Izbrali smo deset velikanov, ki so krepko presegli meje svojih športov in se za vedno zapisali v zgodovino ne samo športa, ampak tudi človeštva nasploh.
Muhammad Ali
“Največji” je bil njegov vzdevek. Za mnoge največji tudi je. Za najboljšega v zgodovini so ga izbrali številni priznani mediji. Za športnika stoletja je bil nenazadnje imenovan tudi s strani Sports Illustrateda in britanskega BBC.
Bil je športnik, ki je bil šampion v ringu in eden največjih zabavljačev ob njem. Pa ne samo to, bil je tudi velik aktivist, ki je z odločnimi stališči glede številnih političnih in drugih vprašanj postal še večji, kot bi bil že sicer.
Med nami ga ni že osem let. Umrl je junija leta 2016. Star je bil 74 let.
Vrhunci kariere:
Nase je prvič opozoril leta 1960, ko je v Rimu z vsega 18 leti postal olimpijski prvak v poltežki kategoriji. Prvi naslov svetovnega prvaka v težki kategoriji je osvojil leta 1964, ko je premagal Sonnyja Listona in postal najmlajši svetovni prvak v tej kategoriji.
Prvak je bil pozneje tudi v letih 1974, ko je v Zairu v eni najbolj legendarnih borb v zgodovini boksa premagal Georga Foremana, in 1978, takrat je bil v Las Vegasu boljši od Leona Spinksa in postal prvi boksar v zgodovini, ki je trikrat postal prvak v težki kategoriji.
Zadnjič je boksal decembra 1981, na pragu 40. leta, in kariero končal s 56 zmagami v 61 borbah, od tega jih je kar 37 zaključil z nokavtom. Prav njegov slog boksa, v katerem je nekajkrat celo napovedal, v kateri rundi bo položil nasprotnike, ga je naredil še večjega.
“Float like a butterfly, sting like a bee. His hands can’t hit what his eyes can’t see,” je njegova parola, ki jo je večkrat ponavljal in se je vtisnila v kolektivni spomin športnega občinstva. “Lebdi kot metulj, piči kot čebela. Njegove roke ne morejo zadeti tistega, česar njegove oči ne vidijo,” če morda ne razumete.
Vpliv izven športa:
Čeprav so bili njegovi javni nastopi pogosto polni humorja, se je loteval tudi zelo resnih tem ter z besedami in dejanji močno zarezal v družbo. Najbolj leta 1967, ko je zavrnil klic v vojsko in vietnamsko vojno ter jasno izrazil nestrinjanje z ameriško zunanjo politiko, ob tem pa navdušil številne, predvsem mlade rojake.
Nemalokrat je govoril o krivicah v družbi in bil zagovornik pravic temnopoltih. Rodil se je kot Casius Clay, potem pa sprejel islamsko vero in se leta 1964 preimenoval v Mohammada Alija.
Bil je prvi slavni športnik, ki je glasno spregovoril o politiki in družbi. Postal je sinonim za svobodo, pogum in odpor ter svet izzval, da razmišlja s svojo glavo in jasno izrazi svoja stališča.
Zapuščina:
Alijeva zapuščina živi prek na tisoče ljudi, ki ga navajajo kot svoj navdih. Ne samo športnikov, ampak tudi pomembnih politikov, glasbenikov, filmskih igralcev, aktivistov in seveda ljudstva nasploh.
Postal je brezčasna ikona moči, integritete in človečnosti, ki ga ne pomnimo le po tem, kar je naredil v ringu, ampak morda še bolj po tem, kako je svojo platformo uporabil za navdihovanje sprememb po vsem svetu, kar danes počnejo oziroma vsaj skušajo početi mnogi.
Njegova prizadevanja za pravičnost in enakost po vsem svetu so močno presegla športne okvirje. Svetu je dal jasno vedeti , da nista pomembna le moč in denar, ampak tudi pamet, čast in zavzemanje za to, kar je prav.
Michael Jordan
Težko boste našli kolektiven šport, v katerem si bo tako veliko število ljudi enotno, kdo je največji in najboljši v zgodovini. Michael Jordan je na novo definiral, kaj pomeni biti športna ikona. In tudi to, kaj pomenijo tekmovalnost, samozavest in zmagovalna miselnost.
Ena najvplivnejših osebnosti 20. stoletja. Ne samo v športu, ampak nasploh. Njegova blagovna znamka in podoba sta oblikovali svet mode, marketinga in zabave, zaradi česar je zaslovel po vsem svetu.
Ko je bil na vrhuncu slave, verjetno ni bilo človeka na svetu, ki ne bi vedel, kdo je. Zelo podobno je tudi danes – dve, tri desetletja pozneje -, ko je star 61 let.
Vrhunci kariere:
V ligo NBA je prišel leta 1984, dve leti za tem, ko je dosegel zmagoviti koš za zmago Severne Karoline v študentskem prvenstvu. Takoj po prihodu v najmočnejšo košarkarsko ligo na svetu se je uveljavil kot vzhajajoči zvezdnik, ki je bil odličen strelec, atlet in imel dotlej neviden zagon. Izbran je bil za novinca leta v najmočnejši košarkarski ligi na svetu.
Na prvi naslov je čakal kar sedem let, potem pa jih med letoma 1991 in 1998 v morda najbolj znani športni dinastiji v zgodovini, Chicago Bulls, nanizal kar šest. Pri vseh šestih je bil izbran za najkoristnejšega igralca finala in bil petkrat tudi najkoristnejši igralec rednega dela sezone.
Dvakrat je bil z ameriško reprezentanco ZDA tudi olimpijski prvak. Leta 1984 v Los Angelesu in leta 1992 v Barceloni, kjer smo videli prvo in za mnoge tudi edino pravo sanjsko moštvo ZDA.
Kariero je s povprečjem 30,1 točke, 6,2 skoka in 5,3 asistence na tekmo končal leta 2003 kot član Washington Wizards. Pred tem se je dvakrat že upokojil in se vrnil. V tretje se ni.
Vpliv izven športa:
V zadnjem času se je sicer spremenilo tudi to, a pred tem se prav veliko glede dogajanja v družbi javno ni oglašal, kar so mu mnogi zamerili, je pa zato postal pionir ustvarjanja svoje blagovne znamke v športu.
Leta 1984 je podpisal prelomno pogodbo z Nikeom in z njim ustvaril linijo športnih copat Air Jordan, s katerimi je revolucioniral industrijo športnega trženja. Postavil je nove standarde v poslu ter poskrbel, da je znamka Air Jordan postala kulturni fenomen in stalnica v svetovni modi. Košarkarski čevlji so se z njim z igrišč preselili tudi na ulice in ustvarili velik profit.
Jordanov obraz je tudi slovenski čudežni deček Luka Dončić, ki naj bi s to pogodbo v petih letih zaslužil kar sto milijonov ameriških dolarjev. MJ jih je s tem brandom še precej več. V zadnjih 40 letih od podpisa pogodbe že krepko čez milijardo.
Zapuščina:
Postavil je temelje razvoja blagovne znamke, zgrajene okoli enega športnika, in na tak način utrl pot številnim drugim, ki so mu sledili. Njegov podjetniški duh, ki se kaže tudi v tem, da je kot eden redkih temnopoltih Američanov solastnik profesionalnega moštva (Charlotte Hornets).
Seveda ne smemo pozabiti niti njegove številke 23, ki jo je nosil na dresu, in je postala najbolj prepoznavna številka v športnem svetu, ki so jo pozneje prav zaradi tega nosili številni preostali športniki. Veliko takšnih boste v številnih športih našli še danes.
MJ23 je blagovna znamka, ki se je v zgodovini športa vtisnila bolj kot katerakoli druga.
Diego Maradona
Za številne najboljši nogometaš v zgodovini, čeprav se po dosežkih niti približno ne more primerjati s svojim rojakom Lionelom Messijem in še kom, a ko beseda nanese na karizmo in vpliv, ki ga je na športni svet imel, je verjetno res največji.
Nogometaš, ki je v rodni Argentini in tudi drugod po svetu postal kult in svoj vpliv razširil krepko prek linij, ki zarisujejo nogometna igrišča. Postal je ne človek, ampak bog.
Ob tem pa je z vsemi vzponi in padci, ki jih je v življenju doživel, dajal svojim vernikom vedeti, da je tudi on, tako kot oni, le iz krvi in mesa.
Umrl je novembra 2020, manj kot mesec dni po dopolnjenem 60. rojstnem dnevu.
Vrhunci kariere:
Prvi in glavni je zagotovo svetovno prvenstvo leta 1986 v Mehiki, kjer je Argentino popeljal do njenega drugega naslova svetovne prvakinje. Predvsem pa četrtfinalna tekma proti Angliji, na kateri je v razmaku petih minut poskrbel za dva verjetno najbolj nepozabna gola v zgodovini nogometa.
Najprej božja roka, ko je mrežo Angležev zatresel z roko in pretental sodnika, potem pa je razložil, da mu je ob tem pomagal bog, in malo za tem še gol stoletja, ko je s sredine igrišča krenil proti angleškim vratom, nasprotnike preigraval enega za drugim in zadel za zmago.
Drugi vrhunec predstavlja obdobje, ki ga je med letoma 1984 in 1991 preživel v Neaplju in tamkajšnjega do takrat povprečnega italijanskega prvoligaša popeljal do petih lovorik.
Dvakrat je z Napolijem postal italijanski prvak, zmagal pa tudi v pokalu Uefa, italijanskem pokalu in italijanskem superpokalu. V tem času je na jugu Italije postal božanstvo in to ostal do danes, ko od njegove smrti minevajo štiri leta.
Vpliv izven športa:
Izraziti levičar ni bil le na nogometnem igrišču, na katerem je streljal z levo nogo, ampak tudi glede na politično prepričanje ter postal simbol kljubovanja in upora proti eliti. Nogometaš, ki je bil veliko več kot samo nogometaš.
Da je tako, ste ob vseh filmih, serijah, knjigah in pesmih, ki pripovedujejo o njem, verjetno vedeli že pred tem. Pa ob grafitih z njegovo podobo, ki krasijo marsikatero zgradbo vsepovsod po svetu. Ob tetovažah, ki jih svojemu nogometnemu bogu v čast nosijo številni. Seveda tudi ob imenih Diego, s katerimi se predstavlja lepo število ljudi, rojenih v letih, ko je z žogo med nogami čaral El Pibe de Oro. “Zlati deček,” kot so mu pravili in ob tem dodali, da je bil poslan z neba.
Kako priljubljen je bil po svetu in v Argentini, kjer so v Rosariu ustanovili celo njegovo cerkev in štetje koledarja resetirali na leto njegovega rojstva, smo se lahko prepričali tudi ob njegovi smrti, ko je za njim na ulicah žalovalo na milijone ljudi, kar ne čudi. Pogosto je namreč izražal solidarnost z deprivilegiranimi, zlasti v Argentini in Neaplju.
Zapuščina:
V Argentini in Neaplju, pa tudi drugod po svetu, je na ulici nešteto njegovih podob, njegove majice lahko vidite na vsakem koraku. Postal je nesmrtna ikona, ki že desetletja navdihuje glasbeno in filmsko kulturo. O njem je bilo napisanih na stotine pesmi in knjig, posnetih že kup takšnih in drugačnih filmov.
Po njem so poimenovali tudi kultni stadion San Paolo v Neaplju kot tudi stadion v Buenos Airesu, na katerem tekme igrajo nogometaši Argentinos Juniors.
V Argentini in Neaplju je ikona, enakovredna največjim nacionalnim herojem države oziroma mesta. Vplival je seveda tudi na nogomet. Tudi med največjimi aktualnimi nogometnimi zvezdniki je kup takih, ki so ga označili kot vzor.
Jesse Owens
Športnik, ki je spremenil svet, kot temu nekdanjemu ameriškemu atletu pravijo mnogi. Jesseja Owensa nekateri vidijo celo kot najpomembnejšega športnika v zgodovini, a še zdaleč ne zgolj zaradi uspehov na atletskih stezah, ki jih je bilo sicer veliko, ampak predvsem zaradi močnih političnih in družbenih sporočil.
Eden prvih športnikov, čigar ime je zaokrožilo po svetu. Zgodilo se je že pred skoraj stotimi leti, ko sta bila svet in šport precej drugačna, kot ju poznamo letos.
Postal je simbol odpornosti, upanja in boja proti diskriminaciji.
Vrhunci kariere:
Nase je prvič opozoril maja leta 1935, ko je v manj kot eni uri popravil kar štiri svetovne rekorde. Tri v sprinterskih disciplinah in enega v skoku v daljino. “Najboljših 45 minut v zgodovini športa,” so nekateri poimenovali ta dan.
Na olimpijskih igrah v Berlinu leto za tem ga je spoznal ves svet, ko je na tamkajšnjem Olimpijskem stadionu, ki v prenovljeni obliki na istem mestu stoji še danes, v šestih dneh osvojil kar štiri olimpijske zlate medalje.
Najprej je zmagal na 100 metrov, dan za tem je bil najboljši v skoku v daljino, še dan po tem pa zmagal tudi na 200 metrov. Štiri dni pozneje je olimpijski prvak postal še z ameriško štafeto 4×100 metrov.
To so bile tudi edine olimpijske igre, na katerih je nastopil, saj so bile v letih 1940 in 1944 igre zaradi druge svetovne vojne odpovedane. Njegovega dosežka z iger v Berlinu do leta 1984, ko je to uspelo njegovemu rojaku Carlu Lewisu, ni ponovil nihče.
Zadnjič je tekel leta 1940 in kariero končal z vsega 27 leti. Umrl je leta 1980, ko je bil star 66 let.
Vpliv izven športa:
S tem, ko je pred očmi nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja osvojil štiri zlate olimpijske medalje in porazil belo Nemčijo, je svetu pokazal, da moč, hitrost, pogum in odločnost nimajo rasnih ali etničnih meja.
Njegov dosežek iz leta 1936 je postal trenutek ponosa in kljubovanja zatiranim ljudem po vsem svetu, ki je odmeval daleč onkraj berlinskega olimpijskega stadiona.
Bil je navdih za številne. Temnopoltim športnikom in športnicam je pokazal pot in to, da so lahko tudi oni superiorni. Morda še bolj kot kdorkoli drug.
Njegov pogum na svetovnem odru je izzval zatiralske ideologije. Pokazal in dokazal je, da človeški duh presega raso in predsodke. Do smrti se je zavzemal za boj proti rasni diskriminaciji in navdihnil mnoge, ki so prišli za njim.
Zapuščina:
Njegova zgodba je bila opisana v številnih filmih, knjigah, spoznamo pa jo lahko tudi ob nagradah, ki nosijo njegovo ime. Še danes, skorajda 50 let po njegovi smrti, je svetilnik upanja za milijone zatiranih po svetu, predvsem temnopoltih ljudi.
Za vedno je ostal simbol poguma, odpornosti in enakosti. Bil in še vedno je navdih za milijone, ki želijo podirati ovire, izzivati stereotipe in se boriti za pravičnost. Vplival je na številne športnike, aktiviste in skupnosti, ki skrbijo, da bo njegova zapuščina obstala še za mnoge prihodnje rodove.
Za njim je ostala tudi undacija Jesseja Owensa, ki jo vodi njegova družina, in z zagotavljanjem izobraževalnih ter športnih priložnosti za mlade skrbi za ohranjanje vrednot, na katere je prisegal.
Babe Ruth
Američan, ki je v prvi polovici prejšnjega stoletja spremenil bejzbol kot šport. Babe Ruth je ena od največjih ikon ameriškega športa in tudi tamkajšnje kulture. Simboliziral je duh burnih dvajsetih in postal kulturni junak, čigar zapuščina traja že skoraj stoletje.
Legendarni igralec New York Yankees velja za enega najboljših igralcev bejzbola v zgodovini, a se v zgodovino ameriškega športa ni vpisal le po dosežkih na igrišču, ampak tudi z vplivom, ki ga je imel na igro in tamkajšnjo družbo.
Umrl je leta 1948 v starosti 53 let.
Vrhunci kariere:
Kariero v severnoameriški profesionalni ligi MLB je začel leta 1914 kot član Boston Red Sox, s katerimi je bil trikrat prvak (1915, 1916, 1918) slavo pa požel med leti 1920 in 1934 v majici New York Yankees. Z njimi je bil prvak štirikrat, v letih 1923, 1927, 1928 in 1932.
Leta 1936 – leto za tem, ko je po eni sezoni pri Boston Braves končal kariero – so ga sprejeli v bejzbolsko hišo slavnih kot enega od prvih petih igralcev, ki so vstopili v njo. Leta 1948 so pri New York Yankees upokojili njegov dres s številko tri.
Znan je bil predvsem po odličnem udarcu, pa tudi po home runih. Zbral jih je kar 714, kar ga uvršča na tretje mesto večne lestvice MLB.
Vpliv izven športa:
Njegova kultna osebnost in velika kariera sta pripomogla k popularizaciji bejzbola kot ameriške zabave, ki je oblikovala tamkajšnjo družbo. Bil je neizmerno priljubljen in postal eden prvih športnikov, ki je presegel okvirje svojega športa, Imel je morje oboževalcev. Ker se je na vrh prebil iz revščine, so ga mnogi videli kot utelešenje ameriških sanj.
Bil je začetnik trženja športnikov in postal superzvezdnik. V kontekstu obdobja dvajsetih in tridesetih let 20. stoletja, ki so ga zaznamovale hitre družbene spremembe in vzpon množičnih medijev, je postal eden prvih športnikov, ki je razumel vlogo zabavljača in je vplival tudi na popularno kulturo.
Že takrat se je pojavljal v oglasih za različne izdelke, od kosmičev do cigar, s čimer je postavil precedens za reklamiranje in blagovno znamko športnikov.
Zapuščina:
S svojo priljubljenostjo je močno populariziral bejzbol in poskrbel, da je ta postal zelo pomemben del ameriške kulture.
Postal je sinonim za bejzbol in tudi simbol ameriških sanj. O njem se v ZDA in tudi drugod po svetu še danes veliko govori. Njegovo osebnost in dosežke slavijo v literaturi, filmu in muzejih, vključno z njegovo rojstno hišo in muzejem, ki so mu ga posvetili v rodnem Baltimorju.
Spremenil je pogled na šport in tudi športnikom, ki jih častimo danes, utrl pot do denarja in slave.
Usain Bolt
Najhitrejši Zemljan v zgodovini in verjetno tudi najboljši atlet, ki smo ga kadarkoli videli. Najbolj priljubljen skorajda zagotovo.
Usain Bolt je atletiki po dopinških škandalih, ki so jo pretresali na začetku tega tisočletja, v naslednjem desetletju vrnil stari sijaj. Ne samo z rezultati, ampak tudi svojim likom, ki je presegal meje taratanske steze.
Jamajčan je bil svoj čas eden najbolj priljubljenih športnikov na svetu in je to še danes, ko je star 38 let.
Vrhunci kariere:
Prvi vrhunec so bile olimpijske igre v Pekingu leta 2008, ko je postavil dva svetovna rekorda, na 100 (9,69) in 200 metrov (19,30), in osvojil tri zlate medalje. Najboljši je bil tudi s štafeto 4×100 metrov.
Leto za tem je na svetovnem prvenstvu v Berlinu ob treh zmagah svetovna rekorda na 100 in 200 metrov premaknil še nižje. Na rezultata 9,58 in 19,19, ki sta nedosegljiva še danes.
Trikrat se je z zlatimi medaljami vračal tudi z olimpijskih iger leta 2012 v Londonu, kjer je do svetovnega rekorda prišel še s štafeto 4×100 metrov (36,84), in Ria de Janeira leta 2016. Tri zlate medalje je osvojil tudi na svetovnih prvenstvih 2013 v Moskvi in 2015 v Pekingu, medtem ko je bil v Daeguju leta 2011 zlat “le” dvakrat. Na 200 in 4×100 metrov.
Ko je leta 2017 z 31 leti končal kariero, je v pokoj odšel z osmimi zlatimi olimpijskimi medaljami ter enajstimi zlatimi, dvema srebrnima in bronasto s svetovnih prvenstev.
Vpliv izven športa:
Poleg odličnosti na stezi ga je odlikovala tudi karizma, s katero je marsikoga spravil v atletiko, ki je takrat v globalnem pogledu precej trpela. Bil je velik zabavljač in s svojim nastopanjem osvojil srca milijonih po vsem svetu.
Postal je ambasador dobre volje in človek, ki je premikal mejnike, pa čeprav je prihajal z majhne karibske države. Bil je velik promotor jamajške kulture in tudi zagovornik zdravega načina življenja, ki ga nikoli niso povezovali z dopingom in nečednimi posli. Kot pravi športnik se je obnašal tudi na tekmovališčih in ni bil kot mnogi drugi, predvsem ameriški sprinterji, ki so pogosto arogantni.
Kot tak je bil seveda zanimiv tudi za številne sponzorje in vstopil tudi v pop kulturo. Nenazadnje (se) je pogostokrat zabaval tudi kot didžej. Veliko je naredil tudi za pomoč mladim.
Zapuščina:
Poleg številnih rekordov, ki jih je pustil za sabo, in prepoznavne poze “strela”, s katero je zabaval po zmagah, je največ naredil za prepoznavnost Jamajke in preoblikoval pogled na športnike iz manjših držav.
Postal je brezčasen simbol človeškega potenciala, upornosti in veselja, ki bo še desetletja navdihoval generacije za uspehe v športu in življenju nasploh. Poskrbel je, da so se v atletiko zaljubili mnogi po vsem svetu, in jim ob tem jasno sporočil, da nikoli ne smejo pozabiti na svoje korenine.
Še danes, skoraj deset let po upokojitvi, je najbolj prepoznaven atlet na svetu.
Ayrton Senna
Čeprav ne najuspešnejši, za mnoge najboljši dirkač v zgodovini formule ena, ki je bil simbol strasti, odpornosti in brezmejne predanosti. Velik talent, ki je stremel k popolnosti. Zaznamovala sta ga predvsem briljantnost in pogum.
Njegovo življenje in tudi njegova tragična smrt na tekmovališču in na vrhuncu kariere z vsega 34 leti sta njegovo podobno mistificirala še bolj, zato še danes ostaja sinonim za bencinski šport. Njegovo rivalstvo z Alainom Prostom do danes ostaja eno najbolj znanih v zgodovini motošporta.
Umrl je maja 1994 po nesreči med dirko VN San Marina.
Vrhunci kariere:
V formuli ena je debitiral leta 1984 in leto z tem v Estorilu za volanom Lotusa že prišel do prve zmage. V krstni sezoni v elitnem dirkaškem razredu je zmagal dvakrat, v drugi prav tako. Do dveh zmag je prišel tudi v sezoni 1987, ko je v skupnem seštevku končal na tretjem mestu.
Zablestel je po letu 1988 in selitvi v sedež McLarna, v katerim je že v prvi sezoni postal prvak. Leta 1989 je bil v skupnem seštevku drugi, v naslednjih dveh letih pa dvakrat v nizu prvak.
Po selitvi v Renault leta 1994 je že v tretji dirki v njegovem bolidu, na prvi majski dan v Imoli v Italiji, zapeljal iz ovinka v zid in umrl. To je bila ena največjih tragedij v zgodovini športa, ki se jo pogosto spomnimo tudi danes. Nazadnje smo o njej na veliko poslušali in prebirali letos, ko je od nje minilo natanko 30 let.
V formuli ena je zbral 162 dirk, na skoraj polovici (80) je bil na stopničkah in zbral 41 zmag. Kar 65-krat je uspel priti do prvega startnega mesta.
Vpliv izven športa:
Njegov vpliv je presegel formulo ena. V Braziliji je bil nacionalni heroj. V državi, ki se je borila s politično in gospodarsko nestabilnostjo, je vzbujal občutek ponosa in upanja. Utelešal je duh Brazilije in bil človek, ki klub svoji slavi nikoli ni izgubil vezi s svojo domovino, na kar je vseskozi opozarjal tudi z značilno rumeno čelado z zelenim trakom, in je dosledno vračal svoji skupnosti.
Bil je tudi velik človekoljub, ki si je prizadeval za izboljšanje življenj revnih otrok v Braziliji. Znan je bil kot velik filantrop, ki je prisegal na duhovnost in s tem vplival na milijone ljudi po vsem svetu. Z besedami in dejanji je dajal vedeti, da lahko pozitiven pečat v svetu pusti vsak. Ne samo tisti, ki so najboljši na svetu v svojem poslu, kot je bil on.
Seveda je bil tudi velik vzor mnogim, da dosežejo odličnost in se pogumno spopadejo z ovirami, ki jih življenje postavi pred njih.
S tragično smrtjo in mnogo prezgodnjim odhodom na drug svet je svoj status heroja še povečal in za vedno zamrznil. Kako pomemben je bil, zgovorno priča podatek, da je na njegov pogreb v Sao Paulu prišlo več kot tri milijone ljudi.
Zapuščina:
Po njegovi nesreči je v dirkaškem svetu ena prišlo do številnih sprememb na bolje, kar se tiče varnosti. Formula ena je postala precej varnejši šport.
Za seboj je pustil tudi dobrodelni inštitut, ki ga zdaj vodi njegova sestra, in je pri izobraževanju pomagal milijonom brazilskih otrok ter jim omogočil boljšo prihodnost. Ta neprofitna organizacija je danes ena največjih v državi.
Seveda je njegova zgodba postala navdih za številne druge športnike in športnice, vkorakala pa tudi v sfere pop in filmske kulture. O njem je bilo napisanih kup pesmi in knjig, posnetih več celovečernih in dokumentarnih filmov … V športu je pustil neizogiben pečat.
Johan Cruyff
Leteči Nizozemec, Pitagora v nogometnih čevljih, glavni obraz totalnega nogometa in podobni vzdevki so se prijeli Johana Cruyffa, ki velja za enega najpomembnejših ljudi v nogometni zgodovini.
Nekoč eden najboljših nogometašev na svetu, ki pa je morda še večjo sled pustil kot nogometni trener in bil navdih za številne generacije trenerjev za njim. Pa tudi nogometni boem, ki je imel vseskozi cigareto v ustih.
Po hudi bolezni je umrl leta 2016. Star je bil 68 let.
Vrhunci kariere:
Kot napadalec in ofenzivni vezist je sprva blestel v dresu Ajaxa iz Amserdama, za katerega je med letoma 1964 in 1974 v 329 nastopih zabil kar 257 golov in osvojil kup lovorik. Trikrat je bil z njim evropski in osemkrat nizozemski prvak. Potem se je preselil v Barcelono in v njeni majici v 227 nastopih v petih sezonah dosegel 85 golov. Enkrat je bil španski prvak in pozneje en državni naslov osvojil še s Feyenoordom, pri katerem je leta 1984 s 37 leti zaključil nogometno pot.
Za Nizozemsko je v 48 tekmah zbral 33 golov in bil leta 1974 z njo svetovni podprvak. Kar trikrat, v letih 1971, 1973 in 1974, je osvojil zlato in bil v tem pogledu pred nastopom ere Lionela Messija in Cristiana Ronalda rekorder. Leta 1999 je bil izbran za evropskega nogometaša stoletja.
Po koncu igralske poti je takoj zašel v trenerske vode in novo kariero začel na klopi Ajaxa. Z njim je bil dvakrat nizozemski prvak in enkrat zmagovalec evropskega pokala pokalnih zmagovalcev.
Leta 1988 se je preselil v Barcelono in tam ostal osem let. Z njo je osvojil kar enajst lovorik. Enkrat je bil evropski prvak, bil tudi zmagovalec evropskega pokala pokalnih zmagovalcev in evropskega superpokala, štirikrat pa osvojil špansko prvenstvo, trikrat španski superpokal in enkrat pokal.
Vpliv izven športa:
Bil je velik zagovornik Katalonije in prizadevanj za njeno samostojnost. Postal je simbol katalonske identitete in odpora, kar je uspešno uveljavljal tudi skozi nogometno igro, ki jo je vseskozi enačil z življenjem. Zato je v igri zagovarjal svobodo in ustvarjalnost.
Kataloncem se je prikupil tudi s tem, ko je svojega sina poimenoval Jordi, kar je izrazito katalonsko ime, zato ne čudi, da ima tam še danes status nacionalnega junaka, ki je pomembno vplival na tamkajšnjo kulturo.
Bil je tudi velik humanitarec, ki je bil predan delu z mladimi in prizadevanju, da predvsem tistim iz revnih družin omogoči čim lažje otroštvo in pogoje za uspeh. Tako v nogometu kot izven njih.
Izkazal se je tudi kot odličen kolumnist in v svojih kolumnah pogosto odpiral teme, ki jih drugi niso. Bil je živ dokaz, da so nogometaši včasih lahko tudi zelo razgledani ljudje in odlični misleci. Intelektualci.
Zapuščina:
Njegovo sled lahko tudi danes vidimo predvsem na nogometnih igriščih, Barcelona ter z njo Španija in še mnoge druge ekipe nosijo njegov DNK. Po njem in njegovih pogledih na nogomet se zgledujejo številni najboljši nogometni trenerji na svetu, tudi dva izmed najboljših, Pep Guardiola in Jürgen Klopp.
Njegovo ime nosi tudi stadion Ajaxa v Amsterdamu, na katerem tekme igra nizozemska reprezentanca.
Cruyffov pristop k igri, poudarek na ustvarjalnosti in vodenju so preoblikovali naše razumevanje športnega duha, treniranja in razvoja igralcev. Filozofija in inovacije, s katerimi je postregel, predstavljajo temelj sodobnega nogometa, kot ga poznamo danes. Njegov pristop k nogometu je spremenil način igranja, treniranja in razumevanja igre, zaradi česar je postal ena najvplivnejših osebnosti v zgodovini športa.
V spomin marsikoga se je vtisnil tudi s številnimi zelo zanimivimi izjavami. “Igrati nogomet je zelo enostavno. Igrati enostaven nogomet pa je najtežje,” je ena od najbolj nepozabnih, za katere je v času življenja poskrbel.
Pele
Kralj nogometa. Njegov vpliv je presegel igrišča, postal je ambasador nogometa in v precejšnji meri zaslužen, da je nogomet danes to, kar je.
V Braziliji je bil tako priljubljen, da so ga zaščitili kot nacionalno bogastvo, v karieri pa je zabil več kot tisoč golov in bil, čeprav nikoli ni zaigral v Evropi, v številnih izborih izbran za najboljšega v zgodovini nogometne igre.
Umrl je konec leta 2022, ko je bil star 82 let.
Vrhunci kariere:
Razen treh let, ki jih je ob koncu kariere prebil v New Yorku, je vseskozi igral za brazilski Santos in v njegovem dresu v 659 nastopih zabil 643 golov, kar je rekord. Z njim je bil šestkrat državni in dvakrat južnoameriški prvak. Dvakrat je zmagal tudi v medcelinskem pokalu.
Še veliko bolj ga pomnimo po tem, kar je pokazal kot član brazilske reprezentance, s katero je nase prvič opozoril na svetovnem prvenstvu leta 1958, ko je kot 17-letnik zabil šest golov, dva tudi v velikem finalu, in Braziliji prinesel naslov svetovne prvakinje. V letih 1962 in 1970 je bil z njo svetovni prvak še dvakrat.
V reprezentančnem dresu je dosegel 77 golov, v karieri pa jih je zbral 1281, kar je svetovni rekord.
V nogometni pokoj je odšel leta 1977, ko je bil star 36 let.
Vpliv izven športa:
S svojo gracioznostjo na igriščih in šarmom izven njih je navdihnil milijone po svetu. Bil je velika globalna zvezda veliko pred nastankom množičnih medijev. Kot človek, ki se je z dna družbe povzpel na njen vrh, je bil tudi simbol upanja. Predvsem za ljudi iz držav v razvoju. Z zavzemanjem za mir, izobrazbo in enotnost je bil v očeh množic velik športnik, ki mu ni vseeno za ljudi.
Revija Time ga je umestila na listo sto najpomembnejših ljudi 20. stoletja, podobno pa so storili tudi številni drugi mediji in publikacije. Kako pomemben je bil, priča tudi dogodek iz leta 1969, ko so v Nigeriji samo zato, da jih bo lahko s Santosom obiskal, za en dan prekinili krvavo državljansko vojno, ki je takrat divjala tam.
Kot kulturna ikona je presegel nacionalne meje in postal povezovalna figura v svetu, ki ga delijo rase, politika in družbena vprašanja. Prinesel je prepoznavnost brazilski kulturi, postal ambasador naroda in kot športnik neposredno poskrbel, da je Brazilija postala sinonim nogometne briljantnosti. Poskrbel je, da je nogomet postal univerzalni jezik sveta.
Pomembna je bila tudi njegova vloga super uspešnega temnopoltega športnika. Podiral je ovire in predstavljal ponos temnopoltih v časih, ko so v svetu prevladovale rasne neenakosti.
Zapuščina:
Poleg tega, da je bil vzornik številnim poznejšim nogometnim zvezdnikom in milijonom drugih, je močno vplival na razvoj brazilskega nogometa, ki je ravno z njim postal to, po čemer ga poznamo že desetletja – ustvarjalen, spreten, igriv in predvsem uspešen.
Njegova zapuščina je velika tudi zaradi dejanj, ki jih je storil izven športa. Bil je zavezan človekoljubju in miru. Po upokojitvi je postal globalni ambasador nogometa in Unescov ambasador dobre volje, ki je promoviral mir, izobraževanje in humanitarnost. Pozneje so ga posnemali mnogi drugi.
Za vedno je ostal simbol upanja in človeštva. Njegova zapuščina že desetletja navdihuje številne generacije in jih bo še dolgo časa.
Tiger Woods
Tiger Woods je več kot le golfski čudež, ampak človek, ki je na novo definiral šport in z vstopom v tradicionalno ekskluzivni beli šport podrl rasne ovire, ob tem pa poskrbel za popularnost tega športa med vsemi demografskimi skupinami in generacijami.
S številnimi uspehi in podvigi, zaslužkom in tudi osebnimi težavami je postal junak milijonov ljudi po vsem svetu in navdihnil ne samo golfiste, ampak tudi številne druge, ki se s tem športom nikoli niso in ne bodo ukvarjali.
Postal in ostal je eden najbolj prepoznavnih športnikov na svetu. Danes je star 48 let.
Vrhunci kariere:
Prvi Masters je z rekordnimi 12 udarci osvojil leta 1997 in z 21 leti postal najmlajši zmagovalec v zgodovini turnirja. Med letoma 2000 in 2001 je zmagal na vseh štirih največjih turnirjih v golfu in postal prvi, ki mu je kaj takega uspelo.
Skupaj je ob koncu kariere naštel kar 15 zmag na tovrstnih turnirjih in v tem pogledu zaostal le za Jackom Nicklausom.
Leta 2000 mu je na OP ZDA, enem od teh najprestižnejših štirih turnirjev, uspelo zmagati s prednostjo kar 15 udarcev, kar do takrat in od takrat ni uspelo še nikomur.
Skupaj je zbral kar 82 turnirskih zmag in bil enajstkrat izbran za najboljšega igralca leta.
Kariere uradno ni končal, a zaradi številnih zdravstvenih težav, predvsem po hudi prometni nesreči iz leta 2021, v zadnjih letih nastopa zelo redko.
Vpliv izven športa:
Kot človek, ki prihaja iz skromne medrasne družine je v športu, v katerem so prevladovali belopolti igralci, prilezel do statusa enega najbolj prepoznavnih in najbolje plačanih na svetu. Postal je simbol tega, da je v življenju mogoče prav vse. Ne glede na barvo kože in družbeni položaj.
Z njegovim vzponom se je demografija oboževalcev golfa močno spremenila in pritegnila mlajše, bolj raznoliko občinstvo, ki ga ta igra pred tem nikoli ni zanimala.
Kot sin temnopoltega Američana in Tajke je podrl rasne ovire v športu in postal kulturni fenomen.
Mejnike je premikal tudi na svojem bančnem računu in postal milijarder, s sodelovanji s številnimi velikani športne industrije pa pokazal pot, kako ustvariti blagovno znamko, ki prinaša milijone. Pardon, milijarde. Postal je večji od športa. Ikona.
Zapuščina:
Spremenil je dojemanje golfa in postal idol številnih mlajših igralcev, ki so prišli za njim. Preoblikoval je svoj šport in pomagal, da je ta postal precej bolj dostopen, inkluziven, kot je bil pred njim.
Z vso slavo, ki ga (je) obkroža(la), je golf postavil na naslovnice mainstream medijev. Njegov vpliv na šport in kulturo bo trajal več generacij.
Tudi on je veliko naredil za mlade iz slabše stoječih okolij in s fundacijo, ustanovljeno že daljnega leta 1996, marsikomu olajšal odraščanje in življenje. Njegova fundacija spodbuja izobraževanje in osebni razvoj, s čimer mladim pomaga doseči njihov poln potencial.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!