Medtem ko na olimpijskih igrah 2016 in 2012 Slovenija ni imela svojega predstavnika v veslanju, pa si je nastop v Parizu zagotovil skifist Isak Ivan Žvegelj.
Po zaključenih svetovnih olimpijskih kvalifikacijah v Luzernu so imele nacionalne zveze 14 dni časa, da potrdijo ali vrnejo pridobljene kvote. Ker je v moškem enojcu dejansko prišlo do vračila ene kvote, je ta pripadla najboljšemu naslednjemu skifistu, ki je nastopal tudi na predhodnih kontinentalnih kvalifikacijah. To je bil Isak Ivan Žvegelj.
Triindvajsetletni Žvegelj je letos pod taktirko Miloša Janše naredil velik kvalitetni preskok in se prebil skozi slovenske, evropske in svetovne kvalifikacije na olimpijske igre. Lani je prvič nastopal v članski kategoriji, letos pa v internih kvalifikacijah premagal Filipa Pfeiferja in si tako pridobil možnost olimpijskih kvalifikacijah.
“Zelo sem zadovoljen, saj gre za res veliko tekmo in se je zelo veselim. Veliko mi pomeni tudi zato, ker je bil na OI v Barceloni že moj oče. Mislim, da se je trud poplačal. Pokazalo se je, da smo opravili leta dobrih treningov, tu in predvsem v Sloveniji in tudi že prej na študiju v ZDA. Vsekakor sem pripravljen še naprej delati in se sedaj popolnoma osredotočiti na olimpijske igre,” je novico o olimpijskem nastopu pospremil mladi debitant.
Njegov oče Denis Žvegelj je bil dvakratni udeleženec OI in nosilec ene od prvih dveh slovenskih olimpijskih medalj iz Barcelone 1992, ki jo je osvojil v dvojcu z Iztokom Čopom.
Zelo impresivna je tudi zgodba trenerja Miloša Janše, ki odhaja že na svoje devete Olimpijske igre – Münchna 1972 se je udeležil kot veslač, potem pa bil izjemno uspešen kot trener na OI v Seulu 1988 (bron, osmo mesto), Barceloni 1992 (dvakrat bron), Atlanti 1996 (dvakrat četrto mesto), Sydneyu 2000 (zlato), Atenah 2004 (srebro, deveto mesto), Pekingu 2008 (četrto in šesto mesto) in Londonu 2012 (bron).
Veslanje je na prelomu med dvema državama in v prvih letih po osamosvojitvi veljalo za enega od paradnih slovenskih športov. V manj kot četrt stoletja, v obdobju 1988-2012, so slovenski veslači osvojili šest olimpijskih kolajn, med katerimi je tudi prva zlata v zgodovini samostojne Slovenije, in 16 odličij na svetovnih prvenstvih, ob tem pa so se redno uvrščali v finala A tekem svetovnega pokala in tam posegali po najboljših mestih. Še na olimpijskih igrah 2008 v Pekingu je slovenske barve v treh posadkah branilo kar deset veslačev. Štiri leta pozneje sta bila v Londonu v svojem labodjem spevu prisotna le še tedaj bronasta Čop in Špik.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!