Svetovna atletika o zloglasni spremembi: Odzivi so dobri

Atletika 22. Feb 202511:00 0 komentarjev
Nekdanja svetovna in olimpijska pravikinja Malaika Mihambo, je nad novim pravilom navdušena. FOTO: Profimedia.

Potem ko so novo pravilo merjenja horizontalnih skokov, ki je naletelo na različne in v delu atletske javnosti burne odzive, preizkusili na mitingih v Düsseldorfu in Berlinu, so se oglasili pri Svetovni atletiki.

“Prvi podatki kažejo na drastično zmanjšanje prestopov, skoki pa so pri novem pravilu v povprečju daljši za približno deset centimetrov. Ankete med navijači so pokazale, da večina podpira novo pravilo, je pa delitev mnenj zelo izrazita. Več kot dve tretjini občasnih navijačev je naklonjenih inovaciji, medtem ko so tisti, ki so aktivno vključeni v šport, izrazito za to, da se ohrani staro pravilo,” so sporočili pri Svetovni atletiki, na kateri so o novem pravilu začeli razmišljati predvsem zaradi številnih neveljavnih skokih na velikih tekmovanjih.

Na krovni svetovni atletski organizaciji so pred letom dni predstavili idejo, po kateri za začetno točko skoka ne bi več štel rob fiksne sintetične deske, ki je dolga 20 centimetrov, ampak bi bilo tekmovalcem in tekmovalcem delo precej olajšano.

Dolžino skoka bi po novem merili z mesta odriva znotraj prostora sintetične deske, ki bi bila enkrat daljša od zdajšnje (40 centimetrov). Če bi atlet oziroma atletinja odskočila pred njo, bi bil skok neveljaven.

To idejo so preizkusili na mitingih dvoranske serije Svetovne atletike 9. februarja v Düsseldorfu in pet dni pozneje v Berlinu.

“Všeč mi je bilo. Dojela sem, da je skok v daljino več kot samo to, da zadeneš odrivno desko. Prijetno sem bila presenečena. Je pa dejstvo, da je to novost, na katero se bo treba privaditi, če bo do nje prišlo. Ne samo atletom, ampak tudi gledalcem, ki zdaj ne bodo imeli več tako natančnega pregleda, za kako dolg skok je šlo,” je povedala zmagovalka mitinga v Düsseldorfu, na katerem so pravilo prvič preizkusili, dvakratna svetovna prvakinja Malaika Mihambo, ki je novemu pravilu očitno zelo naklonjena.

Olimpijski, svetovni in evropski prvak Miltiadis Tentoglou je velik nasprotnik novega pravila. FOTO: Profimedia.

Najboljši na svetu grozi, da bo nehal skakati

Precej drugače je z nekaterimi drugimi skakalci in skakalkami. Med največjimi kritiki morebitnega novega pravila, ki je za zdaj v fazi preizkušanja, je najboljši skakalec v daljino zadnjih let.

Zmagovalec zadnjih dveh olimpijskih iger, zadnjega svetovnega prvenstva in zadnjih treh evropskih prvenstev Miltiadis Tentoglou je zagrozil, da bo, če bo do spremembe prišlo, prenehal skakati.

“Skok v daljino je ravno zaradi odriva ena najtežjih disciplin. Če bodo to pravilo spremenili, bo to postala najlažja disciplina,” je povedal Grk.

Ultimativno svetovno prvenstvo, mešana štafeta 4×100 metrov …

Odrivna cona je ena izmed številnih inovacij, ki jih Svetovna atletika preizkuša v okviru svojega štiriletnega strateškega poslovnega načrta, s katerim želijo zagotoviti relevantnost, zabavo in razburljivost v športu.

Med drugim so iz istih razlogov ustanovili ultimativno svetovno prvenstvo, ki bo v Budimpešti prvič na sporedu prihodnje leto, in tudi mešano štafeto 4×100 metrov, v katerem bodo skupaj tekli moški in ženske. Mešana štafeta 4×400 metrov je na sporedu velikih tekmovanj že nekaj časa.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino