“Evropsko prvenstvo v Mariboru je precej večji zalogaj od pričakovanj”

Atletika 14. Maj 20255:00 0 komentarjev
Nejc Jeraša. FOTO: Aleš Fevžer.

O evropskem ekipnem prvenstvu tretje in druge divizije, ki ga bo konec naslednjega meseca gostil Maribor, smo se pogovarjali z direktorjem tekmovanja in Atletske zveze Slovenije. Nejc Jeraša pravi, da je organizacija tako velikega tekmovanja precej večji zalogaj od pričakovanj, a je hkrati velik optimist - glede organizacije in tudi nastopa slovenske reprezentance, ki bo pred domačimi navijači napadala zgodovinski uspeh.

Do evropskega ekipnega prvenstva druge divizije, ki bo 28. in 29. junija v Mariboru, nas loči le še 45 dni. Priprave na največje atletsko tekmovanje na slovenskih tleh že nekaj časa potekajo na najvišjih obratih. Dogodek, ki bo gostil skoraj 2000 atletov, atletinj in preostalega osebja, zahteva vrhunsko organizacijo, usklajevanje financ, pridobivanje sponzorjev in veliko mero predanosti.

Z direktorjem Atletske zveze Slovenije in tekmovanja smo se pogovarjali o obsegu njegovega dela, izzivih, s katerimi se sooča organizacijska ekipa, finančni konstrukciji dogodka, interesu javnosti in slovenski reprezentanci, ki bo napadala zgodovinsko uvrstitev v elitni razred evropske atletike.

“Čeprav je precej težje, kot smo pričakovali, smo prepričani, da nam bo uspelo organizirati lep atletski praznik, ki ga ne bomo nikoli pozabili, hkrati pa bomo dočakali tudi zgodovinski uspeh – uvrstitev Slovenije v prvo ligo,” pravi Nejc Jeraša.

FOTO: Aleš Fevžer.

Kako potekajo priprave na tekmovanje?
Vse poteka po načrtih. Ekipa dela zelo dobro. Vsi, ki so vključeni v projekt, ne samo, da dobro delajo, ampak med njimi vlada tudi dobra delovna klima. Zalogaj je večji, kot smo mislili, da bo. Veliko več je nekih podrobnosti. Kriteriji Evropske atletike so bistveno višji, kot so bili v preteklosti.

Projekt je precej obsežnejši, kot smo si predstavljali. Tudi sponzorska sredstva se zapirajo. Zdaj vstopamo v zadnjih šest tednov pred tekmovanjem. V obdobje, ko so na vrsti zadnje podrobnosti, ki jih bo treba urediti. Za zdaj je vse super.

Kakšen je obseg vašega dela pri projektu?
Sam nastopam kot direktor tekmovanja, kar pomeni, da sem vpleten na vseh tedenskih sestankih in rednih sestankih. Moja naloga je predvsem pregled vseh aktivnosti. Glavni poudarek je na financah. Vključen sem v vse, operativno ne toliko, kar se financ tiče pa sem, če so kaki večji zalogaji, vpet.

Kakšen je proračun tekmovanja?
Celoten proračun bo 1,8 milijona evrov. Skoraj enkrat toliko, kot je bil lanskoletni proračun zveze. Kar nekaj stvari bo takih, da bodo v obliki storitev. Sploh s strani Evropske atletike, ki bo zagotovila tudi celotno meritev. Teh storitev bo dobrih 300 tisoč evrov. Velik del prevzame Atletska zveza Slovenije. Proračun, ki bo šel preko nas, bo nekje 1,4 milijona.

Največji stroški so nastanitve, transport, varovanje, catering. V hotelih bodo nočitve z zajtrkom. Centralni catering pa bomo imeli v dvorani Tabor, da zagotovimo enako raven za vse. Glede na to, da so hoteli različni, ne bi mogli zagotoviti enake ravni prehrane za vse.

Ob predsedniku Atletske zveze Slovenije Primožu Fegušu. FOTO: Aleš Fevžer.

Ali je proračun že zaprt?
Ne še, a verjamem, da nam bo na koncu s težkimi napori uspelo. Ne bo sicer tako, kot smo mislili na začetku, da bomo naredili plus. Vseli bomo že, če bomo projekt speljali brez minusa.

Kako je zagotovljeno financiranje proračuna?

S strani države še nismo dobili odločbe. Prijavili smo se za 450 tisoč evrov. Dobili smo soglasje vlade in tudi soglasje za financiranje, zdaj bi morali počasi dobiti ta znesek. Upam, da ga bomo dobili.

S strani Evropske atletike bomo dobili dobrih 600 tisoč evrov. Nekaj bomo dobili s strani nacionalnih zvez, kar so atleti in športniki izven kvote, ampak tega je malo, nekje 20 do 30 tisoč evrov. Ostali prihodki so prodane vstopnice, podobno 20 do 30 tisoč evrov. Preostalo so sponzorska sredstva.

Kaj bi pomenilo, če ne bi prejeli državnega sofinanciranja?
Bilo bi težko. Če ne bi dobili soglasja za financiranje, niti ne bi šli v organizacijo. Jaz mislim, da bi ta denar morali dobiti. Načeloma bi ga morali dobiti.

Prizor z zadnjega evropskega ekipnega prvenstva pred dvema letoma na Poljskem. FOTO: Aleš Fevžer.

Kakšno je zanimanje sponzorjev?
Zanimanje je, čeprav je res, da smo zaradi tega, ker smo tekmovanje dobili precej pozno, zelo pozno začeli tudi s trženjem. Na začetku smo mislili, da bo večji odziv, na koncu pa bomo zadovoljni. Ni pa tako, da bodo povsod vrata odprta. Videli smo že to, da tisti, ki so redni sponzorji, težko dajejo dodaten denar.

Toda največji sponzorji so nam prišli nasproti. Predvsem v obliki storitev. Telekom Slovenije, ki je generalen sponzor tekmovanja, je prevzel velik del. Potrebujemo kar nekaj njihovih storitev. Na koncu lahko rečem, da je zanimanje sponzorjev korektno, ni pa entuziazma.

Kakšno je zanimanje za vstopnice?
Z zanimanjem za drugo divizijo smo zadovoljni, za tretjo divizijo pa pretiranega zanimanja tako ali tako nismo pričakovali. Za drugo divizijo bi moral biti stadion razprodan. Glavna tribuna je praktično že razprodana, računamo pa, da bo tudi pomožna.

Vstopnice za letošnje atletsko evropsko ekipno prvenstvo druge in tretje divizije, ki bo od 24. do 29. junija v Mariboru, si lahko zagotovite tukaj.

Kako je poskrbljeno za televizijski prenos?
Dogovorili smo se z RTV Slovenija. Zagotovili bodo produkcijo in za tretjo in drugo divizijo. Tretja divizija bo predvajana na kanalih Evropske atletike, medtem ko bo druga divizija, oba celotna dneva, na sporedu v neposrednem prenosu.

Kako pomembno bi bilo, da se Slovenija uvrsti v elitno divizijo?
Sigurno bi bila to češnja na torti. Letos lahko govorimo o najuspešnejši dvoranski sezoni v zgodovini. V prvih štirih mesecih smo dobili štiri medalje z velikih tekmovanj. To se še ni zgodilo in mislim, da se še dolgo ne bo. Želja je, da s tem trendom nadaljujemo.

Eden vrhuncev je to prvenstvo v Mariboru. S podporo navijačev nam na domačem terenu lahko uspe. Pred dvema letoma smo zaostali za pol točke, tako da možnosti zagotovo imamo. Bo težko, to je jasno. Ne moremo stoodstotno napovedati preboja v prvo ligo, ampak mislim, da imamo realne možnosti. Verjamem, da lahko spišemo zgodovino. Do zdaj se Slovenija v formatu, v katerem so atleti in atletinje združeni, še nikoli ni uvrstila v elitni razred.

V družbi najboljšega slovenskega atleta Kristjana Čeha. FOTO: Aleš Fevžer.

Zdi se, da se tudi slovenski atleti in atletinje zavedajo, da gre za pomembno tekmovanje in so odločeni, da se za uspeh potrudijo po najboljših močeh?
Sigurno. Lepo vzdušje in zanimanje se je pokazalo tudi na nedavnem druženju v Mariboru, ko se je zbrala reprezentanca. Rekli smo si, da ob organizaciji takšnega tekmovanja ne smemo pozabiti na naše atlete. Na druženju je bilo občutiti naboj, motivacijo. Dogodek je res uspel. Atleti in atletinje so se še bolj povezali.

Tudi z naše strani so dobili dodatno motivacijo. Malo smo jim predstavili, kako bodo stvari potekale, kakšni bodo protokoli. Na Lentu bomo imeli tudi predstavitev reprezentance. Naše atlete in atletinje bomo skušali še bolj povezati z navijači, ki bodo zagotovo dodatna motivacija. Verjamem, da so tudi oni poistovetili en in edini cilj – preboj v prvo ligo.

Za konec še to – po čem si želite, da si bodo ljudje zapomnili tekmovanje?
Predvsem si želim, bo to lep atletski praznik. Da bo organizacija na najvišji možni ravni in da bodo vsi, ki bodo prisotni, občutili, da bo to lep spektakel z evropskimi zvezdniki. Seveda pa bi bilo sanjsko tudi to, če bi se tekmovanje končalo tudi z uspehom – prebojem Slovenije v prvo ligo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!