NFL: Znano je, kdo bo zaigral na superbowlu LVI.

Ameriški nogomet 31. Jan 20227:36 > 7:43 0 komentarjev
Cincinnati je izločil Kansas City. Foto: Guliverimage

Los Angeles Rams so po šestih zaporednih porazih proti San Francisco 49ersom prišli do maščevanja, Cincinnati Bengals pa so po zaostanku v prvem delu izsilili podaljšek in prišli do zmage nad Kansas City Chiefs.

Kdo bi si pred sezono mislil, da bosta na zadnji tekmi sezone zaigrali ekipi Cincinnati Bengals in Los Angeles Rams. Mogoče se je ta obračun še pred končnico zdel znanstvena fantastika, a Bengals in Rams so si Super Bowl popolnoma zaslužili. 13. februarja se bodo na dovršenem SoFi Stadiumu udarili za naslov prvaka letošnje sezone.

AFC: Bengals z obrambo in povratkom do vozovnice za Kalifornijo

Izgubiti met kovanca v podaljšku ni ravno smrtna kazen, a možnosti za zmago so takrat toliko manjše. A Cincinnati Bengals so storili to, kar ni uspelo Buffalo Billsom prejšnji teden – dobro so igrali v obrambi ne le v podaljšku, pač pa tudi v drugem polčasu. Kansas City Chiefs bi kot ekipa, ki je prva dobila žogo, morali le doseči touchdown – kar vemo, da za njih v 99 odstotkih primerov ne predstavlja prevelike težave – in še tretjič zapored bi se odpravili na Super Bowl. A Patrick Mahomes je na tretjem poskusu izsilil podajo, ki je končala v rokah safetyja Cincinnatija Vonna Bella.

Bengals so tako prevzeli posest, žogo premaknili po igrišču in novinec Evan McPherson je uspešno zadel prosti strel, ki je Bengalse poslal na prvi Super Bowl po sezoni 1988. Za Bengals je to neverjeten dosežek. V sezoni 2020 so namreč zabeležili le štiri zmage, 11 porazov in en remi. Leto kasneje se z zdravim Joejem Burrowom odpravljajo na zadnjo tekmo sezone, Super Bowl.

Bengalsom sicer po polovici tekme n kazalo najbolje. Ob polčasu so zaostajali z 10:21. Chiefsom je uspevalo vse, česar so se lotili. Patrick Mahomes je krenil hitro, saj so Chiefs povedli že na prvi posesti. Bengals so zatem odgovorili s strelom na gol, a Chiefsom je to dalo le še dodatnega zagona. Do konca prvega polčasa sta touchdown za Chiefse dosegla še Travis Kelce in Mecole Hardman. Mahomesova statistika v prvem polčasu je bila neverjetna: 21 poskusov podaj, od tega 18 zaključenih, 220 jardov in tri touchdowni.

Chiefs so prvo napako storili tik pred koncem polčasa, ko iz linije enega jarda niso našli pravega načina, da bi žogo spravili v končno cono. Tyreeka Hilla so Bengals ustavili pred končno cono, Chiefsom pa je tako zmanjkalo časa. Zdelo se je, da je prva napaka Chiefsov na tekmi le-te stala momentuma.

A kljub temu ob začetku tretje četrtine ni bilo razloga, da bi verjeli v povratek Bengalsov. A Burrow dokazuje, da je trenutno eden izmed najboljših podajalcev. v ligi. Bengals so namreč v drugem delu uprizorili vrnitev in izničili zaostanek 18 točk, ki so ga pridelali v prvem delu. Šest minut pred koncem so Bengals prvič povedli, Chiefs pa so na naslednji posesti uspeli izenačiti in tekmo na tak način poslati v podaljšek.

Po prestreženi podaji v podaljšku so Bengals prevzeli posest in žogo spravili vse do linije 10 jardov. Bengals niso želeli preveč tvegati, zato so v igro poslali McPhersona, ki je zadel 31 jardov dolg strel na gol in Bengals poslal na Super Bowl.

NFC: Rams izkoristili to, kar 49ers niso

V Los Angelesu so Rams gostili San Francisco 49ers. Do odločilnega strela na gol so Rams prišli 1:49 do konca. Žogo so dobili z več kot 6 minutami časa, a so pametno porabljali čas, dokler Matt Gay ni ustrelil na gol za vodstvo z 20:17.

49ers so zatem dobili še eno priložnost, a so začeli slabo. Jimmy Garoppolo in Jauan Jennings nista našla načina, da bi zaustavila uro. Garoppolo je skušal najti način, a vrgel prestreženo podajo, ki jo je ujel Travin Howard. Rams so dobili žogo, le še pokleknili in si zagotovili drugi nastop na Super Bowlu v zadnjih štirih letih.49ers so zatem dobili še eno priložnost, a so začeli slabo. Jimmy Garoppolo in Jauan Jennings nista našla načina, da bi zaustavila uro. Garoppolo je skušal najti način, a vrgel prestreženo podajo, ki jo je ujel Travin Howard. Rams so dobili žogo, le še pokleknili in si zagotovili drugi nastop na Super Bowlu v zadnjih štirih letih.

Prvega nastopa na Super Bowlu pa se veseli Matthew Stafford, ki je član Los Angeles Ramsov postal prav pred letom dni. 30. januarja 2021 so se Rams in Detroit Lions dogovorili o menjavi, ki je Stafforda poslala v Los Angeles. Stafford je bil pred tem član Lionsov 12 sezon, a niti enkrat se ni razveselil zmage v končnici — sedaj se bo v svoji krstni sezoni v Los Angelesu pojavil na “domačem” Super Bowlu. Stafford je podal za 337 jardov, dva touchdowna po zraku in eno prestreženo podajo. Dvakrat je v končni coni našel lovilca Cooperja Kuppa, za dva zadeta prosta strela, tudi odločilnega, pa je poskrbel Gay. Tako kot za Stafforda bo to prav tako prvi nastop na Super Bowlu za Odella Beckhama Jr., ki je bil v Clevelandu že odpisan, a se je po menjavi sredi sezone preselil k Ramsom.

Rams so izločili 49ers. Foto: Guliverimage

Veliko oči je bilo tokrat uprtih v Garoppola, ki prejšnji teden proti Green Bayu ni igral najboljše. Tokrat je na odločilni posesti izsilil podajo, ki je bila prestrežena in tako se je končala sezona 49ersov. A krivec za poraz 49ersov vsekakor ni le Garoppolo. Na začetku zadnje četrtine je imel Jaquiski Tartt ob vodstvu s 17:14 možnost prestreči Stafforda, a je izpustil žogo. V isti akciji so si je Jimmy Ward prislužil še kazen za nalet na čelado nasprotnika, prek katerega so Rams izenačili. Absolutno najslabši element igre 49ersov pa je bila igra po tleh, saj so v 20 poskusih osvojili le 50 jardov.

Super Bowl LV bo na sporedu 13. februarja v Los Angelesu, samo tekmo in dogajanje v tednu pred spektaklom sezone pa si boste lahko ogledali tudi na Sportklubu.