Dež preprečil slavje Norrisa, Hamilton do stotice

Avtomoto 26. Sep 202115:42 > 16:24 0 komentarjev
Hamilton je dobil kaotično dirko v Sočiju in slavi 100. zmago v karieri. Foto: Guliverimage

Izjemno razburljivo dirko formule ena v Rusiji je dobil Lewis Hamilton. Preizkušnjo v Sočiju je ob koncu močno začinil dež, ki je zmago odnesel njegovemu rojaku Landu Norrisu. Na drugo stopničko je stopil Max Verstappen, kot tretji pa je končal Carlos Sainz. Za Hamiltona je to že 100. zmaga v karieri.

Zadnji trije krogi za VN Rusije

Navijači formule ena so si obetali britanski obračun za slavje v Sočiju, a je imelo vreme drugačne načrte. Približno pet krogov pred koncem se je močno ulilo, Hamilton je po nasvetu garaže zapeljal po gume za rahel dež, medtem ko je do takrat vodilni Norris ostal na stezi po lastni odločitvi ostal krog predolgo in izgubil ne le zmago, temveč tudi stopničke.

Hamilton je tako prišel še do 100. zmage v karieri, z njo pa je znova prevzel vodstvo v skupnem seštevku. Pred danes drugim Maxom Verstappnom (ki je startal kot zadnji, največ pa pridobil prav v vremenski loteriji) ima zdaj dve točki prednosti (246,5 : 244,5). Na tretjo stopničko je stopil Sainz. Norris je po velikih težavah na gumah za suho stezo komaj prišel do garaž, na koncu pa je osvojil sedmo mesto.

V nadaljevanju deseterice so zaključili še: 4. Ricciardo, 5. Bottas, 6. Alonso, 7. Norris, 8. Raikkonen, 9. Perez in 10. Russell.

Svojo prednost v konstruktorskem seštevku je še povečal Mercedes, zdaj ima pred Red Bullom 33 točk prednosti (397,5 : 364,5).

Hamilton je v Sočiju prišel do pete zmage, skupno pa 100. v karieri:

Potek dirke

Taktično potezo so pri Mercedesu potegnili že pred dirko. Svojemu drugemu dirkaču Valtteriju Bottasu so zamenjali pogonski sklop, s čimer se je Finec preselil na začelje, kjer naj bi skušal Verstappnu preprečiti hiter preboj proti vrhu.

Na startu je najbolje potegnil Norris, najslabše pa Sainz, a je Španec v zavetrju do drugega ovinka prišel tik za Britanca in ga tudi prehitel. Hamilton je prav tako slabo začel, prehiteli so ga Stroll, Alonso in Ricciardo. Aktualni prvak je v 2. krogu prehitel Alonsa in skočil na 6. mesto, a obstal v vlakcu za tretjim Russllom.

Že v 6. krogu se je taktika Mercedesa pred startom izkazala za napačno, v ozadju je namreč Verstappen brez večjih težav prehitel Bottasa in napredoval na 14. mesto. Nizozemec je kmalu prišel še mimo Gaslyja in Leclerca.

V 13. krogu je Norris v vodstvu prehitel Sainza, ki je krog kasneje zapeljal v bokse, a zaradi zadnje leve gume pri mehanikih stal dlje od pričakovanega. Po 20. krogih je vodil mladi Britanec, na drugem mestu je bil njegov moštveni kolega Daniel Ricciardo, tretji pa Hamilton, a še nihče od vodilne trojke ni zapeljal v garažo. Še naprej je odlično vozil Verstappen, ki se je zaradi postankov nekaterih dirkačev prebil do 6. mesta, a njegov zaostanek za Hamiltonom je znašal manj kot pet sekund!

Prvi so na pat položaj reagirali pri McLarnu, ko so v 23. krogu po nove gume poklicali Ricciarda, a je Avstralec dolgo časa stal na mestu in izgubil dragocene sekunde.

Po svojem postanku v 26. krogu je namreč pred zmagovalca VN Italije pred dvema tednoma prišel Hamilton. Je pa v istem krogu po nove pnevmatike prišel tudi Verstappen, med Hamiltonom in njim je bil poleg Ricciarda še Russell. V 28. krogu je k mehanikom zapeljal še Norris, tokrat je moštvo iz Wokinga svoje delo opravilo brez napak.

Kmalu zatem je tudi Hamilton pokazal svoje mojstrstvo. V 30. krogu je najprej v 2. ovinku prehitel Sainza, nato pa še v istem krogu prišel mimo Gaslyja in se podal v lov za Norrisom. Njegov zaostanek je takrat znašal dobrih sedem sekund.

V 37. krogu sta na postanek zapeljala še zadnja dva na prvih gumah – Sergio Perez in Fernando Alonso. Tako smo dobili realni vrstni red. Vodil je Norris z dobrimi tremi sekundami prednosti pred Hamiltonom, na tretjem mestu je bil Sainz. Verstappen je bil šesti, Bottas pa samo 14. Nizozemec je kmalu zatem padel na sedmo mesto, s svežimi gumami ga je v drugem zavoju ugnal Alonso.

V ospredju je Hamilton še naprej lovil Norrisa, na manj kot sekundo se je rojaku prvič približal v 44. krogu od 53, a ga zares napasti ni uspel. V zadnjih osmih krogih je že tako zelo zanimivo dirko popestril še dež. Začeli so se negotovi trenutki, kdaj dirkače poklicati po gume za rahel dež. V 49. krogu je po to različico pnevmatik zapeljal Hamilton, Norris pa je kljub predlogu ekipe po lastniželji ostal na stezi. Dva kroga pred koncem se je močno ulilo in dirkač McLarna je izgubil vodstvo (Hamilton ga je brez težav ujel in prehitel), nato pa zapeljal po gume za dež.

Zaključek dirke je prinesel številne spremembe vrstnega reda, do 2. mesta se je na koncu prebil Verstappen, tretjo stopničko pa je osvojil Sainz. Do visoke uvrstitve je uspelo priti tudi Bottasu (peto mesto), Norris pa je po napačni taktični odločitvi končal kot šele sedmi, za tolažbo mu je ostala točka za najhitrejši krog in naziv najboljšega dirkača dirke. Hamilton je zdaj znova vodilni v skupnem seštevku, pred Verstappnom ima po 15 dirkah sezone dve točki prednosti.

Naslednja dirka bo čez 14 dni v turškem Carigradu.