Senzacionalni Jamajčan, ki je Sloveniji “ukradel” olimpijsko medaljo

Atletika 8. Avg 202414:40 0 komentarjev
Roje Stona. Avtor največjega atletskega presenečenja v Parizu. FOTO: Guliverimages.

Kdo je Roje Stona, ki je včeraj v finalu meta diska šokiral ves atletski svet in povsem nepričakovano postal olimpijski prvak ter poskrbel, da je Slovenija ostala brez medalje?

Ko je v torek zvečer na nabito polnem Stade de France v cilj v teku na 1500 metrov kot prvi pritekel Američan Cole Hocker, ki je prehitel favorizirana Britanca Josha Kerra in norveškega zvezdnika Jakoba Ingebrigtsna, smo govorili o daleč največjem presenečenju atletskega dela letošnjih olimpijskih iger.

Kaj šele reči za sredin razplet moškega meta diska?

Novopečeni olimpijski prvak v teku na 1500 metrov je namreč na lestvici Svetovne atletike na 103. mestu.

Roje Stona, ki je včeraj zvečer šokiral atletski svet in povsem nepričakovano postal olimpijski prvak v metu diska, je na tej lestvici šele na 411. mestu.

Razplet včerajšnjega meta diska, v katerem je kratko potegnil Kristjan Čeh in z njim slovenski šport, ni največje presenečenje iger v Parizu, ampak eno največjih v zgodovini atletskega dogajanja na olimpijskih igrah nasploh.

Poziranje ob novem olimpijskem rekordu. FOTO: Profimedia

Rodil se je devet dni za Kristjanom Čehom

Jamajčan, ki je na svet pred 25 leti prišel vsega devet dni za slovenskim rekorderjem meta diska in četrtouvrščenim iz včerajšnjega velikega finala, si je v Parizu sprva komajda priboril zadnje tri mete, ki jih ima na voljo osmerica najboljših od 12 nastopajočih po prvih treh serijah finala.

To mu je uspelo v zadnjem metu, ko je njegov disk pristal pri 66,16 metra.

V finale finala je krenil s sedmega mesta, potem pa že v prvem metu drugega dela, v četrti seriji, disk vrgel skorajda štiri metre dlje, postal olimpijski prvak in pri okroglih 70 metrih postavil nov rekord olimpijskih iger.

Ta je le nekaj minut pred tem uspel Litovcu Mikolasu Alekni, ki je z metom, dolgim 69,97 metra popravil 20 let star rekord svojega očeta Virgiliusa Alekne z olimpijskih iger v Atenah leta 2004.

Olimpijske igre, finale met diska:

1. Roje Stona (Jamajka) 70,00 metra
2. Mikolas Alekna (Litva) 69,97 metra
3. Matthew Denny (Avstralija) 69,31 metra

FOTO: Profimedia.

Do uspeha s trikratnim olimpijskim prvakom

“Poseben večer, v katerem sem doživel vse, o čemer sem sanjal. Nisem si pa mislil, da se bo to res zgodilo. Neverjeten občutek. Verjel sem vase, a tudi jaz nisem verjel, da bom v takšni konkurenci postal olimpijski prvak. Odločil je met v tretji seriji, ko sem si zagotovil mesto med najboljšimi osmimi in v nadaljevanju metal povsem sproščeno,” je po tekmi kariere povedal Jamajčan, ki študira v ZDA in zelo dobro meče tudi kroglo.

Letos marca je z metom, dolgim 20,48 metra, postal ameriški univerzitetni podprvak v metu krogle. To je dosežek, s katerim bi na letošnjih olimpijskih igrah za finalom v metu krogle zaostal za manj kot pol metra.

Mimogrede, Stonov trener je Američan Ryan Crouser, ki je v tej disciplini v Parizu še tretjič v nizu postal olimpijski prvak.

FOTO: Profimedia.

Resno razmišlja, da bi odšel v ligo NFL

Ni pa Stona dvoživka samo v atletiki, ampak v športu nasploh. Spogleduje se namreč z igranjem ameriškega nogometa.

Verjeli ali ne, v zadnjih tednih priprav na Pariz 2024 je kar nekaj časa izgubil s preizkušnjami, ki jih je imel pri moštvih Green Bay Packers in New Orleans Saints iz lige NFL.

“Čakata me dolg razmislek in pomembna odločitev,” je po zmagi kariere povedal Stona, ki bo z olimpijskim naslovom zaslužil nekaj denarja, a veliko manj, kot ga služijo športniki v ameriških profesionalnih ligah.

V atletiki, sploh v tehničnih in toliko bolj v metalskih disciplinah, je denarja veliko manj. To je tudi njegov glavni pomislek, ki ga na velikem razpotju športne kariere ima.

“Tehnične discipline bi si zaslužile veliko več pozornosti, atletika niso samo teki in sprinti. Metalci smo prav tako sijajni športnik in v atletiko vložimo morda še več napora,” je povedal Stona, ki ga je razžalostila tudi vest o novem atletskem tekmovanju, ki ga pripravlja legendarni Američan Michael Johnson. V njej namreč ne bo prostora za mete.

“Takšne stvari so zelo demotivacijske. Tudi zato se sprašujem, kaj bi bilo bolje – ostati v atletiki ali se preseliti v ameriški nogomet? Bomo videli,’’ je po olimpijskem finalu povedal Stona, ki v Parizu ni prvič nastopil na velikem tekmovanju.

Takole je bil videti leta 2021. FOTO: Profimedia.

Le trije meti prek 68 metrov, Čeh jih ima že 38

Zraven je bil že lani na svetovnem prvenstvu v Budimpešti, kjer je svetovni podprvak postal Čeh.

Na Madžarskem je Jamajčan z rezultatom 62,27 metra obstal v kvalifikacijah.

V letošnji sezoni do prihoda v Pariz diska dlje od 65 metrov ni vrgel.

Za primerjavo: Roja, čigar prejšnji osebni rekord 69,05, ki mu je uspel aprila letos, močno odstopa od njegovega povprečja rezultatov, je do zdaj disk prek 68 metrov vrgel le trikrat.

Čehu, čigar osebni rekord je 71,86 metra, je to uspelo že 38-krat.

Razvoj rezultata v metu diska:

2016: 49,28 metra
2017: 55,99 metra
2019: 61,36 metra
2021: 61,94 metra
2022: 65,11 metra
2023: 68,64 metra
2024: 70,00 metra

Medtem ko jamajški sprint trpi, metalci blestijo

Svet se je očitno obrnil na glavo. Jamajčani, sprinterska velesila s Karibskega otočja, so letos v Parizu osvojili več medalj v metih kot v sprintu. Bronasto si je v metu krogle okrog vratu nadel Rajindra Campbell.

V včerajšnjem finalu meta diska smo videli kar tri jamajške metalce. Ob glavnem junaku zgodbe še Ralforda Mullingsa in Travesa Smikleja.

FOTO: Profimedia.

Sprint? Pri ženskah tako na 100 kot 200 metrov v finalu ni bilo niti ene Jamajčanke. Moški finale na 200 metrov, ki nas čaka zvečer, bo minil brez Jamajčana. Za nameček je danes dopoldne brez finala presenetljivo ostala tudi moška jamajška štafeta 4 x 100 metrov.

Edino sprintersko medaljo v Parizu je do zdaj na 100 metrov osvojil Kishane Thompson, ki je bil pred finalom velik favorit, a se je moral zadovoljiti z drugim mestom. Po najbolj dramatičnem olimpijskem finalu v zgodovini sprinta je zlato medaljo osvojil Američan Noah Lyles.

Ne Usain Bolt, prvo ime jamajške atletike je ta hip dva metra visoki Stona, ki je po srednji šoli zapustil Jamajko in odšel študirat na Univerzo Arkansas, tam diplomiral iz industrijskega inženirstva in zdaj postal še olimpijski prvak.

Kaj sledi? Superbowl ali nove olimpijske igre in atletska svetovna prvenstva?

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!