Dončić, Možič in Vlah. Pa Pogačar, Garnbret in Čeh …

Drugi športi 1. Jan 20255:00 0 komentarjev
Luka Dončić
Bomo Luko Dončića konec poletja spet videli v slovenskem dresu? Foto: Profimedia

Vsak konec pomeni nov začetek. In nič drugače ni niti na športnem področju, kjer smo se sinoči poslovili od še enega izjemnega leta in z današnjim dnem že vstopili v novega, ki bo - upajmo - v Slovenijo spet prinesel veliko športnih uspehov in veselja. V nadaljevanju osvetljujemo datume, ki jih ne smete zgrešiti.

Poslovilo se je leto številnih športnih vrhuncev za Slovenijo. Tri kolajne na olimpijskih igrah, uvrstitev v izločilne boje evropskega nogometnega prvenstva in osvajanje največjih kolesarskih dirk kot za šalo, če izpostavimo le največje. A čeprav v letu 2025 ni na sporedu tekmovanja pod petimi krogi, bo prav tako pestro in vznemirljivo, saj je čas za številna panožna prvenstva.

Januar

Ženska skakalna novoletna turneja: 1. januar (Oberstdorf)
Moška skakalna novoletna turneja: 1. – 6. januar (Garmish-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofshofen)
Tekaška novoletna turneja: 1. – 5. januar (Dobiacco, Val di Fiemme)
svetovno prvenstvo v pikadu: 1. – 3. januar (London)
svetovni pokal v alpskem smučanju: 4. – 5. januar (Kranjska Gora)
OP Avstralije v tenisu: 13. – 26. januar (Melbourne)
svetovno prvenstvo v rokometu: 14. januar – 2. februar (Hrvaška/Danska/Norveška)
svetovni pokal v paralelnem deskanju: 25. januar (Rogla)

Kot prvi bodo omenjeno tekmovanje začeli slovenski rokometaši, ki jih v letu 2025 čaka nastop na svetovnem prvenstvu. Tega bodo gostile Danska, Norveška in Hrvaška, četa Uroša Zormana pa bo uvodne tekme odigrala v sosednjem Zagrebu, kjer se bo v skupini G po vrsti pomerila s Kubo (16. 1.), Zelenortskimi otoki (18. 1.) in Islandijo (20. 1.).

Uvod v novo leto bo, kot smo že vajeni, zimski. Po zaključku vseh turnej ob prelomu leta se bo del belega cirkusa že 4. in 5. januarja ustavil v Kranjski Gori, kjer bodo tekmovale najboljše alpske smučarke v tehničnih disciplinah. To pa ne bo edina prva januarska zimska prireditev na naših tleh, zadnjo januarsko soboto (25. 1.) bodo na Rogli tekmovali še deskarji v paralelnem veleslalomu.

Pokal Vitranc, Kranjska Gora
Foto: Aleš Fevžer

Februar

začetek spomladanskega dela sezone Prve lige Telemach: 1. februar
svetovno prvenstvo v alpskem smučanju: 4. – 16. februar (Saalbach)
svetovno prvenstvo v biatlonu: 12. – 23. februar (Lenzerheide)
dodatne kvalifikacije za nastop v osmini finala konferenčne lige: 13./20. februar
svetovni pokal v smučarskih skokih: 15. – 16. februar (Ljubno ob Savinji)
svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju: 26. februar – 9. marec (Trondheim)

Tudi februar bo še močno zimsko obarvan, saj bodo na sporedu kar tri svetovna prvenstva. V sosednjem Saalbachu bodo prvi na delu alpski smučarji (4. – 16. februar), v švicarskem Lenzerheideju (12. – 23. februar) bodo sledili biatlonci, kot zadnji pa bodo na vrsti še nordijski smučarji, čigar tekmovanje v norveškem Trondheimu se bo zavleklo še v začetek marca. Še pred potjo v Skandinavijo se bodo najboljše smučarske skakalke v valentinovem terminu ustavile na Ljubnem ob Savinji.

Že s prvim dnem drugega meseca se bo nadaljevalo domače nogometno prvenstvo, sredi meseca pa bomo pesti stiskali za Olimpijo in Celje, ki se bosta proti bosanskemu Borcu oziroma ciprskemu Apoelu borila za preboj v osmino finala konferenčne lige. Tudi v obeh močnejših evropskih tekmovanjih – evropski ligi in ligi prvakov – se bodo februarja začeli izločilni boji. Ob tem velja omeniti še dva kolesarska datuma: 17. februarja naj bi sezono na dirki po ZAE odprl Tadej Pogačar, dva dni pozneje na dirki po Algarvu pa Primož Roglič.

Timi Zajc Planica 2023
Timi Zajc bo v Trondheimu branil kar tri odličja. Foto: Profimedia

Marec

svetovni pokal v alpskem smučanju: 1. – 2. marec (Kranjska Gora, Pokal Vitranc)
začetek sezone MotoGP: 2. marec (Buriram, Tajska)
začetek sezone MXGP: 2. marec (Cordoba, Argentina)
evropsko dvoransko prvenstvo v atletiki: 6. – 9. marec (Apeldoorn, Nizozemska)
svetovni pokal v biatlonu: 13. – 16. marec (Pokljuka)
svetovno prvenstvo v deskanju na snegu: 16. – 30. marec (Engadin, Švica)
začetek sezone formule ena: 16. marec (Melbourne, Avstralija)
prva tekma kvalifikacij za obstanek v ligi B: 20. marec (Slovaška-Slovenija, Bratislava)
svetovno dvoransko atletsko prvenstvo: 21. – 23. marec (Nanjing, Kitajska)
kolesarski spomenik Milano-Sanremo: 22. marec
povratna tekma kvalifikacija za obstanek v ligi B: 23. marec (Slovenija-Slovaška, Ljubljana)
svetovni pokal v smučarskih skokih: 28. – 30. marec (Planica)

Čeprav se bo zima v marcu poslovila, pa bo na slovenskih tleh še močno zastopana. Že uvodna dva dneva bodo na podkorenski strmini v Kranjski Gori na delu še najboljši alpski smučarji, na polovici meseca se na Rudnem polju na Pokljuki ustavila biatlonska karavana. Piko na i bodo v skladu s tradicijo konec meseca v Planici postavili smučarski skakalci. Deskarji bodo vrhunec sezone – svetovno prvenstvo v Švici – dočakali šele ob koncu sezone.

Zadišalo bo tudi po bencinskih športih, marec pa bo zelo pomemben tudi za slovensko nogometno reprezentanco. 20. in 23. marca bo namreč odigrala dve tekmi s Slovaško, ki bosta odločili, katera od zasedb bo v naslednji izvedbi lige narodov igrala v ligi B in katera v ligi C. Ob številnih kolesarskih dirkah, ki bodo dodobra zavrtele kolesje sezone 2025, bo 22. marca na sporedu tudi prvi spomenik in velik spomladanski cilj Tadeja Pogačarja – klasika od Milana do Sanrema.

Planica 2024
Foto: Aleš Fevžer

April

kolesarski spomenik po Flandriji: 6. april
kolesarski spomenik Pariz-Roubaix: 13. april
kolesarski spomenik Liege-Bastogne-Liege: 27. april

April bo v veliki večini minil v zaključku rednih delov nekaterih državnih prvenstev in mednarodnih lig (rokomet, košarka, hokej, evroliga, NBA, NHL …), oči pa bodo uprte tudi na še tri spomladanske kolesarske spomenike. Na dveh – po Flandriji in Liege-Bastogne-Liege bo spet visoko ciljal prvi kolesar sveta Tadej Pogačar.

Nadaljevala se bodo prvenstva v formuli ena, motoGP-ju in motokrosu, začela pa se bo tudi nova sezona športnega plezanja, a vsaj v začetku verjetno brez Janje Garnbret.

Pogačar Flandrija 2023
Pogačar na dirki po Flandriji 2023: Foto: Profimedia

Maj

hokejsko svetovno prvenstvo elite: 9. – 25. maj (Herning, Danska in Stochkolm, Švedska)
kolesarska dirka po Italiji: 9. maj – 1. junij
evropsko prvenstvo v kajaku na divjih vodah: 14. – 18. maj (Vaires-sur-Marne)
finale konferenčne lige: 21. maj (Bilbao)
konec sezone Prve lige Telemach: 24. maj
OP Francije v tenisu: 25. maj – 10. junij (Pariz)
finale evropske lige: 28. maj (Vroclav)
finale lige prvakov: 31. maj (München)

Mesec, ki bo prinesel končne odločitve v nogometnih prvenstvih, vključno s Prvo ligo Telemach in vseh treh evropskih (konferenčna, evropska liga in liga prvakov), bo tudi tokrat mesec svetovnega prvenstva v hokeju na ledu. Na severu Evrope bodo po letu dni premora zraven tudi slovenski risi, ki si bodo skušali obstanek med elito zagotoviti v skupini A v Stockholmu v družbi Kanade, Finske, Švedske, Slovaške, Latvije, Avstrije in Francije.

Spet gre pričakovati pravo kolesarsko evforijo, saj bo na vrsti nova izvedbe dirke po Italiji, na Giro se po dveh letih vrača Primož Roglič, morda pa tudi branilec rožnate majice Tadej Pogačar. Še posebej pestro bo 24. maja, ko bo Nova Gorica gostila cilj 14. etape. Na olimpijskem prizorišču Pariza 2024 pa bo Žiga Lin Hočevar branil naslov evropskega prvaka v kanuju na divjih vodah.

Primož Roglič Giro 2023
Roglič po zmagi na Giru 2023. Foto: Uroš Skaza

Junij

kolesarska dirka po Sloveniji: 4. – 8. junij
svetovno prvenstvo v judu: 13. – 20. julij (Budimpešta)
svetovno klubsko prvenstvo v nogometu: 15. junij – 13. julij (ZDA)
OP Anglije v tenisu: 30. junij – 13. julij (Wimbledon)

Hitreje kot običajno bo v juniju na sporedu kolesarska dirka po Sloveniji. V prestolnici Madžarske se bodo za odličja svetovnega prvenstva merili judoisti, kjer bodo visoko merili tudi Slovenci. Cel mesec pa bo v ZDA trajala prenovljena izvedba svetovnega klubskega prvenstva v nogometu. V samem zaključku prve polovice leta pa bodo oči teniških ljubiteljev uperjene na Otok, kjer se bo začel tretji grandslam sezone. Od 25. do 29. junija v Innsbrucku pa naj bi se javnosti prvič v poolimpijski sezoni predstavila Janja Garnbret.

Andreja Leški
Foto: Profimedia

Julij

evropsko prvenstvo v nogometu za ženske: 2. – 27. julij (Švica)
kolesarska dirka po Franciji: 5. – 27. julij
svetovno prvenstvo v vaterpolu: 11. – 25. julij (Singapur)
tretji turnirji lige narodov v odbojki: 16. – 20. julij (Ljubljana)
svetovno prvenstvo v plavanju: 27. julij – 3. avgust (Singapur)
začetek sezone 2024/25 Prve lige Telemach: ni še točnega datuma

Julija bo največ oči usmerjenih zagotovo spet usmerjenih na francoske ceste, kjer nas čaka nova pestra dirka po Franciji. Če ne bo kakšnih sprememb, tudi s Pogačarjem in Rogličem. Na zelenicah v Švici bodo naslov evropskih prvakinj lovile nogometašice, pestro bo tudi v singapurskih bazenih, kjer bosta na sporedu svetovno prvenstvo v vaterpolu in plavanju.

Od 16. do 20. februarja pa bo zelo vznemirljivo tudi v Stožicah, saj je Odbojkarska zveza Slovenija pridobila gostiteljstvo enega od treh turnirjev zadnjega termina lige narodov. Poleg domačinov v Ljubljano ob svetovnih prvakih Italijanih prihajajo še Srbi, Nizozemci, Ukrajinci in Kanadčani.

Foto: Aleš Fevžer

Avgust

svetovno prvenstvo v odbojki za ženske: 22. avgust – 7. september (Tajska)
kolesarska dirka po Španiji: 23. avgust – 14. september
OP ZDA v tenisu: 25. avgust – 6. september (New York)
finale atletske diamantne lige: 27. – 28. avgust (Zürich)
evropsko prvenstvo v košarki: 27. avgust – 14. september (Limasol/Tampere/Katowice/Riga)

Avgust bo vsaj v začetku potekal mirneje kot lanski, ko smo v Parizu spremljali olimpijske boje. Zato pa bo toliko bolj zanimivo v njegovem zaključku. Najprej bodo svetovno prvenstvo na Tajskem odprle odbojkarice, dan zatem se bo na severu Torina začela 80. izvedba kolesarske dirke po Španiji.

Še dva dni pozneje bo v New Yorku čas še za zadnji grand slam v sezoni, vrhunec pa bo znova predstavljalo evropsko prvenstvo v košarki, ki ga bodo gostili Ciper, Finska, Poljska in Latvija. Uvrstitev na šampionat stare celine si je že zagotovila tudi Slovenija, tekmece pa bo po zaključku kvalifikacij dobila na marčevskem žrebu.

slovenska košarkarska reprezentanca
Foto: Profimedia

September

5. krog kvalifikacij za SP v nogometu 2026: 5. september, Slovenija – Švedska
svetovni pokal v športnem plezanju: 5. – 6. september (Koper)
6. krog kvalifikacij za SP v nogometu 2026: 8. september, Švica – Slovenija
svetovno prvenstvo v odbojki: 12. – 28. september (Pasay/Quezon City)
svetovno prvenstvo v atletiki: 13. – 21. september (Tokio)
svetovno prvenstvo v kolesarstvu: 21. – 28. september (Kigali)
svetovno prvenstvo v športnem plezanju: 21. – 28. september (Seul)
zadnja dirka sezone MXGP: 21. september (Darwin, Avstralija)

Ob vseh že omenjenih prvenstvih, ki se bodo od konca avgusta zavlekle v prvo polovico septembra, bo deveti mesec prinesel še kar nekaj vrhuncev. Že takoj na začetku pomembni tekmi v skupini B kvalifikacij za SP 2026, ko bo Slovenija gostila Švedsko in gostovala v Švici. Praktično istočasno bo v Kopru na domačih tleh generalko pred SP opravila Janja Garnbret.

Tudi druga polovica septembra bo zelo natrpana. Od 12. do 28. septembra bo v filipinskih mestih Pasay in Quezon City potekalo svetovno prvenstvo v odbojki, Slovence v skupini E za začetek čakajo Čile (13. 9.), Bolgarija (15. 9.) in Nemčija (17. 9.). Istočasno se bodo v Tokiu za kolajne svetovnega prvenstva merili najboljši atleti. Kristjan Čeh bo po Oregonu 2022 (zlato) in Budimpešti (2023) lovil še tretjo kolajno na SP, s čimer bi se izenačil z nekdanjim metalcem kladiva Primožem Kozmusom.

V zaključku meseca bodo oči Slovencev uprte v Južno Korejo in Ruando. V Seulu bo namreč na sporedu šampionat v športnem plezanju, v Kigaliju pa v kolesarstvu. Na obeh bo Slovenija po zaslugi Garnbret in Pogačarja branila zlate kolajne. Korošica dve iz Berna 2023, Komendčan eno iz Züricha 2024.

Tadej Pogačar
Foto: Guliverimage

Oktober

evropsko prvenstvo v kolesarstvu: 1. – 5. oktober (Ardeche/Drome, Francija)
svetovno prvenstvo v slalomu na divjih vodah: 1. – 6. oktober (Penrith, Avstralija)
svetovno prvenstvo v jadranju, formula kite: 4. – 12. oktober (Cagliari, Italija)
kolesarski spomenik po Lombardiji: 11. oktober
7. krog kvalifikacij za SP v nogometu 2026: 10. oktober, Kosovo – Slovenija
8. krog kvalifikacij za SP v nogometu 2026: 13. oktober, Slovenija – Švica
začetek sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju: datum še ni znan

Tudi oktobra lahko pričakujemo nekaj vrhuncev. Že takoj na začetku nas čaka evropsko prvenstvo v kolesarstvu, kajakaši in kanuisti pa se bodo po evropskem mudili še na svetovnem prvenstvu. V ospredju bo znova kajtar Toni Vodišek, ki bo na Sardiniji tekmoval na svetovnem prvenstvu.

10. in 13. oktober bosta dva zelo pomembna datuma za nogometno reprezentanco, ki bo najprej gostovala na Kosovu, nato pa doma pozdravila Švico. V zaključku meseca pa se bo tradicionalno začela nova sezona alpskega smučanja.

Foto: Profimedia

November

9. krog kvalifikacij za SP v nogometu 2026: 15. november, Slovenija – Kosovo
zadnja dirka sezone v motoGP: 16. november (Valencia, Španija)
10. krog kvalifikacij za SP v nogometu 2026: 18. november, Švedska – Slovenija
svetovno prvenstvo v rokometu za ženske: 27. november – 14. december (Nemčija, Nizozemska)
začetek sezone v biatlonu: 30. november – 7. december (Östersund, Švedska)
začetki sezon v smučarskih skokih, smučarskem teku in nordijski kombinaciji: datum še ni znan
zaključna turnirja Davisovega pokala in pokala Billie Jean King: točna datuma še nista znana

Kako uspešni so bili slovenski nogometaši v lovu na tretjo uvrstitev na svetovno prvenstvo, bo znano najpozneje 18. novembra, ko bodo kvalifikacije končali z gostovanjem na Švedskem. Tam se bo v zaključku novembra začela nova sezona svetovnega pokala v biatlonu, datumi začetkov ostalih zimskih sezon pa še niso jasni.

Spet pa bodo na delu rokometašice, v zaključku leta jih čaka svetovno prvenstvo, ki ga bosta tokrat gostili Nemčija in Nizozemska. Slovenke se bodo za preboj na turnir sredi aprila v dodatnih kvalifikacijah pomerile s Srbkinjami.

Slovenksa nogometna reprezentanca
Foto: Uroš Skaza

December

evropsko plavalno prvenstvo v kratkih bazenih: 2. – 7. december (Szeczin)
zadnja dirka sezone v formuli ena: 7. december (Yas Marina, Abu Dabi)
svetovno prvenstvo v pikadu: 15. december – 3. januar (London)
nogometni afriški pokal: 21. december – 18. januar (Maroko)
začetek sezone v deskanju na snegu
začetek moške novoletne skakalne turneje: 29. december (Oberstdorf)

Zaključek leta 2025 bo zelo podoben pravkar končanemu. Spet bodo na delu plavalci – takrat na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih – in pikadisti na svetovnem prvenstvu, znova v Londonu. Končala se bo še ena sezona v formuli ena, kot zadnji od zimskih športnikov pa bodo v olimpijsko sezono vstopili deskarji na snegu. V zaključku leta bo tradicionalno čas tudi za afriško celinsko nogometno prvenstvo (afriški pokal), prva postaja novoletne skakalne turneje pa bo Oberstdorf.

slovenska ženska rokometna reprezentanca
Foto: Profimedia

Če povzamemo: rokometaši, hokejisti in odbojkarji na svetovnem prvenstvu, košarkarji na evropskem, nogometaši v lovu za svetovnim … Kolesarski in zimski spektakli, vsi trije medalisti z zadnjih olimpijskih iger na panožnih svetovnih prvenstvih. Ni kaj, pred nami je novo pestro športno leto.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!