Matic Ian Guček, zelo nadarjeni 20-letni slovenski rekorder v teku na 400 metrov, komaj čaka, da izpolni sanje in dočaka olimpijski debi. Na igre v Pariz odhaja z željo, da izpolni željo svojega dolgoletnega trenerja.
“Kmalu bo šlo zares. Kmalu bomo odpotovali na olimpijske igre. Živčnosti ni. Bolj je prisotna vznemirjenost. Komaj čakam, da se mi končno uresničijo sanje. Komaj čakam, da vidim, kako je to vse skupaj videti,” nam je na predstavitvi slovenske olimpijske reprezentance povedal Matic Ian Guček.
Velik up slovenske atletike je letos že dvakrat popravil slovenski rekord, ki se je po odličnem nastopu na evropskem prvenstvu v Rimu ustavil pri 48,34. Za zdaj. Njegov trener Miro Kocuvan si je v nedavnem intervjuju za Sportklub zaželel, da bi njegov mladi varovanec že letos tekel pod 48 sekundami. “Rojen sem leta 1947, tako da bi bil zelo vesel, če bi v Parizu tekel 47 sekund in še nekaj. Verjamem, da je tega sposoben,” je takrat povedal legendarni trener iz Celja.
“Vedno bolj vidim, da je to magična meja, ki spremeni marsikaj. To je moja skrita želja za letos, ampak tudi če mi letos ne uspe, vem, na čem moram delati, da dosežem ta cilj,” odgovarja 20-letni slovenski atlet, ki ob olimpijskem debiju cilja na nov državni rekord in polfinale, medtem ko na najvišja mesta še ne more računati.
V teku na 400 metrov z ovirami je konkurenca v lovu na stopničke in zlato medaljo zastrašujoča. Verjetno bodo za medalje obračunali svetovni rekorder, Norvežan Karsten Warholm, Američan Rai Benjamin in Brazilec Alison dos Santos.
Dober občutek je, ko se družiš z olimpijskimi prvaki
“Velika trojica. Res bo zanimivo videti, kdo bo zmagal to tekmo. Odločala bo glava. Kdo bo mentalno najmočnejši. Vsi so pripravljeni odteči podoben čas,” je o najboljših tekačih na nizkih ovirah na svetu povedal Guček.
Zelo je bil vesel, da se je na predstavitvi slovenskih olimpijcev lahko družil tudi z nekaterimi olimpijskimi prvaki. Kajakašem Benjaminom Savškom, plezalko Janjo Garnbret …
“S Savškom sem se imel priložnost spoznati. Bil sem v skupini z njim, ko smo opravljali medijske in sponzorske obveznosti. Dober občutek je, ko si zraven takšnih šampionov. Od njih se lahko marsikaj naučiš. To je tudi neka motivacija. Če je uspelo njemu, zakaj ne bi nekoč tudi meni?” je Guček med vrsticami dal vedeti, da si medalj z največjih tekmovanj v prihodnosti želi tudi sam.
Prvi olimpijski spomin? Svetovni rekord v Riu de Janeiru
Kakšni pa so njegovi prvi olimpijski spomini? Katerih iger se spomni kot prvih?
“Londona 2012, ampak takrat sem bil še otrok, tako da se še nisem vsega najbolj zavedal. Sicer pa Rio de Janeiro 2016, ko je Wayde van Niekerk postavil svetovni rekord v finalu teka na 400 metrov. Tistega teka se zelo dobro spomnim. Navdušil me je,” je dejal.
“Takrat je bil on tudi moj vzornik, zanimivo pa je, da sem ga leto za tem na mitingu v Velenju tudi spoznal,” je še povedal mladi atlet, ki je letos navdušil s sedmim mestom na evropskem prvenstvu.
Zavrnil je nastop na diamantni ligi v Parizu
Po nastopu v Rimu ga v naslednjem mesecu nismo več videli nastopati na mitingih v tujini. Tekel je le na državnem prvenstvu v Celju. Kako to?
“Dogovarjali smo se, da bi tekel na mitingu diamantne lige v Monaku, ampak glede na to, kakšna imena so prišla tja (vsi trije zgoraj omenjeni, op. p.), moram še malo trenirati, da bom imel možnost nastopiti tudi v takšni konkurenci,” je povedal o tem in dodal, da vabil a nastope na najmočnejših mitingih po odlični prvi polovici sezone sicer ni manjkalo.
“Lahko bi tekmoval na zlatem mitingu na Poljskem in tudi na diamantni ligi v Parizu, ampak se termin ni ujemal s trenažnim procesom, tako da smo se raje odločili, da spustimo. Verjamem, da bodo še take priložnosti,” je razložil Guček, ki bo do odhoda v Pariz tekel še enkrat. Najverjetneje ta konec tedna na atletskem pokalu Slovenije v Mariboru. Morda pa, če pride vabilo, tudi kje v tujini.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje