Verstappen sezono začel tam, kjer je lansko končal – na vrhu

Avtomoto 18. Mar 202217:08 > 17:18 0 komentarjev

Začelo se je! S prostima treningoma pred veliko nagrado Bahrajna se je začela nova, težko pričakovana sezona formule ena. V petek je bil na Bližnjem vzhodu najhitrejši Max Verstappen (Red Bull), ki je za manj kot desetinko premagal Charlesa Leclerca (Ferrari). Tudi tretje mesto je pripadlo vozniku v rdečem, Carlos Sainz je zaostal več kot pol sekunde. Na prvem treningu je najhitreje krog prevozil Pierre Gasly.

Drugi trening je bil za moštva še nekoliko pomembnejši kot prvi, saj je preizkus – tako kot bodo sobotne kvalifikacije in nedeljska dirka – potekal pod žarometi. Izkazalo se je, da so bile napovedi po predsezonskih testiranjih kar na mestu, saj se po prvem dnevu v Sakhirju zdi, da sta Red Bull in Ferrari korak pred konkurenco.

Najhitrejši čas dneva je namreč postavil aktualni svetovni prvak Max Verstappen (1:31.936) in za las ugnal Ferrarijevega Charlesa Leclerca (+0,087). Tudi na tretjem mestu najdemo dirkača v rdečem kombinezonu, a Carlos Sainz je na tretjem mestu za Nizozemcem zaostal že več kot pol sekunde (+0,584). Moštvo iz Maranella je tako tudi v večernem dogajanju v Bahrajnu zasedlo drugo in tretje mesto.

Relativno blizu (+0,593) je petkove preizkuse zaključil še Mercedesov George Russell, ki je bil tudi v drugo hitrejši od moštvenega kolega Lewisa Hamiltona. Britanec je po sedmem mestu na prvem treningu tokrat končal še dve mesti nižje (+1,208). Pred sedemkratnim svetovnim prvakom so končali še Fernando Alonso, Valtteri Bottas, Sergio Perez in Mick Schumacher. Presenetil je predvsem Bottas, ki na prvem treningu zaradi težav s pogonskim sklopom sploh ni postavil časa, zdaj pa je nakazal na uspešnejšo sezono za Alfo Romeo, kot je bila lanska.

Popoldne so sicer prav vsi dirkači svoje najhitrejše čase dosegli na mehki različici gum, povsem pri dnu pa sta tokrat končala oba Williamsa. A kako relevantni so te časi in kaj pomenijo za razmerje moči, bo zares jasno šele jutri.

Tretji trening bo na vrsto jutri ob 13. uri, tri ure kasneje pa bo na vrsti že prvi resni preizkus – kvalifikacije. Oboje jasno s prenosom na Sportklubu!

Uvod Gaslyju, Ferrarija takoj pokazala hitrost

Prvi trening je že kmalu po začetku prekinila rdeča zastava, za katero je poskrbel Esteban Ocon. Francozu je na startno-ciljni ravnini odpadel manjši del stranice dirkalnika, ki je ni bilo moč pospraviti zgolj ob rumenih zastavah. A dirkanje se je kmalu nadaljevalo.

Vozniki so v povsem drugačnih bolidih, kot smo jih vajeni iz prejšnjih let, na začetku prvega resnega preizkusa v sezoni še nekoliko tipali. Prvi trening se je ob koncu vendarle razživel, krog na 5,4 km dolgi stezi pa je najhitreje prevozil Pierre Gasly (AlphaTauri) na mehkih gumah. Štoparica se je ob krogu Francoza, najhitrejšega tudi prvi dan predsezonskih testiranj na tem dirkališču, ustavila pri 1:34.193.

Z začetkom so bili lahko zadovoljni pri Ferrariju, saj sta njihova voznika na srednje trdih gumah zasedla drugo in tretje mesto. Charles Leclerc (+0,364) je bil za odtenek hitrejši od Carlosa Sainza (+0,418). Poskočnima konjičkoma je sledil prvi Mercedes, George Russell je zaostal 436 tisočink, na petem mestu pa najdemo aktualnega svetovnega prvaka Maxa Verstappna (+0,549).

Lewis Hamilton je prvi trening končal kot sedmi (+0,750), Sergio Perez pa kot 10. (+0,857). A velja opozoriti, da sta oba Red Bulla svoje najhitrejše čase postavila na srednje trdih gumah, oba Mercedesa pa na najmehkejši zmesi pnevmatik. Presenetljivo nizko sta končala oba dirkača McLarna (Lando Norris 16., Daniel Ricciardo 17.), brez dirkanja pa je zaradi težav s pogonskim sklopom ostal Alfin dirkač Valtteri Bottas.

Hamilton se vrača v dneve kartinga

Sedemkratni svetovni prvak Lewis Hamilton je še pred začetkom dogajanja na stezi na družbenih omrežjih predstavil novo verzijo čelade za novo sezono. Po tem ko je bila v minulih letih ta večinoma obarvana v vijolično in črno barvo, se je Britanec tokrat znova odločil za rumeno. Zakaj znova? V teh barvah je dirkač s številko 44 nastopal že v svojih karting časih, z njo pa je tekmoval tudi v prvem delu kariere v formuli ena. “V to sezono grem z enako predanostjo, željo in strastjo kot v svojih karting dnevih,” je pojasnil svojo odločitev.