
Še vedno mladi slovenski skakalec v višino Sandro Jeršin Tomassini, ki je kot 15-letnik osupnil atletski svet, je že nekaj let v krizi, a verjame, da bo našel pot iz nje.
“Seveda verjamem, da se bom vrnil na staro raven oziroma sem lahko še boljši. Če sem pri 15 letih brez resnega treninga brez težav preskočil 220 centimetrov, potem … Mislim, da je moje telo sposobno veliko več kot to, kar kažem zdaj. Še vedno,” nam je povedal Sandro Jeršin Tomassini, ki je zdaj že daljnega leta 2019 kot 15-letnik preskočil 220 centimetrov in takrat osupnil atletski svet.
To je bil tistega leta drugi najboljši izid sezone na svetu v kategoriji mlajših mladincev do 18 let, še vedno pa ta dosežek, čeprav gre za dve leti starejše atlete, spada med najboljše izide v tej starostni dobi v zgodovini atletike.
Takrat je tudi izenačil slovenski mladinski rekord v kategoriji do 20 let in ga leto pozneje s 16 leti, ko je preskočil 222 centimetrov, presegel. Potem se je ustavilo. Od leta 2020 naprej več kot 216 centimetrov, kolikor je zmogel pred dvema letoma, ni preskočil.

Prek 220 centimetrov s tremi treningi na teden
“Zaradi rezultata, ki mi je uspel že kot osnovnošolcu, nikoli nisem čutil pritiska. Ne bi rekel, da je uspeh prišel prehitro. Do takrat sem namreč treniral trikrat na teden,” se je čudežnega skoka, za katerega je poskrbel na osnovnošolskem tekmovanju v Ljubljani, spomnil član ljubljanskega Žaka.
“To je bilo iz belega dne. Tudi sam sem bil zelo presenečen nad tistim rezultatom. Najbolj me je potem ustavila poškodba gležnja, ki je podrla moj način skakanja, vključno s tehniko. Še danes se ukvarjam z istimi problemi. Poškodbe sicer ne čutim več, a težava je v tem, ker se je moja tehnika rahlo spremenila. Od poškodbe naprej ne uspem skakati na isti način kot prej. Zato so tudi šli rezultati zelo navzdol. Če tehnika ni okej, ne morem skakati, kot sem prej,” se je razgovoril in s prstom pokazal na razlog, zakaj se je njegov bliskovit vzpon naglo ustavil.

Za njim je globoko podpovprečna zimska sezona
Sploh v zadnjem letu in pol je slabo. Lani je zmogel zanj skromnih 211 centimetrov. Njegov najboljši rezultat letošnje zime, v kateri je skakal trikrat, je vsega 205 centimetrov. Na nedavnem dvoranskem državnem prvenstvu v Češči vasi je do zmage prišel s še štirimi centimetri manj (201).
“Definitivno je bila ta sezona globoko podpovprečna. Nisem zadovoljen s tem, kako se je razpletla. Nisem zadovoljen s tem, kako skačem. Zelo slabo je bilo,” je skrušeno priznal še vedno mladi atlet, ki je pred začetkom dvoranske sezone na treningih sicer skakal dobro.
Njegov trener Damjan Šparovec je objavil videoposnetek, na katerem je iz zaleta s šestimi koraki preskočil 210 centimetrov in osebni rekord v tem pogledu izboljšal za pet centimetrov.
Sledijo korenite spremembe
“Definitivno je kazalo precej bolje. Na treningih, sploh jeseni, sem zelo dobro skakal. Žal se do zimske sezone stvari nekako niso izšle. To imam namen popraviti do poletja in prihodnje sezone. Se pa je na treningih že lani, preden sem si poškodoval hrbet pozimi, pokazalo, da sem dobro fizično pripravljen. Iz celega zaleta sem na treningih skakal prek osebnega rekorda, ampak žal mi je poškodba preprečila dobro zimsko sezono. Zdaj moram popraviti določene stvari, da bo poleti bolje,” je dejal in napovedal spremembe. Kakšne?
“Trenutno konkretno ne morem povedati, ampak korenite spremembe se bodo zgodile,” je odgovoril in prikimal, ko smo ga povprašali, ali bi znale biti težave tudi psihične narave.

Na to, da bi končal, nikoli ni pomislil
“Določen del definitivno. Sploh v zadnjem času bom priznal, da sem imel kar precejšnje probleme, da se sploh pripravim do skakanja. Ne v smislu, da bi mi manjkalo motivacije, ampak … Ko več let nikamor ne gre, začneš dvomiti v samega vase. V tem delu se tudi trudim narediti spremembo. Ko rezultati niso dobri, težje uživaš v tekmi. Sploh, če se pojavijo problemi s tehniko, fizično pripravo,” je pojasnil in dodal, da kljub večletni stagnaciji oziroma nazadovanju nikoli ni pomislil, da bi se predal.
“Tako daleč, da bi končal, nisem nikoli prišel, saj je to ena od stvari, ki jih najraje počnem v svojem življenju. Nikakor ni razloga, da bi nehal, saj ne vidim, zakaj se ne bi vrnil do skokov, ki sem jih kazal pred petimi leti. Če odpravim probleme, ki vem, da obstajajo, mi lahko uspe. Zagotovo se ne bom predal,” je razveselil.
“Hvala bogu imam ob sebi ljudi, ki mi stojijo ob strani. Sam nikakor ne bi mogel zvoziti tega. V tem pogledu je največji dejavnik moja družina. Vedno je bila in vedno bo. Trener in družina so moji glavni spodbudniki,” je nadaljeval.

Ne bo obupal, ima načrt
Povprašali smo ga tudi o odmevnem demantiju konca kariere, za katerega je s precej ostrim zapisom na družbenih omrežjih poskrbel novembra lani. Kaj se je dogajalo?
“Na uho so mi prišle govorice, da sem nehal skakati. Želel sem se oglasiti in tistim, ki so širili te informacije, pojasniti, da niso resnične in ne bom nehal. Tudi danes ne, pa čeprav je za mano precej slabša sezona od pričakovanj. Ne bom obupal. Kot sem rekel, imam načrt, kako odpraviti težave zadnjih petih let,” je ponovil študent drugega letnika filozofske fakultete, na kateri študira geografijo, in za konec nekaj besed namenil poletni sezoni.
“Čez dva tedna se bom začel pripravljati na poletje, ko bo glavni cilj evropsko prvenstvo do 23 let v Bergnu na Norveškem. Moja želja je, da bom pripravljen veliko bolje, kot sem trenutno. Verjamem, da mi lahko uspe,” je zaključil.
Držimo pesti, da bo kmalu spet skakal pod oblake in bo vztrajnost poplačana. Talent tako ali tako nikoli ni bil sporen …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje