Gajser po uspehu v Italiji le še točko za vodilnim

MXGP 31. Okt 202116:03 > 19:31 1 komentar

Slovenski motokrosist Tim Gajser je na dirki za VN Gardskega jezera v Pietramurati osvojil drugo mesto, potem ko je bil četrti v prvi vožnji in najhitrejši v drugi. Zmagal je Švicar Jeremy Seewer. V seštevku SP pa je zdaj branilec naslova drugi z le eno točko zaostanka za Francozom Romainom Febvrejem.

Do konca sezone v motokrosu sta po današnji preizkušnji le še dve dirki. Na vrhu pa ni prav nič bolj jasno kot pred Pietramurato. Trojica, ki je šla na tretjo dirko na tem prizorišču v najboljšem položaju v boju za naslov prvaka, je ostala močno zgoščena, le vrstni red se je nekoliko pomešal, Gajser pa je zaostanek za vodilnim še zmanjšal.

Gajser je imel sicer pred začetkom današnje dirke v SP tri točke zaostanka za Nizozemcem Jeffreyjem Herlingsom in dve za Febvrejem.

Dopoldanske kvalifikacije je dobil Herlings, preostala tekmeca v boju za končno zmago Febvre in Gajser pa sta si privozila četrto in šesto izhodišče. V prvi vožnji kandidati za naslov niso začeli v ospredju, a je Gajser na začetku na šestem mestu zadržal za seboj oba tekmeca.

A po šestih krogih ga je Francoz prehitel in se nato podal v lov še za preostalimi tekmeci, Herligs pa je Gajserja ujel in prehitel v desetem krogu. Vožnjo je sicer dobil Švicar Jeremy Seewer, Febvre je bil kljub padcu v zadnjem krogu drugi, saj je imel dovolj prednosti, da je pobral motor in se vrnil na stezo pred vsemi zasledovalci. Herlings je bil tretji, Gajser pa četrti.

Sijajna druga vožnja slovenskega šampiona

Drugo vožnjo je Gajser odpeljal precej bolje, se v drugem krogu po dobrem startu prebil v vodstvo in tam ostal do konca. V seštevku dirke je to pomenilo drugo mesto, saj je bil boljši Seewer, ki je to vožnjo končal na drugem mestu. Preostala dirkača v boju za naslov Febvre in Herlings sta to vožnjo končala na tretjem in četrtem mestu.

V drugi vožnji je sicer dvakrat grdo padel Herlings, ki se je po drugem padcu prebijal šele z 11. mesta, a je vseeno privozil tik pod vrh. Malo tudi ob pomoči tekmecev na enakih motorjih (KTM), ki se niso pretirano naprezali ob njegovih prehitevalnih manevrih, tik pred koncem je tako na zelo lahek način prišel tudi mimo domačega veterana Antonia Cairolija, sicer zmagovalca sredine preizkušnje.

Z veliko motivacije pred zaključkom

“Zelo lepo je doseči novo zmago v vožnji, pa tudi približati se v seštevku sezone. Za nami je res naporen teden s trojčkom dirk, a ga končujem pozitivno. Občutek je res dober in zdaj imam veliko motivacije pred finišem sezone v Mantovi,” je za spletno stran svoje ekipe dirko ocenil Gajser.

“Prva vožnja se ni izšla po mojih željah, zato sem v drugi moral garati. Izšlo se je odlično, start je bil zelo dober, potem sem samo nadziral dogajanje, saj so mi iz boksov sporočali, da imam veliko prednost. Veseli me tudi, da je prišlo toliko navijačev, komaj čakam, da se podam še na zadnji dve dirki,” je dejal Gajser.

Na dirki je tako zmagal Seewer s 47 točkami, Gajser je bil s 43 drugi, Febvre pa z 42 tretji, Herlings je bil z 39 četrti.

Samo še točko za vodilnim

Skupno pa je v SP zdaj vrstni red Febvre (614), Gajser (613) in Herlings (611). Dirkači za njimi, ki so že prej imeli bolj teoretične možnosti, pa so zdaj tudi praktično izpadli iz boja za naslov, saj zaostajajo več kot sto točk: Španec Jorge Prado je pri 502, Seewer pri 498, Cairoli pa pri 496.

V razredu MX2 je že znan svetovni prvak za letošnjo sezono. Francoz Maxime Renaux je slavil skupno zmago pred rojakom Tomo Viallejem in Špancem Rubenom Fernandezom. Zdaj ima Renaux 110 točk naskoka v SP (642-532), do konca pa sta le še dve dirki, tako da ga niti najbližji zasledovalec Vialle ne more več ujeti.

Slovenski dirkač Jan Pancar je dobil nove točke za SP, v prvi vožnji je bil 20., v drugi 16., skupno na dirki pa 19. V SP pa je 20. s 108 točkami.

V evropski konkurenci EMX125 se je spet preizkušal tudi Jaka Peklaj. V kvalifikacijah je le za dve desetinki zaostal za 20. mestom, ki bi ga v njegovi skupini popeljalo na dirko, ter končal kot 23.

Do konca sezone SP sta še dve dirki v Mantovi, 7. in 10. novembra.