Hamilton potihoma do zgodovinskega mejnika

Avtomoto 22. Mar 202219:03 > 20:53 0 komentarjev
Na stopničkah v Bahrajnu. Foto: Cal Sport Media via Guliver

Nekoliko v senci zmagoslavne vrnitve Ferrarija in popolnega razočaranja Red Bulla je za nov velik mejnik v formuli ena poskrbel sedemkratni svetovni prvak Lewis Hamilton. Še na 250. dirki v karieri se je uvrstil med dobitnike točk, kar pred njim ni uspelo še nikomur v zgodovini. Številke, pod katere se je vse od debija na VN Avstralije leta 2007 do nedeljske VN Bahrajna podpisal britanski dirkač, so vrtoglave.

Uvodna dirka nove sezone v Bahrajnu je bila za Lewisa Hamiltona že 289. v bleščeči karieri. V svojo 16. sezono v kraljici motošporta je vstopil s tretjim mestom in tako vpisal prvih letošnjih 15 točk. Med dobitnike točk se je tako uvrstil še 250., kar pomeni, da je vsaj eno točko osvojil na neverjetnih 86,5 odstotka vseh dirk, na katerih je nastopil.

Z več kot 80-odstotno uspešnostjo se lahko pohvali le še Juan Manuel Fangio, ki se je med dobitnike točk uvrstil na 81,1 odstotka vseh svojih dirk (43/53).

Lewis Hamilton na 250 dirkah v točkah:

Odpeljane dirke: 289 (110 za McLaren, 179 za Mercedes)

1. mesto: 103
2. mesto: 48
3. mesto: 32
Stopničk: 183
Uvrstitev v top 5: 225

Še bolj navdušujoče so Hamiltonove številke v Mercedesu, kjer dirka od leta 2013. Od 179 dirk, kolikor jih je odpeljal za nemško moštvo, je brez točk ostal na zgolj enajstih!

Drugi na večni lestvici je Michael Schumacher, ki se je med dobitnike točk uvrstil 221-krat v karieri. Sledijo Kimi Raikkonen (219), Fernando Alonso (218) in Sebastian Vettel (209).

V moderni F1 številke poletele v nebo

Na tej točki velja dodati, da praktično celotno zgornjo deseterico sestavljajo dirkači iz zadnjega obdobja, ki so volan vrteli od 90. let naprej. V zadnjih dveh desetletjih sta se namreč močno izboljšala dva pomembna pogoja, ki močno dvigujeta številke. Dirkalniki so v prvi vrsti precej bolj zanesljivi, zato je manj odstopov. Prav tako iz leta v leto narašča število dirk.

Za primerjavo vzemimo dirkača z največjim deležem zmag v zgodovini – Juana Manuela Fangia. V karieri, ki je trajala osem sezon, je nastopil na zgolj 52 dirkah in se e na vrh odra za zmagovalce uvrstil kar 24-krat. Zmago je torej vpisal na izjemnih 46,2 odstotka vseh dirk. Svetovni prvak je postal petkrat, zadnjič leta 1957, ko je sezona trajala vsega osem velikih nagrad. Letos je na koledarju rekordnih 23. Uradno je sicer potrjenih 22, a bo kmalu tudi odpadla VN Rusije dobila zamenjavo.

V sezoni 2021 je za las ostal brez rekordnega osmega naslova. Foto: Cal Sport Media via Guliver

Hamilton je sicer vsaj eno zmago vpisal v vseh svojih prejšnjih petnajstih sezonah, s čimer je lani izenačil rekord Michaela Schumacherja (1992-2006). Če bo torej letos dodal še vsaj svojo 104. zmago kariere, bo sam tudi na vrhu te večne lestvice.

Statistične kategorije, v katerih je 37-letni Britanec na vrhu, je sicer še ogromno. Med drugim ima skupaj s “Schumijem”  največ naslovov svetovnega prvaka (7), med vsemi v zgodovini največ zmag (103), največ zmag v debitantski sezoni (4), največ stopničk (183), največ zaporednih dirk med dobitniki točk (48), največ osvojenih točk (4.180,5), največ točk v eni sezoni (413), največ prvih startnih mest (103), največ odpeljanih krogov v vodstvu (5.396), največ dirk v vodstvu (177),…

Novo priložnost, da dosežke še izboljša, bo imel že v nedeljo, ko je na sporedu že druga dirka nove sezone. Drugič v zgodovini bo cirkus formule ena obiskal Savdsko Arabijo. Znova si boste lahko vse dogajanje ogledali tudi na Sportklubu.