Po državnem rekordu v cestnem teku na pet kilometrov, ki mu je zadnji dan lanskega leta uspel v Barceloni, smo se pogovarjali z Vidom Botolinom. Mladi slovenski tekač, ki je v Španiji od blizu doživel neverjeten podvig Kenijke Beatrice Chebet, ima v letošnjem letu visoke cilje.
“Zelo uspešen nastop. Nad rezultatom nisem presenečen, saj sem vedel, da sem dobro treniral. Pripravljen sem bolje kot lani. Cilj je bil, da tečem pod 14 minutami. Zelo sem zadovoljen, ker mi je uspelo. Ko prideš iz bazičnega obdobja, v katerem se še ne posvečaš specifičnemu treningu, hitrosti, te je vedno malo strah. Zato sem toliko bolj zadovoljen, saj treningov za pet kilometrov še nisem delal. Veselim se tega, kaj bodo prinesle tekme na stezi,” je rezultat 13:52, s katerim je za kar 17 sekund izboljšal svoj državni rekord – lani ga je dosegel na istem prizorišču -, pokomentiral Vid Botolin, ki je tek v močni konkurenci končal na 11. mestu.
“Vzdušje je bilo fenomenalno. Organizatorji v Barceloni znajo poskrbeti za to. Najprej je bil na sporedu tek na pet kilometrov, v katerem smo nastopili samo povabljeni tekači. Skupaj z dekleti nas je bilo okoli 90. Ni bilo neke hude gneče. Kakšno uro za nami je bil še tek na 10 kilometrov, v katerem je bilo na startu več kot deset tisoč tekačev in tekačic. Zaradi takšne mase ljudi je bil to res spektakularen dogodek,” pa je povedal o silvestrskem teku v Barceloni, ki na zadnji dan leta na ceste katalonske prestolnice že četrt stoletja spravi nekatere najboljše tekače in tekačice na svetu.
Od blizu je izkusil zgodovinski tek svetovne rekorderke
Nič drugače ni bilo niti letos, ko je tam nastopila ena najboljših atletinj na svetu ta hip, dvakratna olimpijska prvakinja (5000 in 10.000 metrov) iz Pariza, svetovna rekorderka v teku na 10.000 metrov Beatrice Chebet, ki je navdušila. Z rezultatom 13:54 je za kar 19 sekund izboljšala svetovni rekord in postala prva ženska, ki je pet kilometrov – na stezi ali na cesti – pretekla pod 14 minutami.
“Noro, kaj ji je uspelo. Startala je pred mano, jaz sem začel v tretji vrsti. Vedel sem, da bom moral zato prvi kilometer preteči zelo hitro. Videl sem jo pred sabo, prvi kilometer je pretekla hitreje od mene, v času 2:37, kar je izjemno. Ko sem jo prehitel, sem bil prepričan, da ne bo zdržala tega tempa. Fantje smo se malce odcepili, a se ni dala. Spet se nam je približala in bila v zadnjem kilometru celo hitrejša od mene. Slišal sem, da se približuje, saj so jo ljudje zelo spodbujali, ji govorili vmesne čase,” je 22-letni slovenski tekač povedal o Kenijki, ki je tekla skupaj z njim. Moški in ženske so namreč imeli skupen start.
“Na koncu je samo za dve sekundi zaostala za mano. Tekla je pod 14 minutami, kar je za žensko res nepredstavljiv rezultat. Njeni dosežki v lanskem letu so fenomenalni. Dvakrat je bila olimpijska prvakinja, odtekla je tudi svetovni rekord na 10.000 metrov. Izjemna je. To so rezultati, ki sanja marsikateri moški, kaj šele ženske,” je tudi Botolin navdušen nad njenim podvigom.
Svetovni rekord Beatrice Chebet:
Januarja bo še garal, februarja začne tekmovati
Dovolj o najboljši na svetu, vrnimo se k najboljšemu Slovencu v tekih na dolge proge ta hip. Kako se je pripravljal, kaj od dvoranske sezone 2025, ki je pred vrati, pričakuje?
“Priprave so potekale odlično, jih pa še ni konec. Čaka me še mesec intenzivnega treninga. Kar veliko kilometrov je za mano. Predvsem je pomembno, da nalagam treninge in jih povezujem dan za dnem. To je najpomembnejše. Tako moram trenirati do začetka dvoranske sezone, ki se je zelo veselim. Januarja bom še ogromno treniral, februarja začnem z nastopi, ki se jih že zelo veselim. Osredotočil se bom predvsem na tek na tri kilometre, v katerem upam, da se spustim pod mejo osmih minut,” pravi večkratni slovenski državni prvak, ki se je dva tedna pripravljal na Cipru in dva tedna na Portugalskem.
V nastop na evropskem prvenstvu ne verjame
Z zimsko sezono bo najverjetneje začel februarja na troboju Hrvaške, Srbije in Slovenije. Namerava nastopiti tudi na balkanskem prvenstvu, dvoranskem državnem prvenstvu in morda tudi na kakšnem močnejšem mitingu v tujini. Kaj pa evropsko dvoransko prvenstvo, ki bo od 6. do 9. marca v Apeldoornu na Nizozemskem?
“Težko bo. Norma (7:34 v dvorani in 7:36 na prostem, op. p.) je brutalna. Za zdaj so jo, mislim da, izpolnili le trije ali štirje tekači. Glede na ranking, za katerega se upošteva tudi tek na pet kilometrov, v katerem lani nisem tekel najbolje, bo res težko. Malo možnosti je, da bi mi uspelo, zato se bom osredotočil predvsem na poletno sezono,” je povedal član celjskega Kladivarja.
Cilj je, da popravi vse državne rekorde
Nekaj besed smo namenili tudi poletni sezoni, katere nesporen vrhunec bo septembrsko svetovno prvenstvo v Tokiu.
“Za zdaj za poletje ne bi dajal prevelikih napovedi. Najprej moram opraviti priprave, potem nastopiti na čim več močnih mitingih in bomo videli, kam me bo to pripeljalo. Cilj je, da popravim vse državne rekorde. Seveda pa si želim tudi na kakšno veliko tekmovanje. Letos je to svetovno prvenstvo v Tokiu. Upam, da bom tam tekmoval. Se pa za zdaj s tem še ne obremenjujem preveč,” je za konec dejal Celjan, od katerega v prihodnosti pričakujemo, da bo popravil najstarejši slovenski državni rekord – mejnik 13:32,8, ki ga je daljnega leta 1974 na 5000 metrov postavil legendarni Peter Svet.
Botolin je že leta 2022 kot najstnik tekel 13:41,61 in se že pol stoletja staremu mejniku približal na manj kot deset sekund.
Ko je govora o slovenskih rekordih, za konec na hitro preverimo še, kako blizu njih je Botolin v preostalih dveh disciplinah, v katerih nastopa.
Rekord Stanka Lisca v teku na 3000 metrov na prostem 7:51,35 je iz leta 1978. Dvoranski rekorder na 3000 metrov je Boštjan Buč z rezultatom 7:55,97 iz leta 2003.
Botolin je 3000 metrov poleti najhitreje pretekel v času 7:56,46, v dvorani pa 7:57,98. Oba ta dosežka je prav tako dosegel leta 2022.
Bo mladi celjski tekač te rezultate v letošnjem letu presegel? Če se po zadnjem dnevu lanskega leta novo leto pozna …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje