Slovenka kot številka ena. Evropa, pazi se hitre Klare

Atletika 10. Apr 20255:00 0 komentarjev
Klara Lukan. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

Slovenska tekačica Klara Lukan po sijajnih državnih rekordih v letošnjem letu na evropsko prvenstvo v cestnih tekih, ki bo ta konec tedna v Belgiji, prihaja kot glavna favoritka v teku na deset kilometrov. "Na polno in brez pretirane filozofije," pred velikim izzivom pravi 24-letna slovenska rekorderka.

Klara Lukan je februarja v Monaku pet kilometrov pretekla v času 14:45 in za kar 37 sekund popravila slovenski rekord, še bolj pa je navdušila teden dni pozneje, ko je v Castellonu deset kilometrov pretekla v času 30:26 in za vsega pet sekund zgrešila 23 let ne slovenski, ampak evropski rekord.

24-letna slovenska tekačica, ki bi bila tiha kandidatka za medalje na marčevskih evropskem in svetovnem dvoranskem svetovnem prvenstvu v teku na 3000 metrov, se je po izjemnem začetku leta odločila, da izpusti dvoransko sezono in se pred poletno sezono osredotoči na cestne teke.

Na polno in brez pretirane filozofije

Zdaj je pred njo glavni cilj. Novoustanovljeno evropsko prvenstvo v cestnih tekih, prvega v zgodovini bosta ta konec tedna gostila Bruselj in Leuven.

Klara Lukan
Lani je v teku na 10 kilometrov zmagala tudi na Ljubljanskem maratonu. FOTO: Aleš Fevžer

Tekači in tekačice bodo v Belgiji tekli maraton, polmaraton in na deset kilometrov. Za slovensko atletiko bo zanimiva predvsem najkrajša disciplina. V njej bi morala eno glavnih vlog odigrati slovenska rekorderka, ki na prvenstvo prihaja z najboljšim letošnjim izidom sezone in tudi najboljšim osebnim rekordom med 89 tekmovalkami.

“Na cestnem evropskem prvenstvu bom nastopila tako kot na drugih tekmah – na polno in brez pretirane filozofije. O končni uvrstitvi bosta odločali moja fizična in mentalna pripravljenost na dan tekme,” je pred nedeljsko tekmo za Sportklub povedala Lukan, ki ji je v zadnjih mesecih uspel velik preskok, zato vsi nestrpno pričakujemo, kaj to pomeni za njen vrhunec cestne sezone.

Klara Lukan v letošnjem letu:

12. januar: 10 km, cesta (Valencia) – 12. mesto (31:07)
9. februar: 5 km, cesta (Monako) – 3. mesto (14:45)
16. februar: 10 km, cesta (Castellon) – 7. mesto (30:26)
16. marec: 5 km, cesta (Lille) – 6. mesto (15:03)

Na startu tudi senzacionalna Italijanka

Že res, da je v teoriji favoritka, a v praksi bo naloga zelo zahtevna. Zgodi se lahko marsikaj, konkurenca bo namreč izjemna.

Nadia Battocletti in Lukan na evropskem prvenstvu v Rimu. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

V prvi vrsti je to atletinja, ki je bila eno vidnejših imen lanske atletske olimpijske sezone. Italijanka Nadia Battocletti, ki je na olimpijskih igrah v Parizu poskrbela za senzacijo in osvojila srebrno medaljo v teku na 10.000 metrov, pred tem na evropskem prvenstvu v Rimu prišla do dvojne krone (5000 in 10.000 metrov), konec leta pa zmagala tudi na evropskem prvenstvu v krosu. Battocletti letos na deset kilometrov sicer še ni tekla.

Na startni listi je še eno zelo znano tekaško ime. Nizozemka Diane van Es, ki je lani v Rimu postala evropska podprvakinja na 10.000 metrov in je lastnica drugega najboljšega izida sezone (30:58), njen osebni rekord pa je še precej boljši (30:29).

“Seveda bo konkurenca na cestnem močna, tako je tudi prav. Sama se ne obremenjujem z drugimi. Moj načrt ostaja enak, ne glede na to, kdo bo stal na startni črti. Počakajmo do tekme in bomo videli, kdo bo v danem trenutku najmočnejši,” nam je razložila dvakratna olimpijka.

Najboljših pet izidov leta na 10 km (cesta):

30:26 – Klara Lukan (Slovenija)
30:58 – Diane van Es (Nizozemka)
31:16 – Yasemin Can (Turčija)
31:17 – Jana van Lent (Belgija)
31:26 – Elisa Palmero (Italija)

V Maroku je doživela vse letne čase

“Menim, da sem dobro pripravljena, saj sem se pravkar vrnila z uspešnih višinskih priprav v Maroku. Tam smo z ekipo – jaz in trije sotekači – trenirali nemoteno, saj smo imeli na dosegu roke vse, kar potrebujemo za kakovosten trening,” je povedala Lukan, ki se je pozimi več mesecev pripravljala v Ugandi, pred evropskim prvenstvom v cestnem teku pa nekaj časa preživela še v Maroku.

“Kljub temu, da smo v enem mesecu doživeli praktično vse letne čase in vremenske pogoje – od mraza, snega, vetra in dežja do skoraj poletne vročine –, smo vse treninge uspešno opravili po načrtu trenerja. Meni osebno je največ pomenilo to, da sem bila obdana s super družbo, kar je zagotovo pripomoglo k večji motivaciji, boljši energiji in posledično tudi k kakovostni izvedbi treningov,” je dejala o nekajtedenskih pripravah na severu Afrike.

Med nastopom na olimpijskih igrah v Parizu. FOTO: Aleš Fevžer.

Po evropskem prvenstvu spet na priprave

Za konec smo jo povprašali še o tem, kakšni so njeni načrti v nadaljevanju sezone, ko bodo v ospredju tekmovanja na prostem z velikim vrhuncem, septembrskim svetovnim prvenstvom v Tokiu.

“Po cestnem evropskem načrtujem še krajše priprave v Italiji, nato pa se bo začel poletni tekmovalni del stadionske atletike. Točen načrt tekem je še v usklajevanju med mojim trenerjem in menedžerjem,” je razložila tekačica, od katere si slovenska atletika v prihodnosti lahko obeta ogromno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!