Žalosten (in skrivnosten) konec kraljice sprinta

Atletika 4. Avg 20245:00 0 komentarjev
Shelly-Ann Fraser-Pryce. FOTO: Profimedia.

Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce bi na letošnjih olimpijskih igrah, ki so njene zadnje, lahko postala prva sprinterka z medaljo na 100 metrov na petih igrah v nizu, a je tik pred polfinalnim tekom odpovedala nastop. Jamajka je prvič po 36 letih ostala brez olimpijske medalje v najkrajši sprinterski preizkušnji.

Potem ko je že daljnega leta 2008 v Pekingu postala svetovna prvakinja in prvič nase opozorila atletski svet, je Shelly-Ann Fraser-Pryce zmagala tudi v Londonu leta 2012, bila v Riu De Janeiru 2016 tretja in na zadnjih olimpijskih igrah v Tokiu v sprintu na 100 metrov druga.

Kar štirikrat je bila v najkrajši in najprestižnejši atletski disciplini svetovna prvakinja in z največjih tekmovanj, olimpijskih iger in svetovnih prvenstev (še v teku na 200 metrov in štafeti 4×100 metrov) prinesla kar 24 medalj.

Lahko bi spisala zgodovino

Če bi jo osvojila tudi na letošnjih olimpijskih igrah, bi postala sploh prva atletinja v zgodovini, ki je na petih igrah v nizu osvojila medaljo v najkrajši sprinterski disciplini.

Čeprav je stara 37 let in na koncu kariere, je tudi v Parizu kazala, da bi ji to lahko uspelo. V petkovih kvalifikacijah je z 10,92 dosegla drugi najhitrejši čas med vsemi tekmovalkami in se zlahka prebila v sobotni polfinale.

Toda potem se, na presenečenje vseh, v soboto zvečer ni pojavila na startu druge polfinalne skupine, v kateri bi se morala pomeriti s svetovno prvakinjo in prvo favoritko tekmovanja, Američanko Sha’Carri Richardson.

Organizatorje je presenetljiva vest šokirala malo pred tem.

V kvalifikacijah je bila Jamajčanka zelo prepričljiva. FOTO: Profimedia.

Zaplet pred polfinalom je zbudil dvome

Informacije o tem, zakaj je ni bilo, so bile sploh sprva zelo nejasne.

Sploh zato, ker se je na spletu pojavil posnetek težav, ki sta jih imeli pred polfinalnim nastopom tako Fraser-Pryce kot Richardson in bili zaradi tega zelo nezadovoljni.

Organizatorji ju namreč niso spustili na stadion po poti, po kateri sta želeli iti, potem ko sta na prizorišču prišli v zasebnih avtomobilih in ne s kombiji, ki tekmovalce vozijo na prizorišče.

Čez noč naj bi organizatorji namreč spremenili protokol vstopa na stadion, kljub temu, da so imeli opravka z velikima zvezdnicama svetovne atletike, pa očitno niso želeli narediti izjeme in so se strogo držali pravil.

Zaplet pred polfinalnim nastopom:

Informacij o tem, ali bo v Parizu še tekla, ni

Ob precej skopih informacijah je zato sprva zaokrožilo več scenarijev, zakaj je legendarna sprinterka odstopila od tekmovanja, potem pa je vodja jamajške ekipe Ludlow Watts v pogovoru za jamajške medije le potrdil, da je jamajška zvezdnica nastop odpovedala zaradi poškodbe. Na ogrevanju naj bi začutila bolečino v stegenski mišici, je dodal.

Ponoči se je z objavo na Instagramu oglasila tudi Frayser-Pryce, ki pa v njej ni niti s črko omenila poškodbe, je pa zapisala, da je nad razpletom zelo razočarana. O tem, za kako hudo poškodbo gre in ali bo v Parizu še nastopila – teči bi morala v štafeti 4×100 metrov, s katero bi lahko še obogatila svojo zbirko olimpijskih -, javnosti ni obvestila.

Na 200 metrov, ki se s kvalifikacijskimi teki začenja danes, ne bo nastopila, saj za tekmovanje ni prijavljena.

Do začetka tekmovanja ženskih štafet 4×100 metrov je še nekoliko več časa. Kvalifikacije bodo v četrtek dopoldne, finale pa v petek zvečer. Pred tremi leti je v Tokiu štafeto prepričljivo, s skoraj pol sekunde prednosti pred ZDA, dobila Jamajka.

Na zadnjih igrah v Tokiu smo na 100 metrov videli trojno jamajško zmago. FOTO: Profimedia.

Jamajka prvič po 36 letih brez medalje

Za Fraser-Pryce so te olimpijske igre zagotovo zadnje, v Parizu tudi zadnjič nastopa na največjem odru. Pred meseci je namreč dejala, da je to njena zadnja sezona.

Vsekakor žalosten konec za nesporno kraljico sprinta zadnjih 15 let, zelo žalosten pa je bil sobotni večer za sprintersko velesilo Jamajko nasploh.

Ta karibska država s približno milijon več prebivalci, kot jih ima Slovenija, je sploh prvič po daljnem letu 1988 in igrah v Seulu v teku na 100 metrov ostala brez olimpijske medalje.

Na zadnjih štirih igrah je štirikrat dobila olimpijsko zmagovalko. Prej dvakrat Fraser-Pryce, na zadnjih dveh igrah v Riu de Janeiru in Tokiu pa Elaine Thompson-Herah, ki pa je tokrat ni zraven. Zaradi poškodbe je mesec dni pred igrami odpovedala nastop.

Edina jamajška sprinterka v finalu je bila 19-letna debitantka na velikih tekmovanjih Tia Clayton, ki pa je že z uvrstitvijo med najboljših osem presenetila in tam višje od sedmega mesta ni zmogla.

Nova olimpijska prvakinja je z veliko prednostjo, za 15 stotink je prehitela svetovno prvakinjo Richardson, postala 23-letna Julien Alfred iz Svete Lucije in tej karibski državici z vsega 180 tisoč prebivalci prinesla prvo olimpijsko zlato in tudi medaljo nasploh. Tretja je bila še ena Američanka, Melissa Jefferson.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!