Slovenec na evropski turneji lovi svetovni rekord. “V novi vlogi uživam!”

Atletika 22. Avg 20245:00 2 komentarja
Žan Rudolf je ekspresno postal elitni narekovalec tempa. FOTO: Guliverimages.

Žan Rudolf se je v letošnjem letu uveljavil kot elitni narekovalec tempa na največjih atletskih mitingih. To potrjuje tudi zelo zgoščen koledar nastopov, ki ga čaka v naslednjih tednih. Danes zvečer na mitingu diamantne lige v Zürichu začenja evropsko turnejo lova na svetovni rekord v teku na 1500 metrov. S slovenskim rekorderjem v teku na 800 metrov smo se pogovarjali o njegovi novi atletski karieri, izzivih, ki so pred njim, in tudi razpletu olimpijskih iger.

“Začenjam v Lozani, 25. avgusta bom v Tampereju na Finskem, 1. septembra narekujem tempo na cestni milji v Düsseldorfu, dva dni pozneje bom to vlogo prav tako opravljal v teku na miljo, a na stadionu, v Köbenhavnu, 5. septembra me čaka diamantna liga v Zürichu, 8. septembra miting v Zagrebu, že en dan za tem pa še zadnji nastop. V Bellinzoni v Švici bom narekoval tempo na 800 metrov,” nam je svoj res natrpan pozno poletni urnik predstavil Žan Rudolf.

Prvi start ga čaka danes zvečer v Lozani, na mitingu diamantne lige v teku na 1500 metrov, ki si ga boste lahko z začetkom ob 20. uri ogledali v neposrednem prenosu na SK4. Videli bomo obračun presenetljivega olimpijskega prvaka Coleja Hockerja iz ZDA in Jakoba Ingebrigtsna, ki se je letos prav ob pomoči 31-letnega slovenskega tekača že povsem približal svetovnemu rekordu Hichama El Guerrouja iz daljnega leta 1998.

Jasno je, da bo na nabito polnem stadionu Stade Olympique de la Pontaise v Lozani, na katerega se bo nagnetlo 13 tisoč ljudi, Norvežan verjetno napadel svetovni rekord. Na poti do cilja mu bo kot eden od dveh narekovalcev tempa pomagal slovenski rekorder v teku na 800 metrov, ki se je v letošnjem letu posvetil vlogi narekovalca tempa.

Rekord legendarnega Maročana bo zagotovo ogrožen tudi na znamenitem mitingu diamantne lige v Zürichu, kjer bomo videli najboljše štiri iz spektakularnega olimpijskega finala na 1500 metrov. Omenjeni dvojici se bosta pridružila še olimpijski podprvak Josh Kerr iz Velike Britanije in Američan Yared Nuguse, ki je osvojil bronasto medaljo. Tempo bo narekoval Rudolf, ki bo do svetovnega rekorda pomagal tudi Nuguseju na miljo v cestnem tekaškem spektaklu v Düsseldorfu.

O novi atletski karieri, v kateri se je odlično znašal, izzivih, ki so pred njim, in tudi razpletu tekaških disciplin na olimpijskih igrah v Parizu, smo se s 31-letnim slovenskim tekačem pogovarjali v torek. Dan pred odhodom na tekaško popotovanje po Evropi, ki ga začenja danes zvečer.

FOTO: Aleš Fevžer.

Urnik, ki ste ga predstavili, je res naporen. Hkrati pa tudi dokaz, da ste se v vlogi narekovalca tempa zelo uveljavili.
Da, očitno je tako. Vabil je res veliko. Nekaj sem jih moral tudi zavrniti, saj je vsega enostavno preveč. Že zdaj bom komaj zdržal. Težava so predvsem potovanja. Vseskozi si na letalih, malo spiš. Sem pa zadovoljen. V novi vlogi uživam. Ne morem se pritoževati. Je veliko bolje od pričakovanj. Letos bom tekel na kar petih diamantnih ligah.

Je veliko bolje tudi, ko beseda nanese na finance?
Da, absolutno. Lahko rečem, da sem zdaj v eni sezoni zaslužil več, kot sem prej v desetih letih. Prej sem moral, da kaj dobim, zmagovati, na tako visoki ravni, kot zdaj tečem, pa nisem tekmoval. Vabil za diamantne lige ni bilo.

Kako pa do dogovorov za vlogo narekovalca tempa sploh pride?
Od letos naprej imam menedžerja, tako da te stvari ureja predvsem on. Včasih kdo v stik z mano stopi tudi neposredno, a ga preusmerim na njega. Tako da … Ali neposredno ali pa prek menedžerja.

In kakšne so informacije, navodila, ki jih dobite?

Takoj seveda veš, v kateri disciplini boš tekel. Na diamantnih ligah potem kak dan prej ali pa na dan tekme dobim približne informacije, kaj in kako. Ali bomo napadali rekord mitinga, svetovni, evropski rekord … Včasih informacije dobim že prej. Za cestno miljo v Nemčiji so mi takoj povedali, da bomo napadli svetovni rekord.

Se o tem, kaj od vas pričakujejo, pogovorite tudi s tekmovalci, ki jim narekujete tempo?
Najprej se z menoj in menedžerjem pogovori direktor mitinga. Potem se pogovorim tudi s tem, ki napada rekord oziroma rezultat. Kako hitro naj tečem prvih sto, drugih sto metrov …

Kako dolgo pa morate, na primer na 1500 metrov, teči? Do kam?

Čim dlje. Vedno mi rečejo, naj tečem do 800 metrov, če sem prvi narekovalec tempa, potem pa … Dokler čutiš, da lahko. Skušam povleči do 900 metrov, da je potem tudi drugemu narekovalcu tempa lažje. Če imajo najboljši ’zajca’ do zadnjih 300 metrov, je to popolno.

Dobite za rekorde še kakšne bonuse?
Dobim. Osnovna cena je fiksna, potem pa so še bonusi za raznorazne rekorde, pa tudi za to, do kje tečeš.

Veselje Jakoba Ingebrigtsna po evropskem rekordu v Monaku. FOTO: Guliverimages.

Danes boste tempo narekovali Jakobu Ingebrigtsnu, ki je letos v Monaku prav ob vaši pomoči že tekel evropski rekord na 1500 metrov in se svetovnemu rekordu Hichama El Guerrouja (3:26,00) približal na vsega 72 stotink. Kaj lahko pričakujemo v Lozani?
Rekli so mi, da bo zelo hiter tek, natančnih informacij pa še nisem dobil. Mislim, da bo Jakob Ingebrigtsen napadel osebni rekord, kar pa več ali manj pomeni tudi svetovni rekord.

Sem optimist. Je v dobri formi, pa še jezen je po tem, kar se mu je zgodilo v Parizu. Ne vem tudi, kaj drugega kot svetovni rekord mu preostane. Evropskega je tekel, svetovni rekord je pol sekunde hitrejši …

Torej verjamete, da lahko Norvežan popravi svetovni rekord?

Zagotovo. Ingebrigtsen ima ta rekord v nogah. Čeprav je na olimpijskih igrah ostal brez medalje, sam menim, da je najboljši od vseh. Sploh zdaj, ko ne bo obremenjen, pa še narekovalce tempa bo imel.

Če ne v Lozani, pa utegne rekord pasti v Zürichu. Čeprav se tam, kjer bodo nastopili res vsi najboljši iz Pariza, lahko zgodi tudi to, da bo Jakob tekel predvsem na zmago, saj se ne želi še enkrat opeči. Je najhitrejši.

Olimpijski finale teka na 1500 metrov je presenetljivo dobil Cole Hoker. FOTO: Guliverimages.

Kako komentirate razplet finala olimpijskih iger na 1500 metrov, v katerem je Ingebrigtsen ostal celo brez medalje?

Navijal sem za Jakoba, ampak sem vedel, da bo, če bo šel naprej, težko. Danes so vsi tako dobri, da težko zmagaš, če tečeš povsem sam. Za vse preostale najboljše razen zanj je bila ta tekma idealna. Malo se je uštel. Moral bi napasti pozneje. Je pa potem zato veliko pametneje odtekel 5000 metrov in zmagal.

Kakšen je Jakob Ingebrigtsen v resnici? Na tekmah je videti malce arogantno …
Pa saj malo moraš biti. Vsi najboljši atleti so malo arogantni. Ampak tak je samo na stezi, tam nima prijateljev, sicer pa je povsem drugačen človek. Nekajkrat sem z njim že poklepetal. Je povsem okej človek, ni aroganten.

Kako pa komentirate finale v ’’vaši’’ disciplini, teku na 800 metrov, v katerem so v najhitrejšem olimpijskem teku v zgodovini iger kar štirje tekači tekli pod 1:42, z rezultatom 1:41,19 pa je zmagal Kenijec Emmanuel Wanyonyi, ki je ta mesec dopolnil komaj 20 let. Je svetovni rekord njegovega rojaka Davida Rudishe 1:40,91 ogrožen?

Da. Mislim, da bo padel že na nedeljskem mitingu diamantne lige na Poljskem. Tam bodo tekli najboljši. Imeli bodo tudi narekovalca tempa. Kenijec Emmanuel Wanyonyi je bil v Parizu sijajen, čeprav sem sam stavil na Alžirca Djamela Sedjatija.

Finale olimpijskih iger je bil res neverjetno hiter. Kljub temu, da ni bilo narekovalcev tempa, ki močno olajšamo delo. Zdaj jih bodo imeli na voljo. Pa tudi preostalo tehnologijo. Verjamem, da bo v teku na 800 metrov že letos padel svetovni rekord.

Emmanuel Wanyanyi se je povsem približal svetovnemu rekordu na 800 metrov. FOTO: Guliverimages.

Ste samostojno atletsko kariero povsem opustili?

Ne, sem pa prednost trenutno dal službi narekovalca tempa. Čeprav bi na kakšni veliki tekmi seveda še rad nastopil, ampak … Norme za naslednje svetovno prvenstvo so po novem še hujše, kot so bile. Na 800 metrov bo treba teči 1:44,50, kar je več kot pol sekunde hitreje od mojega osebnega in državnega rekorda.

S tekom na 1500 metrov je podobno. Norma je šest sekund hitrejša od slovenskega rekorda. Moj cilj je, da še izboljšam nekatere slovenske rekorde, ali bo to dovolj za svetovna, evropska prvenstva, pa ne vem.

Odvisno tudi od tega, kako hitra bo konkurenca, ampak ta je v zadnjem času zelo hitra. Letos je brez norme na olimpijske prišel le en tekač. Če nimaš norme, potem boš težko zraven, norme so pa res brutalne.

Pa verjamete, da lahko tečete nov rekord? Vaš slovenski rekord na 800 metrov je 1:45,15.
Muči me, da bi poskusil, saj sem hiter. Rezultat 1:45 bi se verjetno še dalo odteči, 1:44 pa res težko. Moralo bi se sestaviti vse. Več možnosti imam, da popravim osebni rekord na 1500 metrov.

Boste letos sploh še kaj tekmovali zase?
Nameraval sem teči na 1500 metrov in miljo, ampak mi urnik ne dopušča. Vseskozi nastopam kot narekovalec tempa. Zdaj moram to izkoristiti, saj po koncu sezone ne bo prihodkov.

Rudolf je tekel na olimpijskih igrah 2016, dveh prvenstvih (2015 in 2022) in štirih evropskih prvenstvih. FOTO: Guliverimage

Trenirate zdaj normalno? Isto, kot ste prej?
Da, še vedno veliko treniram. Nenazadnje sem letos tekel osebni in državni rekord na 1000 metrov. Vzdržljivost je boljša, kot je bila. Se pa manj posvečam hitrosti. Dokler sem bil še zaposlen, sem treniral prilagojeno. Zdaj je prišel še drugi otrok. Bomo videli, kako bo s spanjem in tako naprej … Ob tem sem se preselil na Finsko, saj je soproga želela, da se otrok rodi tam. Za zdaj bomo živeli tam, potem pa bomo videli, kako naprej.

Nameravate v novi vlogi vztrajati še naprej?
Da. Čim dlje. Izkoristil bom, kolikor se bo dalo. Tek me še vedno veseli. V tem, kar zdaj počnem, uživam. Nenazadnje tečem na res velikih tekmah, kar mi prej ni uspevalo. V Zürichu bom zraven v ponovitvi spektakularnega finala olimpijskih iger. Kot atlet za kaj takega nisem imel možnosti.

Še vedno sem del vrhunske atletike, še vedno potujem po svetu in nenazadnje tudi pridobivam poznanstva, ki mi utegnejo v prihodnosti koristiti. Rad bi namreč ostal v atletiki. Bil bi trener.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje