Kaj vse prinaša noro športno leto 2022?

Foto: Guliverimages

Dejstvo je, da je prav vsako leto zelo bogato s športom. A dejstvo je tudi, da bo leto 2022 noro, noro bogato s športnimi vsebinami. V 365 dneh se bodo tako širom sveta odvili nekateri največji športni dogodki zemeljske oble. Zimske olimpijske igre, Eurobasket, Tour de France in Svetovno prvenstvo v nogometu so le izhodiščne točke našega pregleda športnih dogodkov v letu, v katerega smo vstopili. Preverite, kaj vse nas čaka!

Januar

Ženska silvestrska skakalna turneja – 1. januar (Ljubno ob Savinji)
Moška novoletna skakalna turneja – 1. do 6. januar (Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofschofen)
Zlata lisica – 8. in 9. januar (Kranjska Gora)
Svetovni pokal v smučarskih tekih –  22. in 23. januar (Planica)
EP v rokometu – 14. do 30. januar (Slovaška, Madžarska)

Afriški pokal narodov v nogometu – 9. januar do 6. februar (Kamerun)
Australian Open – 17. do 30. januar (Melbourne)

Novo leto v športu tradicionalno odpirajo smučarji skakalci. 70. novoletna turneja na novega leta dan prinaša “klasiko” v Garmisch-Partenkirchnu, nato pa se skakalci preselijo na avstrijski del turneje. Letošnja novost je ženska silvestrska turneja skakalk, ki jo gosti Ljubno ob Savinji. Slovenske skakalke bodo med glavnimi favoritinjami za zlato sovo.

Športna zima na slovenskih tleh se bo nadaljevala z ženskima tekmama svetovnega pokala v alpskem smučanju. Tradicionala Zlata lisica se je znova iz Maribora preselila v Kranjsko Goro, ki bo drugi konec tedna v novem letu gostila najboljše slalomistke in veleslalomistke sveta. Tudi smučarski teki so se iz Štajerske v zadnjih letih preselili na Gorenjsko, v pripravah na svetovno prvenstvo 2023 bo najboljše smučarske tekače in tekačice planeta znova gostila Planica.

Ko je govora o ekipnih športih, bomo Slovenci v januarju osredotočeni na rokometne parkete. V drugi polovici januarja se bodo namreč rokometaši zbrali na prvenstvu Stare celine, ki ga gostita Slovaška in Madžarska. Ambicije slovenskih rokometašev so vedno visoke, že skupinski del v Debrecenu, ko bodo nasprotniki izbrancev Ljubomirja Vranješa Danci, Črnogorci in Makedonci, pa bo dal odgovor na to, kam lahko na turnirju seže naša reprezentanca.

Zlata lisica je tudi letos prestavljena iz Maribora v Kranjsko goro.

Februar

Zimske olimpijske igre – 4. do 20. februar (Peking)

Superbowl 13. februar (Iglewood, ZDA)

S slovenskega vidika bo v mesecu februarju vse v znamenju Olimpijskih iger v Pekingu. No, entuziasti ameriškega nogometa se že danes verjetno temeljito pripravljate na enega največjih vsakoletnih športnih dogodkov na svetu – Superbowl.

A vendarle bodo torej v ospredju Olimpijske igre, kjer bomo imeli Slovenci precej kandidatov za odličja. Pričakujemo, da bo “padla” znamka iz Pyeonchanga, ko so se naši športniki v domovino vrnili z dvema odličjema. Sanjski scenarij je ponovitev Sočija, ko so Slovenci osvojili osem medalj. Slovenski kandidati za medalje: Ema Klinec, Nika Križnar, Urša Bogataj, Anamarija Lampič, Žan Kranjec, Anže Lanišek, Žan Košir, šprinterska naveza Lampič-Urevc, mešana skakalna ekipa … 

Od zimskih olimpijskih iger v Pekingu si znova obetamo lepo bero slovenskih medalj. Foto: Guliverimages

Marec

Svetovni pokal v deskanju 5. marec (Rogla)
Svetovni pokal v alpskem smučanju – 12. in 13. marec (Kranjska Gora)
Svetovni pokal v poletih – 24. do 27. marec (Planica)

Paraolimpijske igre 4. do 13. marec (Peking)
Začetek sezone v Formuli 1 – 20. marec (Bahrajn)

Tudi marec bo v znamenju zimskih športov. Slovenija bo namreč gostila tako najboljše deskarje na snegu kot tudi alpske smučarje in letalce na smučeh. Še posebej Planica je eden izmed slovenskih nacionalnih simbolov in če bodo razmere to dopuščale, v dolini pod Poncami znova pričakujemo morje slovenskih zastav, ki bodo vihrale v podporo slovenskim orlom.

Začela se bo tudi nova sezona v Formuli 1. Če bo tako zanimiva, kot je bila sezona 2021, bodo ljubitelji motošporta znova prišli na svoj račun. Glede na številne spremembe, ki jih prinaša novo tekmovalno obdobje, se kaj lahko zgodi, da se bodo karte pošteno premešale.

Planica je precej več kot le prizorišče tekem za svetovni pokal v poletih. Planica je nacionalni simbol. Foto: Jurij Kodrun

April

April ne prinaša nobenih posebno pomembnih športnih datumov, a to še zdaleč ne pomeni, da bo to mesec brez športnega dogajanja. To je namreč obdobje, ko ligaška tekmovanja v različnih športih prehajajo v odločilni del, kresalo se bo tudi v elitni nogometni Ligi prvakov, začenja se končnica Lige NBA

Izpostaviti velja tudi enega izmed kolesarskih vrhuncev sezone, klasika Liege-Bastogne-Liege je na sporedu 24. aprila. Lansko zmago brani Tadej Pogačar, predlani je slavil Primož Roglič.

Ljubitelji atletike boste na svoj račun prišli 18. aprila, ko bo na sporedu maraton v Bostonu, najstarejše tradicionalno maratonsko tekmovanje na svetu.

Kolesarske klasike je težko razvrstiti po prestižnosti. A Liege-Bastogne-Liege je na tem seznamu zelo visoko. Foto: AP Photo/Olivier Matthys via Guliverimages

Maj

Svetovno prvenstvo v hokeju na ledu, divizija I – 2. do 8. maj (Ljubljana)
Dirka po Italiji 6. do 29. maj

Svetovno prvenstvo v vodnih športih 13. do 29. maj (Japonska)
Svetovno prvenstvo v hokeju na ledu elitne divizije – 13. do 29. maj (Finska)
Teniško odprto prvenstvo Francije – 22. maj do 5. junij (Pariz)
Finale Lige prvakov v nogometu 28. maj (St. Petersburg)

Slovenski hokejisti bodo v mesecu maju na domačem prvenstvu lovili vrnitev v hokejsko elito. Naloga risov še zdaleč ne bo enostavna, njihovi konkurenti bodo namreč Francozi, Avstrijci, Korejci, Madžari in Romuni. 

Pozornost slovenske športne javnosti bo usmerjena tudi na kolesarsko Dirko po Italiji. Ta bo tudi v letu 2022 zavila na slovenske ceste, v 19. etapi se bodo najboljši kolesarji sveta 35 kilometrov vozili po Posočju. Na dirki pričakujemo vsaj enega od dvojca Roglič-Pogačar.

V maju se bodo zaključevala tudi številna prvenstva in pokali v ekipnih športih.

Za rise bomo znova lahko stiskali pesti na domačem svetovnem prvenstvu.

Junij

Kolesarska Dirka po Sloveniji – 15. do 19. junij
Slalom na divjih vodah v Tacnu – 24. do 26. junij
Začetek Lige narodov v nogometu

Osrednji dogodek meseca junija bo kolesarska Dirka po Sloveniji, na kateri bodo formo pred Tourom zelo verjetno pilila velika svetovna kolesarska imena. Lansko izvedbo je dobil Tadej Pogačar. 

Mesec junij bo tudi obdobje, ko se zaključujejo najpomembnejše lige onkraj luže, tako bomo dobili nove prvake v ligah NHL in NBA. 

V mesecu juniju se začenja tudi tretja izvedba Uefine Lige narodov. Slovenija prvič nastopa v drugem kakovostnem bobnu, njene tekmice v skupinskem delu bodo Norveška, Švedska in Srbija.

Slovenski selektor Matjaž Kek je bil po žrebu skupin Lige narodov izredno zadovoljen, saj nas čaka “mini evropsko prevenstvo”.

Julij

Začetek nove sezone Prve lige Telemach

Dirka po Franciji – 1. do 24. julij
SP v atletiki –
15. do 24. julij (Oregon, ZDA)
Wimbledon – 27. junij do 10. julij (London)

Dirka po Franciji je bila za slovensko športno občinstvo eden izmed vrhuncev leta že pred vzponom Primoža Rogliča in Tadeja Pogačarja. V zadnjih letih pa praktično ni Slovenca, ki si ne bi ogledal vsaj ene etape te znamenite dirke, katere usodo v zadnjih letih močno krojita slovenska šampiona. Ta bosta tudi v letu 2022 skoraj zagotovo favorita številka ena in dve.

Manj kandidatov za najvišja mesta imamo na preostalih dveh pomembnih mednarodnih športnih dogodkih v juliju. V Wimbledonu bomo stiskali pesti predvsem za Tamaro Zidanšek in Kajo Juvan ter upali na presenečenje katerega izmed preostalih “slovenskih loparjev”. Na svetovnem prvenstvu v atletiki bo naš glavni kandidat za odličja zelo verjetno metalec diska Kristijan Čeh.

Mesec julij je tudi mesec začetka nove sezone Prve lige Telemach.

Tadej Pogačar in rumena majica, ena najlepših slovenskih športnih zgodb zadnjih let. Foto: Guliverimages

Avgust

Dirka po Španiji – 19. avgust do 11. september

Avgust je v letih, ko ni poletnih olimpijskih iger, tradicionalno mesec tekmovalnega zatišja. Povsod, razen v nogometu. Zaradi čudnega termina svetovnega prvenstva se bodo prej kot običajno začela najmočnejša državna nogometna prvenstva, slovenski navijači bomo stiskali pesti za naše predstavnike v kvalifikacijah za vsa tri evropska klubska tekmovanja.

Bodo pa na svoj račun znova prišli ljubitelji kolesarstva. Vuelta oziroma Dirka po Španiji bo spet ponudila priložnosti vsem tistim kolesarjem, ki bodo na zadnji tritedenski dirki v letu 2022 reševali sezono. Trikrat zapored je bil za kolesarskega kralja Španije okronan Primož Roglič.

Foto: Primož Roglič je v zadnjih sezonah nesporni kralj španskih cest. Foto: Guliverimages

September

Svetovno prvenstvo v odbojki – 26. avgust do 11. september (Rusija)
Eurobasket – 1. do 18. september (Nemčija, Italija, Gruzija, Češka)
Svetovni pokal v športnem plezanju –
2. in 3. september (Koper)
Svetovno prvenstvo v kolesarstvu –
18. do 25. september (Avstralija)

US Open – 29. avgust do 1. september (New York)

September bo za slovenske ljubitelj športa morda celo najbolj pester mesec leta. Stiskali bomo namreč pesti za naše odbojkarje, ki bodo drugič zapored igrali na svetovnem prvenstvu. V Rusiji bodo aktualni evropski podprvaki v skupinskem delu igrali s Francozi, Nemci in Kamerunci.

Sočasno bo širom Evrope po petih letih znova potekal Eurobasket, na katerem bodo slovenski košarkarji (verjetno tudi z Luko Dončićem) branili naslov evropskih prvakov iz leta 2017. Slovence že v skupinskem delu čaka izjemno zahtevna naloga, saj bodo njihovi tekmeci domačini Nemci, Francozi, Litovci, Madžari ter reprezentanca Bosne in Hercegovine.

V Slovenijo se v letu 2022 vrača svetovni pokal v športnem plezanju, ki pa bo zamenjal “domovanje” – iz Kranja se seli v Koper. V steni pričakujemo predvsem olimpijsko prvakinjo Janjo Garnbret. September je tudi mesec zadnjega kolesarskega vrhunca sezone, mednarodna elita se bo zbrala na svetovnem prvenstvu v Avstraliji. 

Leta 2017 je bil Luka Dončić golobradi košarkarski super talent. Leta 2022 bo na Eurobasketu največji zvezdnik turnirja. Foto: Guliverimages

Oktober

Začetek sezone v alpskem smučanju – 24. in 25. oktober (Söelden)

Žensko svetovno prvenstvo v odbojki – 23. september do 15. oktober (Nizozemska, Poljska)
Začetek sezone v ligah NBA in NHL

Po norem septembru sledi manjše oktobrsko zatišje. Tudi zato, ker slovenskih odbojkaric žal ne bo na svetovnem prvenstvu. Se pa v oktobru nadaljujejo vsa ligaška tekmovanja v ekipnih športih, začeli se bosta tudi novi sezoni košarkarske lige NBA in hokejske lige NHL.

Oktober je hkrati tradicionalno tisti mesec, ko znova zaživijo snežne strmine. Tekmovalci se po njih prvič v sezoni že več kot dve desetletji spustijo na ledeniku Rettenbach nad Söeldnom.

Alpski smučarji sezono tradicionalno začenjajo konec oktobra v Soeldnu. Foto: Guliverimages

November

EP v rokometu za ženske – 6. do 20. november Slovenija, Makedonija in Črna Gora

Zaključek sezone v Formuli 1 – 20. november (Združeni arabski emirati)

Za slovenske športne navdušence bo v novembru najpomembnejše tekmovanje nedvomno domače žensko evropsko prvenstvo v rokometu. Rokometni poznavalci poudarjajo, da bo prvenstvo, na katerem Slovenija gosti tudi zaključne boje, “priložnost generacije”.

Poleg rokometa bomo pozorni tudi na začetek nove sezone v zimskih športih. Tekmovalno obdobje bodo tako začeli smučarji skakalci, biatlonci, tekači in tekačice na smučeh, deskarji …

Domače evropsko prvenstvo v rokometu bo “priložnost generacije” za naša dekleta.

December

Svetovno prvenstvo v nogometu – 21. november do 18. december (Katar)

Športno leto bo zaokrožil največji športni dogodek na svetu – svetovno nogometno prvenstvo. Sliši se čudno, kajne? Ampak že nekaj časa vemo, da je pač takšna realnost, ljudje, ki jim je bolj mar za svoje denarnice kot za nogometne navdušence in navijače, so nam “priskrbeli” zimski nogometni spektakel. Slovenije na njem na žalost ne bo, a kljub temu bo seveda prvenstvo ponudilo ogromno nogometnih užitkov. Naslov svetovnih prvakov bodo branili Francozi.

Kdo bo letos v zrak dvignil nogometni sveti gral? Odgovor dobimo v decembru … Foto: Guliverimages