Par dni je trpel, potem pa je grenak priokus hitro odgnal

Atletika 27. Sep 20245:00 0 komentarjev
Rok Ferlan po odlični sezoni 2024 z optimizmom zre v prihodnost. FOTO: Profimedia.

Z Rokom Ferlanom, ki je v letošnjem letu navduševal v teku na 400 metrov, o odlični sezoni, ki je za njim, in tudi grenki izkušnji z olimpijskimi igrami v Parizu, brez katerih je za las ostal.

“S pripravami na naslednjo sezono sem začel malce zgodaj, saj sem zaradi blažjih težav z bicepsom predčasno končal prejšnjo sezono. Vzel sem si dva tedna počitka, zdaj pa že dva, tri tedne pridno treniram. Januar, februar bosta hitro tukaj, zato se je treba dobro pripraviti,” nam je uvodoma povedal Rok Ferlan.

Za njim je sijajna, najboljša sezona do zdaj. Letos je najprej navdušil pozimi in zasedel sedmo mesto na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.

Potem je blestel tudi poleti in vrhunec dočakal na evropskem prvenstvu v Rimu, kjer se je uvrstil v polfinale in odtekel nov osebni rekord 45,52.

Grenak priokus je pustilo le dejstvo, da je za las ostal brez velikega vrhunca leta – olimpijskih iger v Parizu.

“Da, sezona je bila res dobra. Zima je bila odlična, tudi poleti sem večino ciljev, ki sem si jih zadal, izpolnil. Malce mi je žal le zaradi tega, ker se nisem uvrstil na olimpijske igre. Zmanjkalo mi je res malo. Ena boljša tekma bi lahko spremenila vse, ampak … Tudi to je šport, na koncu nisem imel veliko za obžalovati. Na žalost se zdaj ni izšlo, mogoče se bo pa naslednjič,” je povedal 27-letni Gorenjec, ki je v spektaklu olimpijskih iger tudi ob spremljanju prek televizijskega ekrana vseeno užival.

Na evropskem prvenstvu v Rimu je tekel osebni rekord. FOTO: Guliverimages

Tolažil se je s tem, kaj vse mu je uspelo

“Par dni za tem, ko so bile prijave zaključene in sem izvedel, da sem ostal brez olimpijskih iger, je bilo nekaj grenkega priokusa, bilo mi je težko, malo sem trpel, potem pa sem se hitro spomnil na to, kaj vse mi je v letošnjem letu uspelo in mi je bilo lažje. Nisem imel težav z zdravjem, tekel sem osebne rekorde, za Pariz sem naredil vse. S tem sem se tolažil. Zato sem na koncu v spremljanju olimpijskih iger prek televizijskih zaslonov užival tudi sam,” je opisal in se v nadaljevanju nasmejal, ko smo ga povprašali, ali se je po super sezoni kaj spremenilo glede financ.

“Ne. Za zdaj kaj večje podpore ni. Ostalo je tako, kot je bilo. Upam, da bo v prihodnosti kaj prišlo. Definitivno pa mi je to, kar mi je uspevalo v prejšnji sezoni, dalo zagon za prihodnost. Zdaj vem, da sem sposoben tekmovati na tej ravni. Ko sem, tudi ob spremljanju dogajanja v Parizu, videl, s kom vse sem tekmoval, sem dobil dodatno motivacijo. Ne nazadnje sem tekel tudi z Letsilejem Tebogom, ki je z zmago na 200 metrov postal eno glavnih imen iger. Zdaj se bom še bolj potrudil, da nekoč pridem na to raven,” je povedal Ferlan, ki bo imel priložnosti za dokazovanje v letu 2025 več kot dovolj.

FOTO: Aleš Fevžer

Pozimi bi rad tekel na dveh velikih tekmovanjih

Od 6. do 9. marca bo v Apeldoornu na Nizozemskem dvoransko evropsko prvenstvo, potem od 21. do 23. marca še zaradi covida večkrat odpovedano dvoransko svetovno prvenstvo, ki bo v Nanjingu na Kitajskem, in seveda konec poletja še veliki vrhunec sezone – svetovno prvenstvo na prostem, ki bo od 13. do 21. septembra v Tokiu na Japonskem.

“Potihoma upam, da bom pozimi tekel tako na svetovnem kot evropskem prvenstvu. Trenutno sem osredotočen predvsem na zimo, potem pa bomo videli, kako bo poleti,” nam je dejal in dodal, da v treningu ne bo spreminjal veliko.

“Načeloma bo ostalo tako, kot je. Popravili bomo par napak. Morda bomo malo spremenili smer treninga. Zdaj vemo, kje imam rezerve. Morda potrebujem malce več hitrostne vzdržljivosti. To bomo skušali izboljšati. Bomo videli, kaj se da narediti,” je nadaljeval Ferlan, ki decembra odhaja na priprave v tujino, do takrat pa bo treniral doma. Z januarjem namerava začeti nastopati.

Blestel je tudi v Mednarodni atletski ligi Atletske zveze Slovenije. FOTO: Aleš Fevžer

Verjame, da lahko prehiti Matijo Šestaka

Lani se je z novim osebnim rekordom prebil na tretje mesto večne lestvice slovenskega teka na 400 metrov, ki ima v slovenski atletiki bogato zgodovino. Matiji Šestaku na drugem mestu (slovenski rekorder je Luka Janežič z rezultatom 44,84) se je približal na vsega devet stotink. Kako hitro lahko teče v letu 2025?

“Verjamem, da lahko osebni rekord še izboljšam, le dobiti moram dobro tekmo, na kateri bom spočit. Verjamem, da Šestakov rezultat lahko presežem, bom pa v vsakem primeru zadovoljen, če tečem osebni rekord. Vem pa, da se lahko v enem letu ’spustim’ še za dve, tri desetinke,” je pogovor ob robu dogodka na osnovni šoli Koseze v Ljubljani, na katerega se je rade volje odzval, zaključil Ferlan, ki mu je lani uspel še en podvig. Še drugič v nizu je postal zmagovalec Mednarodne atletske lige.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!