Slovenski supertalent po sanjski ponudbi z eno nogo že v ZDA

Atletika 28. Nov 20245:00 0 komentarjev
Tom Teršek. FOTO: Uroš Skaza.

S Tomom Terškom, enim od najbolj nadarjenih slovenskih športnikov ta hip, o več sto tisoč ameriških dolarjev vredni ponudbi iz ZDA, nazivu atleta leta, očetovih očitkih in aplikaciji za pomoč pri učenju, ki jo je ustvaril.

“Sezona je bila odlična. Morda je bil malce slabši le zaključek, ko sem bil na mitingu v Italiji drugi, a sem imel nekaj težav s poškodbo komolcem, ki pa je zdaj že dobro pozdravljena. Že nekaj časa se pripravljam na novo sezono. Tehniko nadgrajujemo že pozimi. Mislim, da gredo stvari v pravo smer. Rezultati pa bodo pokazali svoje,” nam je povedal Tom Teršek, ki smo ga za rokav pocukali ob robu petkove prireditve Atlet leta v Šentjerneju, na kateri je bil izbran za najboljšega v kategoriji starejših mladincev.

Kako ne bi bil. Lani je navdušil. Postal je drugi Slovenec z naslovom mladinskega svetovnega prvaka v atletiki in tudi drugi Slovenec, ki je kopje vrgel prek 80 metrov.

Z rezultatom 80,87 metra, ki mu je uspel konec junija na državnem prvenstvu v Celju, je poskrbel za nov slovenski mladinski rekord in daleč najboljši izid sezone med mladinci na svetu, ki ga je potem konec avgusta potrdil z zlato medaljo na svetovnem prvenstvu v Limi v Peruju.

Ne samo on, zavoljo sijajnih rezultatov svojega varovanca in sina je bil za najboljšega trenerja izbran tudi njegov oče in trener Robert Teršek.

“Verjamem, da je tega zelo vesel,” nam je o tem na kratko povedal komaj 18-letni slovenski atlet, ki bo tudi v naslednji sezoni lahko nastopal med mladinci.

V družbi očeta Roberta Terška na podelitvi Atlet leta 2024. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

Odločen odgovor na očetove očitke

Ob tem smo ga spomnili na besede njegovega očeta v nedavnem intervjuju za Sportklub. V njem je nekdanji večkratni slovenski prvak v metu kopja dejal, da je njegov sin precej svojeglav in bi, če bi bilo drugače, napredoval še hitreje.

“To je njegova stran zgodbe, sam pa pravim, da ne bi prišel do teh uspehov, če ne bi razmišljal s svojo glavo,” je očetu odgovoril 197 centimetrov atletski supertalent, ki bo naslednje leto na zlato medaljo seveda ciljal tudi na mladinskem evropskem prvenstvu na Finskem. V mislih pa ima zagotovo tudi članski državni rekord 81,13 metra, ki je od leta 2016 v lasti Matije Kranjca.

“Čim prej hočem ponoviti met prek 80 metrov, za začetek. Potem pa ne vidim razlogov, da teh rezultatov ne bi še popravil. Želim si tudi čim boljše uvrstitve na velikih tekmovanjih,” je povedal o ciljih za novo sezono gimnazijec iz Kranja, ki se utegne po koncu srednje šole preseliti v ZDA.

“To je njegova stran zgodbe, sam pa pravim, da ne bi prišel do teh uspehov, če ne bi razmišljal s svojo glavo.”

FOTO: Aleš Fevžer.

Ni se še odločil, a je blizu selitve v ZDA

Pisali smo že, da ga snubijo številne ameriške univerze. Najkonkretnejša je Univerza Južna Kalifornija iz Los Angelesa, ki mu nudi šolnino s študentskim domom ter izjemnimi pogoji za trening in študij. Ponudba v vrednosti približno sto tisoč ameriških dolarjev na leto ga zelo mika, nam je povedal že njegov oče. Da jo bo najverjetneje sprejel, nam je priznal tudi sam.

“Univerza ima veliko finančnih sredstev. Nudijo odlične pogoje za trening. Poleg tega bom imel tam tudi odlične pogoje za izobraževanje, kar mi pomeni veliko. Verjamem, da so tam najboljše možnosti za treninge in izobrazbo hkrati,” je namignil, da se bo verjetno tudi on odločil za korak, ki so ga pred njim naredili že številni slovenski atleti in atletinje. Tudi ena od najboljših v zgodovini slovenske atletike, skakalka ob palici Tina Šutej.

“Ni nekega točnega datuma, do kdaj se moram odločiti, ali bom ponudbo sprejel, a verjetno se bom kmalu,” je dodal.

“Sloveniji se nikoli ne bi odrekel. Slovenski dres mi je zelo všeč.”

“Seveda. Vedno. Sloveniji se nikoli ne bi odrekel. Slovenski dres mi je zelo všeč,” pa je kot iz topa odgovoril na naše vprašanje, ali ga bomo po selitvi na drugo stran Atlantika še naprej gledali v slovenskem dresu.

FOTO: Peter Kastelic/AZS.

Ustvaril je aplikacijo, ki gre že zelo dobro v promet

Da je kognitivno zelo sposoben, nam je povedalo že več ljudi, tudi njegov oče, zato Tom v ZDA ne namerava zasledovati le atletske, ampak tudi akademske cilje. Če se bo res preselil na Univerzo Južna Karolina, bo imel tam na voljo več kot sto smeri študija. Katero bo izbral?

“Računalniško znanost oziroma programiranje, razvijanje programov. To me zelo zanima. Nagibam se v to smer,” z odgovorom ni presenetil.

S programiranjem se namreč ukvarja že nekaj časa, rezultat tega pa je tudi aplikacija Notemarket, ki jo je s prijatelji nedavno ustvaril in je uporabnikom že na voljo v spletnih trgovinah.

“To je aplikacija, namenjena dijakom in študentom. Nastala je kot ideja, bolj za zabavo, potem pa sem ugotovil, da se v tem morda skriva tudi kaj več.”

“Kdor jo želi, jo že lahko dobi v App Store in Google Play. Imamo že blizu 7000 uporabnikov, tako da gre tudi to v pravo smer. To je aplikacija, namenjena dijakom in študentom. Tam lahko delijo teste in zapiske ter si s tem pomagajo pri učenju. Nastala je kot ideja, bolj za zabavo, potem pa sem ugotovil, da se v tem morda skriva tudi kaj več. Upam seveda, da bom z njo tudi kaj zaslužil,” nam je za konec odgovoril očitno ne samo za šport zelo nadarjen najstnik, ki je polnoletnost dopolnil pred dobrima dvema mesecema.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!