Obeta se drama: Verstappnu pole in druga strategija

Avtomoto 11. Dec 202115:05 > 15:18 2 komentarja
Max Verstappen. Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah

Max Verstappen (Red Bull) je nekoliko presenetil na kvalifikacijah pred zadnjo dirko formule ena v Abu Dabiju, s tem ko je za kar 0,371 sekunde ugnal Lewisa Hamiltona (Mercedes), s katerim na sklepno dejanje vstopata točkovno poravnana. Na tretje mesto se je z McLarnom zavihtel Lando Norris.

Končni vrsti red na dramatičnih kvalifikacijah je bil nasploh precej premešan in s tem nepričakovan. Sergio Perez se je z drugim Red Bullom uvrstil na 4. mesto, Valtteri Bottas, ki naj bi ščitil hrbet Britancu, šele na šesto. Med oba se je s Ferrarijem prerinil še Carlos Sainz.

Lewis Hamilton je bil na drugem in tretjem treningu suveren in je na zadnjem prizorišču sezone veljal za favorita kvalifikacij. Svoj osmi naslov svetovnega prvaka bo tako napadal z 2. mesta.

Zmagovalec pobere vse

Matematika pred zadnjo dirko je povsem jasna. Tisti, ki bo dirko v nedeljo končal višje, bo postal svetovni prvak. V primeru, da oba ostaneta brez točk (odstopita ali končata izven prve deseterice) ali pa osvojita dve (Hamilton kot deveti, Verstappen pa kot 10. in najhitrejšim krogom), pa bo prvak zaradi več zmag v sezoni (9 proti Hamiltonovih 8) prvič v karieri postal Max Verstappen.

Različna taktika

Max Verstappen si je sicer nekoliko otežil oziroma bolje rečeno omejil taktiko za nedeljsko dirko, potem ko je v drugem delu kvalifikacij postavil najboljši čas na srednje trdih pnevmatikah, a jih preveč poškodoval, zato je bil primoran vnovič na stezo, sicer bi v nedeljo startal na poškodovanih.

V drugo je izbral mehkejšo različico. Ker je z njimi postavil najboljši čas v drugem delu kvalifikacij, bo na teh pnevmatikah tudi startal na dirki, medtem ko bo Lewis na srednje trdih, zadnjo preizkušnjo bosta torej začela z različnima taktikama.

VN Abu dabija: nedelja ob 14.00

Dirka je na sporedu nedeljo ob 14. uri na programu Sportklub HD. Dirko bomo v živo pospremili tudi na naši spletni strani.

Kimi na zadnjo dirko z 18. mesta

Kimi Raikkonen, ki bo v nedeljo odpeljal še svojo zadnjo dirko v karieri, ki ga je do elitnega razreda motošporta pripeljala že leta 2001, bo startal s skromnega 18. mesta. Prehitel je zgolj oba dirkača Haasa, Micka Schumacherja in Nikito Mazepina.

Hamilton ušel kazni

Britanec v Mercedesovem dirkalniku je bil najhitrejši na sobotnem dopoldanskem prostem treningu pred Veliko nagrado Abu Dabija, ki bo v nedeljo določila letošnjega svetovnega prvaka elitne formule ena. Pred Verstappnom (Red Bull), ki je zasedel 2. mesto, je imel 0,214 sekunde naskoka.

A vse ni šlo kot po maslu za Hamiltona. Ko se je iz garaže na stezo vključeval na stezo v nerodnem položaju, so ga iz moštva opozorili, da se približuje Nikita Mazepin, ki je v hitrem krogu, a se mu Britanec ni uspel dobro umakniti ter mu zaprl idealno linijo skozi zavoj.

Komisarji bi lahko Lewisa za manever kaznovali s pribitkom startnih mest, kar je bila sicer običajno praksa v podobnih položajih, v kolikor bi odgovorni možje presodili, da bi lahko pri umikanju storil več.

Kako je Hamilton oviral Mazepina:

Will Bruxton je poročal, da je bil za podobno nenamerno oviranje Hamilton opozorjen že v Savdski Arabiji, ko je naposled prejel le uradno opozorilo. Naslednje bi mu preneslo 10 startnih mest pribitka.

Komisarji so se naposled odločili, da dodatna preiskava ni potrebna, tudi v moštvu Red Bull se niso odločili, da bi od vodstva tekmovanja zahtevali pregled. Lewis jo je tokrat odnesel brez kazni.

Kvalifiakcije so na sporedu ob 14. uri, v neposrednem prenosu si jih oglejte na Sportklub HD.