Za Kristjanom Čehom, najboljšim slovenskim atletom leta 2024, je sezona, ki jo je zaradi četrtega mesta na olimpijskih igrah v Parizu marsikdo označil za slabo, a je bila pravzaprav zelo dobra.
Kristjan Čeh je še petič v nizu postal slovenski atlet leta in potrdil, da je nesporni kralj slovenske atletike, odkar smo vstopili v tretje desetletje tega stoletja. Najboljši je bil v letih 2020, 2021, 2022, 2023 in 2024. Kakšna je bila njegova pot na vrh?
Leta 2019 je z naslovom evropskega prvaka v kategoriji do 23 let najavil dolgoletno dominanco in v naslednjih petih letih teorijo spremenil v prakso.
Leta 2020 zaradi pandemije velikih tekmovanj ni bilo, leto za tem pa je na olimpijske igre prišel kot eden od favoritov za medaljo, a ostal brez nje. Tekmovanje je končal na petem mestu.
Mnogi to prepisujejo nenadni menjavi trenerja, ko se je malce pred velikim športnim vrhuncem v Tokiu razšel z Gorazdom Rajherjem.
V dveh letih tri medalje z največjih tekmovanj
Po sklenitvi sodelovanja z nekoč slovitim estonskim atletom, danes pa trenerjem Gerdom Kanterjem se je začelo nabiranje medalj z največjih tekmovanj.
Že na prvem je osvojil zlato in na svetovnem prvenstvu v Eugenu leta 2022 navdušil z rekordom prvenstev. Disk je vrgel 71,13 metra daleč.
Istega leta je v Münchnu postal še evropski podprvak.
Lani se je na svetovnem prvenstvu v Budimpešti izkazal z drugim mestom in se okitil z nazivom svetovnega podprvaka, navdušil pa tudi dva meseca pred tem, ko je na mitingu v Estoniji disk z 71,86 metra poskrbel za takrat četrti najdaljši rezultat v zgodovini meta diska.
Spet menjava trenerja in evropski naslov
V letošnjem letu, ki je bilo olimpijsko, se je zgodil dejavu. Marca je naznanil novo menjavo trenerja in sklenil sodelovanje s še enim, a precej manj znanim Estoncem Martom Olmanom.
Po odličnem začetku sezone in zmagi na majskem mitingu diamantne lige v Dohi z rezultatom 70,48 metra je vrgel rokavico velikemu tekmecu Mikolasu Alekni, ki je mesec dni pred tem v ZDA disk vrgel 74,35 metra daleč in popravil najstarejši moški svetovni rekord, rezultat 74,08 Nemca Jürgena Schulta iz daljnega leta 1986.
Po slabših nastopih na mitingih diamantne lige v Marakešu (7. mesto) in Oslu (5. mesto) se je zdelo, da je v krizi, a je potem na prvem vrhuncu sezone, evropskem prvenstvu v Rimu, pokazal, da je iz pravega testa.
Zmagal je, premagal tudi novopečenega svetovnega rekorderja in postal sploh prvi Slovenec, ki se je okitil z naslovom evropskega atletskega prvaka.
Začelo se je odštevanje do vrhunca športnega leta 2024.
Visoke napovedi za Pariz je uresničil, ampak …
“V Rimu bom zelo dober, v Parizu pa še boljši,” je Ptujčan v intervjuju za Sportklub napovedal v začetku junija in besedo pravzaprav držal.
Na Stade de France mu je uspelo disk vreči dlje (68,41) dlje kot na stadionu Olimpico v Rimu (68,08), a je v najbolj norem finalu v zgodovini meta diska, v katerem je “od nikoder” do naslova prišel Jamajčan Roje Stona, spet ostal brez olimpijske medalje.
S tem rezultatom bi se v vseh prejšnjih finalih sprehodil do stopničk, v večini pa stal na najvišji. Toda tokrat je Francijo moral zapustiti s sklonjeno glavo, bil je četrti.
Vsi nastopi Kristjana Čeha v letu 2024:
3. februar: dvoranski miting v Berlinu, 1. mesto (65,72 m)
10. maj: miting diamantne lige v Dohi, 1. mesto (70,48 m)
19. maj: miting diamantne lige v Marakešu, 7. mesto (64,64 m)
23. maj: miting v Johviju, 2. mesto (68,60 m)
26. maj: miting v Talinu, 1. mesto (67,92 m)
30. maj: miting diamantne lige v Oslu, 5. mesto (65,12 m)
7. junij: kvalifikacije evropskega prvenstva v Rimu, 1. mesto (65,64 m)
7. junij: finale evropskega prvenstva v Rimu, 1. mesto (68,08 m)
29. junij: državno prvenstvo v Celju, 1. mesto (67,88 m)
4. julij: miting v Karstadtu, 1. mesto (67,91 m)
9. julij: miting v Szekesfehervarju, 2. mesto (68,99 m)
5. avgust: kvalifikacije olimpijskih iger v Parizu, 3. mesto (64,80 m)
7. avgust: finale olimpijskih iger v Parizu, 4. mesto (68,41 m)
30. avgust: miting diamantne lige v Rimu, 1. mesto (68,61 m)
3. september: miting v Turnovu, 1. mesto (67,11 m)
8. september: miting v Zagrebu, 1. mesto (67,95 m)
13. september: finale diamantne lige v Bruslju, 5. mesto (65,40 m)
Do konca sezone je, razen na zaključku diamante lige v Bruslju, kjer je imel težave z zdravjem, zmagal na vseh mitingih, na katerih je nastopil. Tudi na tistem v Rimu, ki je štel za diamantno ligo.
Enkrat na štiri leta za širšo športno javnost štejejo le olimpijske igre, tam pa zgolj in samo končna uvrstitev, zato je v letošnjem letu v očeh mnogih razočaral, pa čeprav še zdaleč ni tako.
Leto 2024 za najboljšega slovenskega atleta sploh ni bilo slabo, prej nasprotno. Zelo dobro je bilo.
Zanj tudi zaradi prelomnice v zasebnem življenju. Skočil je namreč v zakonski stan.
Še veliko priložnosti, da stopi na Olimp
V slovenski atletiki je Čeh, ki je bil pred dvema letoma proglašen tudi za slovenskega športnika leta, že nekaj let brez konkurence, v slovenskem športu pa je zgodba seveda precej drugačna.
V Tadeju Pogačarju, Luki Dončiću, Primožu Rogliču in še nekaterih svetovno znanih športnikih je dobil veliko konkurenco, a bo priložnosti, da stopi (tudi) na slovenski športni Olimp zagotovo še dovolj. Star je šele 25 let. Če ne prej, pa leta 2028, ko se bodo olimpijske igre ustavile v Los Angelesu. V tretje gre rado, pravijo.
Držimo pesti, da se bo glede tako želene olimpijske medalje tudi na njegovi športni poti izkazalo, da ta pregovor drži.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje