Kjer zmaga Max, je rekordno: padel 62 let star mejnik

Avtomoto 29. Avg 202214:15 0 komentarjev

Na 14. dirki sezone zmaga s 14. startnega mesta. Max Verstappen tudi po poletnem premoru deluje nepremagljivo in je z deveto zmago letos na odlični poti do drugega zaporednega naslova prvaka. Zdi se, da je Red Bull med počitnicami še močneje odskočil od konkurence, česar se najbolj bojijo pri Ferrariju.

Ljubitelje formule ena je že pred startom včerajšnje preizkušnje v Spa-Francorchampsu razveselila novica, da bo kultna steza v Ardenih tudi prihodnje leto prizorišče velike nagrade. Neuradno zaradi težav s progo v Kyalamiju v Južni Afriki, ki še ne bo pripravljena za gostovanje kraljice motošporta.

Za dodatno navdušenje na večinoma oranžno obarvanih tribunah pa je v državi svojega rojstva poskrbel Max Verstappen. 24-letni Nizozemec je bil enostavno vsaj za razred, če ne za dva, boljši od vse konkurence in je tudi s 14. startnega mesta prišel do gladke zmage. Postal je šele drugi dirkač v zgodovini, ki je na dveh dirkah zapored zmagal, ob tem pa je preizkušnji začel z devetega ali slabšega začetnega položaja. Pred tem je ob koncu sezone 1959 in v začetku 1960 to uspelo le še Brucu McLarnu v ZDA in Argentini. Britancu je to uspelo z 10. in 13. startne pozicije, dirkaču Red Bulla z 10. in 14.

Po veliki zmagi zdaj na domačo dirko

Slavje aktualnega prvaka je bilo čisto kot solza, kar so po dirki ugotavljali tudi največji rivali. V skupnem seštevku ima osem dirk pred koncem zdaj že neverjetnih 93 točk prednosti pred Sergiem Perezom. Drugi zaporedni naslov je, vsaj v praktičnem smislu, zelo blizu.

“Dirkalnik je bil odličen že od prvega treninga. Nisem pričakoval, da bo tako, a je super, ko te stvari pozitivno presenetijo. Ta avto je bilo tukaj res užitek voziti. Ne pričakujem, da bo tako vsak konec tedna, saj se konfiguracije stez močno razlikujejo. Vemo, da bo bližje. Po norem startu so se stvari po varnostnem avtomobilu umirile, ko sem bil enkrat tretji, pa sem začel verjeti, da lahko zmagam. In uspelo mi je,” je bil nad hitrostjo svojega Red Bulla navdušen Verstappen.

Verstapppen je bil – tudi tokrat – razred zase. Foto: Red Bull Content Pool

Perez z avtom ni zadovoljen

Šef rdečih bikov Christian Horner je predstavo svojega dirkača označil za izvenserijsko in jo postavil ob bok najboljšim v zgodovini moštva. Premoč ekipe iz Milton Keynesa je z drugim mestom potrdil Sergio Perez, ki je po slabem startu iz dirke izvlekel največ, kar je lahko.

“Začel sem slabo, mučil sem se. Res dober rezultat za ekipo. To nam dviguje samozavest, da še bolj trdo delamo. Obenem se zavedam razlike do Maxa, ki jo bom v Zandvoortu skušal zmanjšati. V avtomobilu se ne počutim tako udobno kot na začetku leta, zato bomo na moji strani garaže morali najti rešitev,” je pripomnil Mehičan.

Red Bull v vseh segmentih predober

Največ je iz dirke s tretjim mestom izvlekel tudi Carlos Sainz. Voznik Ferrarija je sicer začel s prvega startnega mesta, a že po polovici dirke sta ga prehitela oba Red Bulla. Uvidel je, da sta bila tokrat ’z drugega planeta’.

“Tokrat smo osvojili največ, kar smo lahko. Nismo bili dovolj močni. Boljši so bili v kvalifikacijah, na dirki, na ravninah, v zavojih. Sploh pa v ravnanju z gumami. Enostavno nismo imeli prave hitrosti. Lagal bi, če bi rekel, da me to ni presenetilo. Razlika med moštvoma je bila največja letos. Ugotoviti moramo, zakaj smo na takšni stezi, kot je Spa, tako šibki,” je veliko analiz napovedal Španec.

Sainz brez možnosti proti Verstappnu:

Namesto da bi pridobil točko, je izgubil dve

Tokrat je rešil čast konjička iz Maranella, Charles Leclerc pa je po kazni zaradi prehitre vožnje skozi bokse na koncu osvojil šesto mesto. Strategi Ferrarija so Monačanu želeli ob koncu omogočiti vsaj lov na točko za najhitrejši krog, a je bila prednost pred Fernandom Alonsom premajhna. Leclerc se je moral zato spustiti v boj z izkušenim Špancem, ga tudi dobil, a ga je že omenjena kazen stala dveh točk. A bolj kot to 24-letnika skrbi hitrost njegovega dirkalnika, obenem pa priznava, da je boj za naslov bolj kot ne že odločen: “Zelo težko bo, sploh ob hitrosti Red Bulla. Vseeno bom ostal osredotočen in skušal narediti največ.”

Odlična predstava Albona

Bolj zadovoljen je bil po ’zastonj’ pridobljenem mestu ob koncu peti Alonso. Dirkač Alpina je sicer v prvem krogu trčil z Lewisom Hamiltonom, zaradi česar je bil Mercedesov voznik primoran odstopiti. Britanec je po ogledu posnetkov priznal krivdo in se nekdanjemu velikemu rivalu tudi opravičil.

Trčenje Hamiltona in Alonsa v prvem krogu:

Z zadovoljstvom se na sosednjo Nizozemsko, kjer bo dirka že to nedeljo, selijo Esteban Ocon (Alpine), Sebastian Vettel (Aston Martin), Pierre Gasly (AlphaTauri) in Alex Albon (Williams), ki so osvojili zadnje točke. Posebej je s hitrostjo cel vikend v Ardenih navduševal Tajec, ki je prišel do četrte točke v sezoni in znova pokazal svoj razkošen talent.