Martin se je izločil sam, Bagnaia drugič zapored svetovni prvak (VIDEO)

Avtomoto 26. Nov 202315:48 0 komentarjev
Bagnaia Martin

Italijan Francesco Bagnaia (Ducati) je svetovni prvak elitnega razreda motoGP. Na zadnji dirki sezone svetovnega prvenstva v motociklizmu v Valencii je zmagal in ubranil naslov iz sezone 2022. Njegov edini tekmec Jorge Martin (Pramac Ducati) dirke po padcu ni končal, tako da je naslov pripadel Bagnaii še pred koncem.

Pred začetkom današnje dirke je bilo odprto le eno vprašanje: ali bo prvak drugič Francesco Bagnaia ali prvič Jorge Martin. Branilec je imel boljši položaj, po sobotni sprinterski preizkušnji, ki jo je sicer dobil Martin, pa še 14 točk naskoka.

To je pomenilo, da ima nekaj več manevrskega prostora. Lahko bi si privoščil tudi manj tveganja in uvrstitev sredi dobitnikov točk, če bi njegov tekmec končal na enem od prvih treh mest. Po drugi strani pa bi bilo zanj povsem dovolj, če bi končal do šestega mesta, saj potem Martinu ne bi pomagala niti zmaga.

Španec je po drugi strani moral tvegati bistveno več. Slabši kot četrti sploh ne bi smel biti, ob enem od prvih treh mest pa bi moral Bagnaia končati slabši kot šesti, 11. ali 15.

Dodatna spodbuda za Italijana je bila kazen za Mavericka Vinalesa pred startom, po kateri je lahko Bagnaia začel s prvega startnega mesta. To je tudi dobro izkoristil, saj je povedel, vendar je tudi Martin potreboval le nekaj zavojev, da je prišel tik za njegov motocikel.

A vsi scenariji in preračunavanja, katero mesto morata dirkača osvojiti za naslov prvaka, so postali nepomembni v sedmem krogu.

Takrat je Španec, ki je že pred tem naredil napako in ob (zelo tesnem) poskusu prehitevanja Bagnaie zdrsnil s steze ter se vrnil na osmem mestu, v zavoju zadel rojaka Marca Marqueza (Honda), oba pa sta končala v pesku. Razočarani Martin se je tako lahko le na skuterju napotil v bokse, na srečo pa jo je kljub spektakularnemu prevračanju dobro odnesel tudi nekdanji prvak Marquez, ta je danes vozil zadnjo dirko za tovarniško ekipo Honde.

Po odstopu Martina je stari in novi prvak sprva nekoliko popustil ritem in padel na tretje mesto. A dirkača pred njim nista zdržala, Brad Binder je preveč široko zapeljal v zavoj in nazadnje končal šele na četrtem mestu, še slabše jo je odnesel Jack Miller. Avstralec je kot vodilni v 19. krogu padel in končal dirko.

Tako je Bagnaia spet prišel do vodstva, a pot do zmage ni bila lahka. V razburljivem boju v zadnjem krogu je tudi odbil napad Italijana Fabia Di Giannantonia (Gresini Ducati), tretji pa je bil v Valencii Francoz Johann Zarco (Pramac Ducati).

“Izjemno, izjemno. Težko je najti besede po takem dnevu. Nekaj krogov sem se mučil, potem sem spet našel pravi ritem. Morda je pomagalo tudi to, da nisem bil več obremenjen z bojem za naslov prvaka. A ob koncu sem ostal skorajda brez gum, tako da sem komajda zadržal Fabia za sabo. Kakorkoli, zelo lep način za slovo od sezone in za zahvalo moji ekipi,” je po dirki za prireditelje povedal dvakratni prvak.

Na koncu sezone je Bagnaia zbral 467 točk, Martin 428, tretji je bil Italijan Marco Bezzecchi (Ducati VR46) s 329. Bagnia je v sezoni 2023 zbral sedem zmag na klasičnih dirkah in štiri na sprintih. V teh je bil sicer boljši Španec, dobil je osem sprinterskih dirk, manjkale pa so točke s klasičnih, kjer je zmagal na štirih. Je pa podprvak štirikrat v sezoni dosegel dvojček zmag na obeh dirkah konec tedna, medtem ko ima prvak tri takšne dosežke.