Dopoldanske muke dveh velikih prijateljev in olimpijskih prvakov

Atletika 7. Avg 202415:34 0 komentarjev
Gianmarco Tamberi je imel v kvalifikacijah veliko težav. FOTO: Profimedia.

Gianmarco Tamberi in Mutaz Essa Barshim, ki sta si v Tokiu razdelila naslov olimpijskega prvaka v skoku v višino, sta imela v današnjih kvalifikacijah na olimpijskih igrah v Parizu kup težav. Ob tem se poraja vprašanje, kaj bosta lahko pokazala v finalu, če bosta v njem sploh nastopila.

Gianmarco Tamberi, olimpijski, svetovni in evropski prvak, ki je s skokom prek 237 centimetrov v finalu letošnjega evropskega prvenstva tudi lastnik najboljšega rezultata na svetu, je imel tik pred začetkom olimpijskih iger težave, zato je bil njegov nastop vprašljiv. Zaradi ledvičnih kamnov je celo pristal v bolnišnici. V Pariz je potem vseeno pripotoval in se danes pojavil v dopoldanskih kvalifikacijah moškega skoka v višino.

Da ni pravi, je bilo hitro jasno, saj se je komajda uvrstil v finale. Preskočil je 224 centimetrov, na 227 centimetrih, kar je 12 centimetrov od njegovega osebnega rekorda, pa je bil trikrat neuspešen. To je bilo vseeno dovolj za uvrstitev sobotni finale, a je vprašanje, česa je 32-letni italijanski zvezdnik v njem zmožen.

“Ni dobro, ni dobro, a pomembno je, da sem se uvrstil v finale. V kvalifikacijah tako ali tako nikoli nisem dobro tekmoval. Upam, da se do sobote stanje izboljša, potem pa bomo videli, kaj bo. Pustimo se presenetiti,” je povedal priljubljeni Gimbo, ki ga bomo v finalu najverjetneje videli z na pol obraza pobrito brado. Ta je njegov zaščitni znak, z nevsakdanjo podobo pa nastopa samo v finalih velikih tekmovanj. Tokrat je bil zato normalno pobrit.

Mutazu Barshimu so morali nuditi zdravniško pomoč. FOTO: Profimedia.

Katarec se je poškodoval med skakanjem

Njegov velik tekmec in tudi velik prijatelj Mutaz Essa Barshim, s katerim sta si na zadnjih olimpijskih igrah razdelila olimpijski naslov in poskrbela za enega najbolj nepozabnih trenutkov v zgodovini iger, je imel prav tako velike težave.

Katarec je imel v tej sezoni že nemalo težav s poškodbami, a naj bi v Pariz prišel zdrav, toda v kvalifikacijah se je spet poškodoval.

Po skoku prek 224 centimetrov je začutil bolečino v mečni mišici, ampak kljub temu nadaljeval še na naslednji višini (227), ki jo je preskočil in se brez težav uvrstil v finale, se pa njegovi navijači bojijo, ali bo v njem sploh lahko nastopil …