NFL: Prvi teden že postregel s presenečenji

Ameriški nogomet 13. Sep 20217:14 0 komentarjev
NFL
New Orleans Saints so osramotili Packerse. (Foto: Guliverimage)

Sezona lige NFL se je uradno začela, prvi teden je prinesel že nekaj presenečenj, pa tudi razočaranj. Za najbolj prepričljivo zmago tedna so poskrbeli New Orleans Saints, ki so odpihnili Green Bay Packers (38:3), medtem ko so Cleveland zmago proti Kansasu zapravili v zadnji četrtini.

New Orleans Saints se prvič po 16 letih v sezono odpravljajo z drugim podajalcem kot Drewom Breesom. A to Saintsov očitno ni motilo, saj so na nevtralnem igrišču v Jacksonvillu – zaradi orkana Ida so namreč Saints domačo tekmo igrali na severovzhodni Floridi – dobesedno osramotili Packerse (38:3) z Jameisom Winstonom na čelu. Slednji z Aaronom Rodgersom niso uspeli sestaviti niti enega solidnega napada.

Rodgers je bolj kot ne svoje znane čarovnije zamenjal z meti iz obupa, kar se je poznalo predvsem v številu prestreženih podaj – vrgel je dve (za primerjavo, lani je v celi sezoni vrgel le pet prestreženih podaj). Sean Payton se je po drugi strani vrhunsko lotil Packerse, na katere so Saints stalno vršili pritisk, v napadu pa so bili učinkoviti.

V celi tekmi so namreč žogo predali le dvakrat. Winston je podal za pet touchdownov in 148 jardov, Alvin Kamara pa je pretekel 83 jardov. “Nismo bili pripravljeni. Tako iz glave sploh ne vem, kolikokrat so nas uspeli zasutaviti,” je bil po tekmi razočaran trener Packerov Matt LaFleur, medtem ko Aaron Rodgers poraz vidi kot dobro lekcijo, iz katere se bodo morali ponovno zbrati in se lahko veliko naučijo.

Arizona odpihnila Tennessee

Presenetljivo se je tekma odvila tudi v Nashvillu, kjer so Arizona Cardinals visoko porazili Tennessee Titans (38:13). Težave slednjih so se pričele povsem na začetku, ko so dve žogi izgubili že v prvi četrtini, nato pa so se stopnjevale. Razočaral je celoten napad z Ryanom Tannehillom, Derrickom Henryjem in Juliom Jonesom, navdušila pa je naveza Kyler Murray in DeAndre Hopkins. Murray je podal za 289 jardov in štiri touchdowne ter prestreženo podajo. Po dva touchdowna sta dosegla Hopkins in Christian Kirk – prvi je zbral 83 jardov, drugi pa 70. Prva zvezda tekme je bil sicer defenzivni Chandler Jones, ki je sam zbral kar pet sackov.

Preobrat neprepričljivega Kansasa

Na presenečenje je kazalo tudi na Arrowheadu. Čeprav so proti lanskim udeležencem Super Bowla drago prodali svojo kožo, Cleveland Browns po takšni predstavi ne morejo biti povsem dvignjenih glav. Browns so namreč igrali odlično, saj so hitro povedli z 8:0 in vodili vse do zadnje četrtine. Drago sta jih stala predvsem touchdown naveza Patrick Mahomes – Tyreek Hill in pa izpuščena žoga njihovega punterja, po kateri so posest dobili domači.

Chiefs so po preobratu nato povedli s 33:29. Pred koncem so imeli Browns še nekaj možnosti, a jih Baker Mayfield ni izkoristil. Najprej so po treh poskusih hitro predali žogo, nato pa je Mayfield v zadnjem poskusu za zmago minuto pred koncem vrgel prestreženo podajo. Mahomes in Chiefs sicer niso bili preveč prepričljivi, a vendar so znova dokazali, da ne potrebujejo prav veliko, da na koncu tekmo dobijo v svojo korist. Chiefs tako nadaljujejo s pozitivnim nizom v prvi četrtini sezone – z Mahomesom kot začetnim podajalcem v mesecu septembru še sploh ni izgubil.

Prvenec številnih novincev

Svoj debi v ligi je doživelo še nekaj novincev na položaju podajalca – Trevor Lawrence, Zach Wilson in Mac Jones med drugimi – a nihče od naštetih s svojo novo ekipo ni bil uspešen. Trey Lance (San Francisco 49ers) je v igro prišel po napakah Jimmyja Garoppola in dosegel svoj prvi touchdown v ligi.

Drugače sta krst z novo ekipo doživela Matt Stafford in Sam Darnold. Los Angeles Rams so prepričljivo premagali Chicago Bears v nočni tekmi (34:14), medtem ko so Carolina Panthers ugnali New York Jets (19:14). Denver je s Teddyjem Bridgewaterjem premagal New York Giants (27:13), pri tem pa utrpel visoko ceno – poškodbo Jerryja Jeudyja. S prvimi poškodbami se ukvarjajo tudi pri Washington Football Team (Ryan Fitzpatrick) in San Franciscu, kjer naj bi si cornerback Jason Verrett strgal križne vezi in tako končal s sezono.