V Parizu je trojici atletov oziroma atletinj še tretjič v nizu uspelo priti do zlate olimpijske medalje. Komu?
Ryan Crouser, ZDA (met krogle)
Ryan Crouser je v Parizu prepričljivo zmagal z rezultatom 22,90 metra in olimpijski prvak tretjič v nizu postal s kar 75 centimetri prednosti. To je bila že njegova peta zlata medalja z zadnjih šestih največjih atletskih tekmovanj na prostem. Brez zmage je od leta 2016 in olimpijskih iger v Riu de Janeiru ostal le na svetovnem prvenstvu leta 2019 v Dohi, kjer ga je za vsega centimeter prehitel rojak Joe Kovacs.
31-letni ameriški orjak je bil svetovni prvak leta 2023 v Budimpešti in leto pred tem pred domačimi navijači v Eugenu, zmagal pa tudi na zadnjih dveh olimpijskih igrah. Prepričljiv je bil že v Tokiu pred tremi leti, ko je bil najboljši z olimpijskim rekordom 23,30 metra in konkurenco prehitel za kar 65 centimetrov.
Še bolj suveren je bil leta 2016, ko je, takrat je bil to prav tako olimpijski rekord, v Riu zmagal z rezultatom 22,52 metra in drugega najboljšega prehitel za 74 centimetrov.
Crouserju, ki je imel v tej sezoni sicer nemalo težav s poškodbami, je v Parizu uspel podvig, ki do zdaj ni še nikomur, prav zanimivo pa bo videti, ali bo čez štiri leta pred domačimi navijači v Los Angelesu napadel še četrti olimpijski naslov v nizu. Glede na dominantnost, ki jo kaže, bi se to prav lahko zgodilo.
Faith Kipyegon, Kenija (1500 metrov)
Faith Kipyegon je v Parizu upravičila vlogo glavne favoritinje v teku na 1500 metrov in postala prva ženska v zgodovini atletike, ki je v tekaški disciplini trikrat v nizu zmagala na olimpijskih igrah. Do zmage je prišla prepričljivo. Po sijajnem zadnjem krogu je z olimpijskim rekordom 3:51,29 zmagala z več kot sekundo prednosti.
Da bodo spomini na poletje 2024 še lepši, je 30-letna Kenijka poskrbela tudi s srebrno medaljo, ki jo je osvojila v teku na 5000 metrov.
Do prvega naslova olimpijske prvakinje v teku na 1500 metrov je danes 30-letna Kenijka leta 2016 v Riu de Janeiru prišla s kar 17 sekund slabšim časom od tistega, ki se je na semaforju izpisal po njenem prihodu v cilj v Parizu. Pred osmimi leti je namreč tekla 4:08,92 in za dobro sekundo prehitela takratno svetovno rekorderko Genzebe Dibaba iz Etiopije.
V Tokiu je pred tremi leti tekla precej hitreje, za dobro sekundo je zmagala z rezultatom 3;53,11, kar je bil takratni olimpijski rekord, ki ga je potem letos vnovič popravila.
Kipyegon je ena najboljših tekačic v zgodovini. Ob treh naslovih olimpijske prvakinje in svetovnemu rekordu se lahko pohvali tudi s štirimi nazivi svetovne prvakinje. Dvakrat je bila na svetovnih prvenstvih druga, srebrno medaljo pa ima tudi z olimpijskih iger.
Nafissatou Thiam, Belgija (sedmeroboj)
Zgodovino je v Parizu spisala tudi Nafissatou Thiam, ki je postala prva atletinja s tremi naslovi v nizu v sedmeroboju.
Naloga ni bila lahka, svetovno prvakinjo, Britanko Katarino Johnson-Thompson, je na koncu premagala za vsega 36 točk – 6880 proti 6844.
Podobno napeto je bilo že pred osmimi leti, ko je v Riu de Janeiru prišla do svojega prvega naziva olimpijske prvakinje. Takrat je Jessico Ennis-Hill prehitela za 35 točk.
Leta 2021 je v Tokiu zmagala s 6791 točkami in drugo najboljšo prehitela za 102 točki.
29-letna Belgijka je tako prišla do nove medalje z največjih tekmovanj. Dvakrat, že daljnega leta 2017 v Londonu in 2022 v Eugenu, je bila svetovna prvakinja. Leta 2019 je Doho zapustila z nazivom svetovne podprvakinje, še tretjič v nizu pa je junija letos v Rimu postala tudi evropska prvakinja. Z evropskih prvenstev ima tudi bron, ki ga je leta 2014 osvojila v Zürichu.
Trikrat, v letih 2017, 2021 in 2023, je bila tudi dvoranska evropska prvakinja v peteroboju in leta 2015 v Pragi na istem tekmovanju osvojila srebrno medaljo. Belgijka je zagotovo ena najboljših, če ne kar najboljša mnogobojka v zgodovini atletike, ob tem pa še dovolj mlada, da bogato zbirko najpomembnejših medalj v naslednjih letih še dodatno obogati …
Še petim je uspelo ubraniti naslov iz Tokia
Ob našteti trojici, ki je letos olimpijski naslov osvojila tretjič v nizu, je v Parizu olimpijske naslove iz Tokia uspelo ubraniti še peterici.
Američankama Sydney McLaughlin-Levrone v teku na 400 metrov z ovirami in Valarie Allman v metu diska, Grku Miltiadisu Tentoglouju v skoku v daljino, Švedu Mondu Duplantisu v skoku s palico in Maročanu Soufianeju El Bakkaliju v teku na 3000 metrov z zaprekami.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje