Oblast v Nepalu je sprejela odločitev, da dovolilnice za vzpon na Mount Everest, najvišjo goro na Zemlji, močno podraži. Številni so sicer še vedno mnenja, da se jih izda odločno preveč.
Za vzpon na Mount Everest, z natanko 8.848,86 metra najvišji vrh sveta, so dovolilnico podražili za več kot 35 odstotkov, poroča CNN. Po novem bo treba za odhod v osrednjem delu sezone, ki traja aprila in maja, odšteti 15 tisoč dolarjev, kar znese 14.274 evrov po trenutnem menjalnem tečaju, je sporočil Narayan Prasad Regmi, direktor ministrstva za turizem v Nepalu.
Nova cena v veljavo vstopa s septembrom, kar pomeni, da bodo letošnji avanturisti v glavnem delu sezone odšteli še 11 tisočakov, kolikor je bilo treba plačati do sedaj.
Cene za vzpon zunaj glavnega dela sezone so nižje, a so se prav tako podražile. Jesenski pristop vas bo stal 7.500 dolarjev in zimski 3.750 dolarjev. Seveda sta oba termina precej manj popularna in za navadne smrtnike pomenita tudi precej manjšo verjetnost za uspešno osvojitev vrha.
Letno sicer za Everest v povprečju izdajo približno 300 dovoljenj. Kot pravijo v številnih agencijah, ki ponujajo vzpon na streho tega sveta, višje cene njihovih strank ne bodo odvrnile od prihoda. Že leta se sicer Nepal spopada s kritikami, da izdajajo preveč dovoljenj in da se stori premalo, da se jih očisti smeti. Pod vrhom namreč vsako leto za “turiste” natovorijo na tone odpadkov, ki ostanejo na gori.
Od leta 2019 se s čiščenjem ukvarja celo nepalska vojska. V tem času so z gore odnesli 119 ton smeti in 14 trupel. Po njihovi oceni je na gori še vsaj 200 umrlih.
Prihodek s strani pustolovcev in alpinistov, ki plačujejo za dostop do najvišjih gora našega planeta, je za Nepal zelo pomemben. V svetu je med najmanj razvitimi po večini kazalnikov. Bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca po pariteti kupne močni je šele na 151. mestu, medtem ko je indeks človeškega razvoja (HDI) na 146.
Zato ni presenečenje, da so se v državi, kjer je kar osem od skupno 14 vrhov nad 8.000 metri, po skoraj desetletju znova odločili za precejšnje povišanje tarif. Prihodki z naslova trekinga in gorništva znašajo kar štiri odstotke vseh prihodkov Nepala.
19 Slovencev na vrhu
Prva slovenska noga je na vrh Mount Everesta stopila leta 1979, ko sta se v alpinistično zgodovino zapisala Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik. Do danes se je na vrh povzpelo 19 Slovencev po treh različnih smereh.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje