Ledeni Kansas City v pričakovanju dvoboja za vrh

NFL 8. Dec 201610:51 > 11:11
Getty Images

V noči na petek se uradno začenja zadnja četrtina rednega dela lige NFL. Uvod v 14. teden nam bosta ponudila Kansas City Chiefs in Oakland Raiders. Srečanje si lahko od 02:30 ogledate na Sport Klub 1.

Nocojšnja tekma je verjetno ena najbolj zanimivih četrtkovih obračunov. Tokrat se bodo namreč Kansas City Chiefs in Oakland Raiders udarili za prvo mesto v diviziji AFC zahod.

Raiders, ki so trenutno tudi prva ekipa v konferenci AFC, si lahko ta teden tudi že priigrajo končnico. V kolikor zmagajo, bodo morali sicer računati tudi na poraz Miami Dolphins ali pa Denver Broncos. Raiders so zmagali na zadnjih šestih obračunih, tudi na zadnjem v 13. tednu, potem ko so na začetku drugega polčasa zaostajali že za 15 točk. Buffalo Bills so po 30 minutah igre vodili s 24:9, Raiders pa so v drugem delu odgovorili z 29 zaporednimi točkami in zmagali z 38:24.

Raiders letos letijo na krilih podajalca Dereka Carra, ki je bržkone prvi kandidat za najkoristnejšega igralca letošnje sezone. Carr je na dosedanjih 12 tekmah v zadnji četrtini ali podaljšku dosegel 11 touchdownov in le eno prestreženo podajo – skupno je v letošnji sezoni dosegel 24 touchdownov in vrgel pet prestreženih podaj.

V obrambi bo tudi tokrat prvo ime Khalil Mack. Defensive end je edini obrambni igralec, ki ima v letošnji sezoni vsaj deset sackov in prestreženo podajo.

Na drugi strani Chiefs nikakor ne nameravajo mahati z belo zastavo. Chiefs so namreč na zadnjih osmih tekmah kar sedemkrat zmagali. Nazadnje jim je to uspelo prejšnji teden, ko so se veselili “comebacka” proti Atlanta Falcons (29:28). Odločilni dve točki za zmago je dosegel safety Eric Berry, ki je prestregel podajo Matta Ryana ob poskusu za dve točki, in jo vrnil v svojo končno cono. Poleg te je Berry prestregel še eno Ryanovo podajo in pretekel 37 jardov za touchdown. S tem je Berry postal sploh prvi igraslec, ki je v eni tekmi prestregel podajo tako za šest točk kot tudi za dve in obe vrnil v končno cono.

Za nastop na tekmi je močno vprašljiv lovilec Jeremy Maclin, ki je izpustil zadnje štiri tekme Chiefsov zaradi poškodbe prepone. Andy Reid je dejal, da bodo dobro razmislili, preden Maclina pošljejo v ogenj, saj ga bodo bržkone potrebovali za nastope v končnici.

Izjemno veliko vlogo bo tokrat odigralo vreme. V Kansas Cityju bo nocoj namreč izjemno mrzlo in krepko pod ničlo. V času, ko se bo srečanje začelo, naj bi termomer kazal -9 stopinj Celzija. Verjetno bodo nizke temperature več težav povzročale gostom iz Oaklanda, ki takšnih temperatur ob pacifiškem oceanu ne poznajo in jih niso vajeni. Poleg tega Carr v svoji triletni karieri še nikoli ni zmagal na Arrowhead Stadiumu, ki je znan po izjemni glasnosti svojih navijačev. V kolikor Raiders premagajo Chiefs, bodo (če Miami in Denver v nedeljo ne izgubita op.) izjemno blizu nastopu v končnici, kjer niso nastopili vse od sezone 2002, ko so na koncu izgubili Super Bowl XXXVII.

Chiefs imajo seveda drugačne načrte. V kolikor slavijo nocoj, bi se rivala divizije AFC zahod izenačila na vrhu, Chiefs pa bi zaradi štirih zmag prevzeli vodstvo v diviziji in se povzpeli na drugo mesto konference AFC. Raiders bi se po tem scenariju vsaj za teden dni preselili na peto mesto v konferenci.