
Predstavljamo obetavnega 20-letnega skakalca s palico Luko Zupanca, ki mu je letos uspel velik preskok. Tudi zaradi tega, ker se je odločil, da se povsem posveti specifični atletski disciplini, o kateri nam je povedal marsikaj zanimivega.
Luka Zupanc je trenutno najboljši mladi skakalec s palico v Sloveniji, ki je letos kar nekajkrat popravil osebni rekord. Lansko leto je zaključil s 501, letos pa najvišje skočil 526 centimetrov.
“Začel sem skakati s tršimi palicami in z zaletom 16 korakov. Lani sem bil na 14 korakih. Pa tudi drugače sem začel razmišljati o palici. Dojel sem, da ne bom mogel kontrolirati, koliko bom skočil. Lahko se le trudim in naredim vse, kar lahko. Če vložim dosti truda, bo rezultat zagotovo prišel,” je povedal, kaj stoji v ozadju napredka, ki mu je uspel, in nam v nadaljevanju pojasnil, kaj omenjene razlike v palicah pomenijo.
Skrivnosti skoka s palico
“Pri skoku s palico je zelo pomembna hitrost. To je najbolj pomembno. Če podaljšaš zalet, dobiš višjo hitrost, če si hitrejši, pa potrebuješ tršo palico, da energijo pretvoriš v čim višji skok. Lažje preskočiš višjo višino. Lani sem skakal s 475 centimetrov dolgimi palicami, zdaj skačem s 500-centimetrskimi, saj sem podaljšal zalet, dobil večjo hitrost in lahko višje skačem,” je povedal nasmejani atlet iz Brestanice, ki leži v občini Krško.

V nadaljevanju nam je razkril še nekaj skrivnosti skoka s palico, ki je zelo specifična in ena težjih atletskih disciplin.
“Najpomembnejša za skok s palico sta hitrost in gimnastika. To je specifična disciplina, pri kateri ni tako pomembna zgradba telesa. Lahko skačejo majhni in hitri skakalci ali pa visoki in počasni, težji tekmovalci, saj lahko vsak skače s palico, ki je primerna zanj in za njegovo hitrost,” je povedal in razložil, kako za to, da s palico skače pod strop, trenira.
“Najmanj dvakrat na teden skačem s palico. Preostalo so treningi sprinta, uteži ali pa kakšne specifične vaje za skok s palico. Na primer gimnastične vaje na drogu, s katerimi se naučiš maksimalno izkoristiti hitrost in jo spremeniti v višino,” je dejal 20-letnik.
Ko smo ga vprašali, ali ga je, ko skače pet metrov visoko, strah, je prikimal. V preteklosti smo, tudi na velikih tekmovanjih, videli grozljive poškodbe skakalcev in skakalk s palico.
“Strah absolutno obstaja. Vsi ga imamo. Če ga ne čutiš, potem je s tabo nekaj narobe. Palice so trde, težke. Skačemo visoko. Edino, kar lahko narediš, je, da imaš strah pod nadzorom. Dvakrat sem bil blizu nesreče tudi sam. Dvakrat sem zlomil palico in odletel, a k sreči padel na blazino,” je razložil mladi Zupanc, ki je v skok s palico sledil starejši sestri Lari Zupanc, nekdanji obetavni slovenski atletinji z osebnim rekordom 390 centimetrov.

V skok s palico je sledil starejši sestri
“Bila je kar uspešna, potovala je po svetu in na račun atletike tudi odšla na študij v ZDA. Pogledal sem si en trening, bilo je zelo zanimivo, tako, mi je bilo všeč. Hitro sem se zaljubil v palico,” je svoje začetke predstavil varovanec nekdanjega slovenskega rekorderja Jurija Rovana, po zaslugi katerega je tudi pristal v atletiki in skoku s palico.
“Takrat sem še treniral nogomet. Po treningu sva šli z mamo po sestro na trening, na katerem je bil moj zdajšnji trener. Ko me je videl sedeti, mi je rekel, naj poskusim skočiti s palico in sem šel. Preskočil sem meter in pol, takoj mi je bilo všeč,” se je razgovoril član skupine dvakratnega olimpijca in trikratnega udeleženca svetovnih prvenstvih, ki ga ni mogel prehvaliti.
Ima najboljšega trenerja na svetu, trenira z rekorderjem
“Imam najboljšega trenerja na svetu. Z njim bom ostal, dokler bom skakal s palico. Ne vidim, da bi mi bilo lahko kje drugje bolje,” je povedal obetavni skakalec s palico, ki trenira v Brežicah, z njim v skupini pa je tudi slovenski rekorder, dobitnik bronaste medalje z evropskega prvenstva 2016 v Amsterdamu in nekdanji evropski prvak do 23 let Robert Renner.
“On me zelo spodbuja in mi pomaga. Zdaj ne skače več tako pogosto, zato ga pogrešam. Zelo sem vesel, da je z nami. Ima ogromno izkušenj, dosegal je sijajne rezultate, s katerimi je tudi nam dal vedeti, da lahko nekaj dosežeš, če se dovolj potrudiš,” je povedal o svojem kolegu, ki je najvišje skočil prek 570 centimetrov.

Tina Šutej je inspiracija, Mondo Duplantis pa norec
Nekaj besed je namenil tudi največji slovenski ambasadorki skoka s palico, ki že več kot deset let kroji svetovni vrh, Tini Šutej.
“Ona je tudi zame velika inspiracija. Rad bi bil tako uspešen, kot je ona” je dejal o njej, seveda pa se nismo mogli izogniti niti največjemu zvezdniku ne samo skoka, ampak trenutno celo atletike na svetu, serijskemu svetovnemu rekorderju Armandu Duplantisu.
“On je norec. Res … Nimam besed. Ne vem, kaj naj rečem drugega. Je vzor vsakega skakalca s palico,” je najprej povedal o švedskem superzvezdniku, ki je zadnji svetovni rekord postavil pri 626 centimetrih, in v nadaljevanju pojasnil, zakaj je tako dober.
“Skupek vsega je, da je tako dober. Je zelo, zelo hiter in zna to hitrost dobro izkoristiti. Res je veliko naredil za skok s palico. To je zelo zanimiva disciplina. Bilo bi lepo, če bi se več ljudi ukvarjalo z njo. Za naš šport je naredil ogromno. Zaradi njega tudi moji prijatelji veliko vedo v skoku s palico. Je zelo pomemben,” je povedal Zupanc, ki upa, da se bo v nadaljevanju kariere šestim metrom čim bolj približal tudi sam.
V palico je zaljubljen, zato se ji je povsem predal
“V naslednjih letih se bom posvetil zgolj športu in skušal iztržiti čim več. Tudi zato sem se odločil, da šolo, vsaj za zdaj, postavim na stran, tako da na fakulteto trenutno ne hodim. Kaj bo v prihodnosti, bomo pa še videli. Trenutno treniram dvakrat na dan. V življenju predvsem treniram, prav veliko drugega ne počnem. Zaljubljen sem v palico,” se je zasmejal in dodal, da je nad pogoji, ki jih v Brežicah ima, navdušen.
“Imamo verjetno najboljše pogoje za trening skoka s palico v Sloveniji,” je povedal o tem in ob koncu pogovora predstavil cilje, ki jih ima za poletno sezono 2025.

Ima še veliko rezerv, predvsem v tehniki
“Uvrstil sem se na evropsko prvenstvo do 23 let, na katerem želim doseči čim boljši rezultat. Želim čim lepše skakati in pokazati dobro tehniko. Z uvrstitvijo se ne obremenjujem. Maksimalno se bom potrudil, skušal izboljšati osebni rekord, ampak se, tudi če ne bo šlo vse po načrtih, ne bom preveč sekiral,” je napovedal.
“Upam, da bom leta 2028 v Los Angelesu že zraven,” pa je odgovoril na vprašanje, kdaj upa, da ga bomo prvič videli na olimpijskih igrah.
Povsem za konec nam je še povedal, kje ima največ rezerv za napredek. “Največ zagotovo v tehniki. Ves čas izboljšujem tudi hitrost, želim biti čim hitrejši. Največ rezerv imam v tem, da izkoristim hitrost. Da hitrost z boljšo tehniko spremenim v višino,” je povedal za konec mladi skakalec, ki se je pretekli konec tedna v Češči vasi okitil s prvim naslovom članskega slovenskega prvaka.
Glede na talent in predvsem zagnanost, se zdi, da jih bo v prihodnosti še ogromno. Pa ne samo teh, ampak tudi kak odmevnejši mednarodni rezultat. Srečno in predvsem – da ne bo poškodb.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!