Telovadec Leon Štukelj je na današnji dan pred 100 leti prejel prvo slovensko zlato medaljo na olimpijskih igrah v Parizu. Obletnica prvega slovenskega olimpionika sovpada s prihajajočimi olimpijskimi igrami, ki bodo tretje doslej v Parizu.
Leon Štukelj je prvo medaljo najžlahtnejšega leska osvojil v mnogoboju. Telovadec je uspeh nato na istih igrah ponovil še na drogu. V reprezentanci takratne Jugoslavije je sicer 11 slovenskih športnikov osvojilo še devet uvrstitev do šestega mesta.
Štukelj je leta 1924 dosegel svoja največja uspeha na tekmovalni in študijski poti. Opravil je zadnji izpit na pravni fakulteti in začel pripravništvo na okrožnem sodišču v Novem mestu.
Njegov tekmovalni uspeh v Parizu pa je še večji zaradi težav z zdravjem, saj si je na izbirni tekmi v Ljubljani, ko je padel z bradlje, hudo poškodoval zapestje desne roke. V mnogoboju je kljub temu v skupnem seštevku sedmih športnih disciplin (drog, bradlja, krogi, konj z ročaji, skok čez konja – vzdolž, skok čez konja – na širino in plezanje po vrvi) z zbirom 110,340 točke zmagal pred Pražakom iz Češkoslovaške (110,323).
Po besedah Jasne Dokl Osolnik, direktorice Dolenjskega muzeja, kjer so v začetku tega meseca odprli razstavo Zmaga v Parizu, 100 let zlatih olimpijskih medalj Leona Štuklja, natančnih podatkov o tem, kdaj je osvojil katero izmed obeh zlatih medalj, ni. “Znano pa je, da so tekmovanja v Parizu potekala od 17. do 19. julija 1924, podelitev medalj pa je bila 20. julija 1924,” je povedala direktorica.
Kot najstarejši tedaj živeči dobitnika zlatega olimpijskega odličja na svetu je preminil 8. novembra 1999, le tri dni pozneje bi dopolnil 101. leto starosti. Svojo športno pot je opisal v knjigi Mojih sedem svetovnih tekmovanj, ki pomeni velik prispevek k razumevanju in poznavanju športa v njegovem obdobju.
Poleg iger v francoski prestolnici se je izkazal z olimpijskim zlatom in bronoma leta 1928 v Amsterdamu. Na OI v Berlinu leta 1936, ko je osvojil srebrno na krogih, pa je bil star že 38 let.
Zaznamoval je tudi stoletnico OI moderne dobe leta 1996 v Atlanti, ko je bil eden glavnih zvezdnikov odprtja in je na oder prišel z živahnim korakom kot čil mladenič, v pogovorih pa je pokazal tudi velik svetovljanski duh, kot so poudarjali njegovi sogovorniki, odprt in hkrati premišljen, zaznamovan z življenjskimi preizkušnjami.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!