kjer je jamajški dres, s katerim je osvojila kar devet olimpijskih medalj (tri srebrne in šest bronastih), zamenjala za slovenskega.
Debitirala je v Sydneyju daljnega leta 2000
Robert-Michon je od leta 2000, ko je na olimpijskih igrah v Sydneyju debitirala z 21 leti, pa do Pariza letos vselej nosila francoski dres in z njim nastopila na kar sedmih igrah. Pred 24 leti je obstala v kvalifikacijah, razočaranje pa doživela tudi leta 2004 v Atenah, kjer se prav tako ni uspela prebiti do finala.
Leta 2008 ji je v Pekingu v tretjem poskusu le uspelo. Prvič je izkusila olimpijski finale in v njem z metom prek 60 metrov (60,66) pristala na sedmem mestu. Štiri leta za tem je v Londonu, takrat že kot mama, v novem olimpijskem finalnem nastopu disk zalučala še več kot tri metre dlje (63,98 metra), kar je zadostovalo za peto mesto.
Absolutni rekorder je Španec
Med ženskami sta rekorderki Robert-Michon in Ottey, največ nastopov na olimpijskih igrah v atletiki nasploh pa je nabral španski tekmovalec v hitri hoji Jesus Angel Garcia, ki smo ga videli na kar osmih igrah.
V hitri hoji na 50 kilometrov je nastopil na igrah v letih 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016 in 2020, zanimivo pa je, da niti enkrat ni osvojil medalje, čeprav ji je bil dvakrat zelo blizu. Leta 2004 v Atenah je bil peti, štiri leta pozneje v Pekingu pa četrti.
Vrhunec je doživela v Riu 2016
Po novem rojstvu, v vmesnem času je namreč še drugič postala mama, je leta 2016 v Riu de Janeiru prišla do uspeha kariere. V finalu je navdušila s francoskim rekordom (66,73 metra) in osvojila srebrno medaljo. Premagala jo je le takrat nepremagljiva Hrvatica Sandra Perković, ki je disk vrgla prek 69 metrov.
V Tokiu je pred tremi leti doživela veliko razočaranje in obstala v kvalifikacijah. “Če ne bi doživela takšnega razočaranja, bi takrat verjetno končala kariero, tako pa sem si rekla, da ne morem zaključiti na tak način. Motiv je seveda predstavljalo tudi dejstvo, da so bile naslednje igre v Parizu,” se je spomnila pozneje.
Še en trenutek ponosa v Parizu 2024
V Parizu je najprej nepozabne trenutke doživela kot nosilka francoske zastave ob plovbi na ladjici po reki Seni na otvoritveni dan iger, potem pa za lepe spomine poskrbela tudi na tekmovališču pred polnimi tribunami Stade de France.
V kvalifikacijah ji je uspel najdaljši met v tej sezoni (63,77 metra). Še tretjič v karieri se je prebila v veliki finale olimpijskih iger, v katerem je potem sicer pristala na zadnjem, 12. mestu.
“Toda glavni cilj sem izpolnila. Prišla sem v finale olimpijskih iger pred domačimi navijači. To bo eden lepših spominov v moji karieri,” je po pariškem nastopu povedala Robert-Michon.
Dve medalji ima tudi s svetovnih prvenstev
Na svetovnih prvenstvih je sicer tudi že osvajala medalje. Leta 2013 je bila v Moskvi druga, leta 2017 v Londonu pa tretja.
Srebrno medaljo je prinesla tudi z evropskega prvenstva v Zürichu pred desetimi leti. Mimogrede, v finalu smo jo videli tudi na letošnjem evropskem prvenstvu. Rim je zapustila kot sedma najboljša metalka diska v Evropi.
Spoštovanja vredna kariera, ki v nasprotju s pričakovanji mnogih še ni končana. Robert-Michon je namreč že napovedala, da si želi nastopiti tudi na svetovnem prvenstvu, ki bo prihodnje leto v Tokiu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!