NFL: V igri še štiri najboljša moštva

NFL 14. Jan 201913:03 > 13:22
Maddie Meyer, Getty Images Sport

Divizijski teden v ligi NFL nas je pripeljal korak bližje končni odločitvi - kdo bo prvak sezone 2018. V igri ostajajo še štiri najboljša moštva, po dve najboljši ekipi iz vsake konference.

Jasno je, da naslova letos ne bodo osvojili Philadelphia Eagles, Slednji so sinoči gostovali pri New Orleans Saints in na koncu klonili z 20:14.

Eagles so sicer srečanje začeli odlično in so bili po dveh touchdownih v vodstvu s 14:0. Za enega je poskrbel Nick Foles s podajo Jordanu Matthewsu, pri čemer je zaspala obramba Saintsov. Vodstvo na 14:0 je še pred koncem prve četrtine povišal kar Foles, ki se je z razdalje enega jarda od končne cone stegnil čez črto in Saintse potisnil v težko situacijo.

A Saints se niso predali. Poteza Seana Paytona, ki je prejšnji teden v garderobo s štirimi oboroženimi varnostiki prinesel nekaj čez 200.000 dolarjev gotovine in Lombardijev pokal, se je očitno nato tudi izkazal za dokaj uspešen motivacijski prijem.

Saints so se dokončno zbudili z lažno predajo v drugem polčasu, ko so prišli do novega prvega poskusa. Dokončen mentalen preobrat je prinesla prestrežena podaja Marshona Lattimora v prvem polčasu. Rezultat po prvih 30 minutah je bil 14:10 v prid Eaglesov.

A v drugem delu se aktualni prvaki niso znašli. Saints so ob koncu tretje četrtine dosegli še en touchdown, tokrat je podajo Drewa Breesa ujel Michael Thomas. Wil Lutz je nato v zadnji četrtini še dodal field goal za šest točk prednosti. Eagles so nato poskušali z zadnjim napadom, a je podaja Folesa Alshonu Jefferyju spolzela med prsti, kar je ponovno ujel Lattimore in tako zapečatil zmago Saintsov. Slednji bodo v povratnem dvoboju devetega tedna tokrat gostili Los Angeles Rams, medtem ko Eagles odhajajo na dopust, vodstvo Philadelphie pa čaka težka odločitev: kaj storiti s Folesom?

Na prvi tekmi dneva so se New England Patriots znesli nad Los angeles Chargers. Patriots so odigrali izemno in Chargerse nadigrali v čisto vsakem elementu igre. Končni rezultat 41:28 namreč ne odraža premoči, ki so jo Patriots prikazali nas nasprotnikom.

Že od samega začetka so Patriots prevzeli pobudo in ob polčasu vodili že s 35:7. Edina svetla točka prve četrtine proti Patriotsom je bil touchdown Philipa Riversa, ki je našel osamljenega Keenana Allena za 43 jardov. Blesteli so tekači New Englanda – tri je dosegel Sony Michel, enega pa je dodal Rex Burkhead. Tom Brady je podal za 343 jardov in en touchdown.

Chargers so tokrat v Foxborough vkorakali na krilih 12 zmag v sezoni in izjemne zmage v Baltimoru prejšnji teden. A njihova priprava je tokrat naletela na oviro, imenovano Patriots, ki so domnirali tekmo od samega začetka. Precej vprašljiva je tudi odločitev Chargersov, da se kljub zaostanku 28 točk že pred polčasom niso odločili za drugačno taktiko v obrambi, temveč “čakali” na to, da je bila tekma že odločena. “Nismo oigrali dovolj dobro. Biti v igri 13. januarja je izredno težko, a tokrat nismo odigrali dovbolj dobro, da bi podaljšali našo sezono,” je po tekmi razmišljal Rivers. “Nadigrali so nas,” je še dodal.

Patriots se bodo naslednji teden proti Kansas City Chiefsom pomerili že v svojem osmem zaporednem (!) finalu konference AFC, skupno pa 13. v 16 sezonah, ki jih je Brady odigral v celoti, kar je bržkone neponovljiv dosežek za katerokoli ekipo v ligi. Ekipi sta se letos že pomerili: v 6. tednu je bilo na Gillette Stadiumu 43:40 za Patriots.

Že v soboto sta si vstopnici za konferečni finale priigrali moštvi Los Angeles Rams in Kansas City Chiefs. Obe ekipi sta prikazali prepričljivo zmago. Kansas City Chiefs so prepričljivo ugnali 31:13, potem ko Colts sredi druge četrtine niso osvojili še novega prvega poskusa. Chiefs so na ta način prekinil 24 let star urok domačega stadiona, kjer niso zmagali na tekmi v končnici in naslednji vikend pričakujejo opevane Patriotse. Patrick Mahomes je bil tudi tokrat odličen: 27/41, 278 jardov, a ostal brez podaje za touchdown. Luckova statistika je bila nekoliko slabša, kar je posledica odlične igre Cheifsov v obrambi – tako na pass rushu kot tudi obrambni liniji, ki je dominirala nad napadalno linijo Coltsov, ki je Indianapolis tolikokrat prej rešila. Luck je zaključil 19 podaj in zbral 203 jarde ter eno podajo za touchdown.

Los Angeles so tokrat vse moči stavili v napad po tleh. C.J. Anderson, ki je še sredi decembra cirkus v ligi NFL spremljal s kavča, je tokrat dosegel kar dva touchdowna, pozdravljeni Todd Gurley pa je prispeval še enega. Po tleh so Rams osvojili kar 273 jardov in bodo naslednji teden proti Saintsom ponovno izredno nevarni, saj Saints tokrat v obrambi niso prikazali posebno dobre igre. “Dva naša igralca sta tokrat prebila mejo 100 jardov po tleh, to je izjemno redko. Vse pa se začne z igro naših petih fantov na liniji,” je po tekmi povedal podajalec Jared Goff, ki je sicer odigral solidno in podal za 186 jardov.

Na drugi strani Dallas Cowboys niso našli odgovora na igro po tleh proti Ramsom in tako nadaljujejo niz gostujočih porazov zadnjih 26 let. Cowboys so sicer prejšnji teden na tekmi proti Seattlu njihov napad po tleh odlično ustavili, a tokrat recepta za Andersona in Gurleya enostavno niso imeli. Za Dallas sta po en touchdown dosegla tekač Ezekiel Elliott in lovilec Amari Cooper. kar pa ni bilo dovolj za presenečenje v LA Coliseumu. Cowboys so tako še šestič zapored sezono končali brez napredovanja v konferečni finale, kjer niso igrali že od sezone 1996.

Konferenčni finali bosta na sporedu v nedelju, 20. januarja. Najprej bo na sporedu finale konference NFC (21:05), AFC sledi ob 00:40 v noči na ponedeljek. Obe tekmi bomo prenašali na Sportklubu.