Včeraj je svet obkrožila žalostna novica o prezgodnji smrti kenijske atletinje Agnes Jebet Tirop. Svetovna rekorderka v teku čez "drn in strn" na 10 kilometrov je bila globalna zvezda v nastajanju. Žal ne bomo nikdar izvedeli, kje so njeni športni limiti.
V torek zvečer je oče Tiropove poklical policijo v zahodno-kenijskem mestu Iten in jim dejal, da se mu hčer ne oglaša na telefonske klice.
Naslednji dan je prejel najbolj grozno novico, ki jo lahko dobi starš. Policija je pred domovanjem Tiropove včeraj našla avto z razbitim stranskim steklom, v hiši pa na postelji negibno Agnes s številnimi vbodi na vratu in trebušnem predelu.
Odnos med Ibrahimom Rotichem in Tiropovo je bil po poročanju kenijskih medijev turbulenten. Atletinja se je s svojim možem, sicer po poklicu policistom, menda ves čas kregala in iskala izhod iz toksičnega odnosa.
“Po prihodu iz Tokia je sploh ni bilo domov, ko pa je sedaj prišla…” je policiji zaupal eden izmed sosedov, ki navaja, da je Agnes od Roticha bežala na treninge.
The slain athlete Agnes Tirop's husband, Ibrahim Rotich, reportedly called his parents, confessed to committing the crime and sought Gods forgiveness.#tukonews https://t.co/pQGa1WBQPt
— Tuko.co.ke (@Tuko_co_ke) October 14, 2021
Možakar, ki je Tiropovi skušal biti v oporo tudi kot njen trener, je po poročanju tujih medijev medtem že spoznal svojo napako in poklical starše nesrečnega dekleta, se kesal in prosil odpuščanja. Žal simpatičnega nasmeška Agnes ne bo mogel nikdar več priklicati nazaj.
Kot je dejal načelnik lokalne policije, Tom Makori, skušajo Roticha izslediti s pomočjo njegovega telefonskega signala. Verjetno so ga v času nastajanja tega teksta tudi že prijeli.
“Atletska skupnost je izgubila eno izmed najsvetlejših mladih zvezd,” je ob smrti Kenijke zapisal predsednik Mednarodne atletske zveze, Sebastian Coe, oglasili pa se je tudi njen opremljevalec, nemški Adidas: “Njena zapuščina nikoli ne bo utonila v pozabo.”
Dediščina Tiropove je dejansko zelo bogata, če v račun vzamemo dejstvo, da dolgoprogašice svoje najboljše rezultate nizajo šele po dopolnjenem 30. letu starosti. Leta 2015 je pri rosnih 19 letih postala druga najmlajša svetovna prvakinja v krosu. Mlajši od nje je leta 1985 to uspelo le Južnoafričanki Zoli Budd, ki je tedaj nastopala za Veliko Britanijo.
Kenijsko atletinjo bodo pokopali kot aktualno svetovno rekorderko v krosu na 10 kilometrov. Mejnik 30:01, s katerim je za skoraj pol minute potolkla 19 let star rekord Maročanke Asmae Leghazoui, je postavila prejšnji mesec v nemškem Herzogenaurachu.
Počivaj v miru, Neža*!
Največji individualni uspehi Agnes Jebet Tirop
- 3. mesto na mladinskem SP v teku na 5000m (2012, Barcelona)
- 2. mesto na mladinskem SP v krosu na 6 km (2013, Bydgoszcz)
- 3. mesto na mladinskem SP v teku na 5000m (2014, Eugene)
- 1. mesto na afriškem prvenstvu v krosu na 6 km (2014, Kampala)
- 1. mesto na svetovnem prvenstvu v krosu na 8 km (2015, Guiyang)
- 3. mesto na svetovnem prvenstvu v atletiki na 10.000 m (2017, London)
- 3. mesto na svetovnem prvenstvu v atletiki na 10.000 m (2019, Doha)
- Osebni rekord na 5000 metrov – 14:20:68
- OSebni rekord na 10.000 metrov – 30:25:20
*Agnes je latinska različica slovenskega imena Neža
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!