Zaradi slabe kakovosti je svoje kolajne, ki so jih osvojili na olimpijskih igrah v Parizu, organizatorjem vrnilo že več kot sto športnikov. Se s podobnimi težavami šest mesecev po vrnitvi iz francoske prestolnice srečujejo tudi slovenski olimpijski junaki?
Na lanskih olimpijskih igrah v Parizu so podelili 329 kompletov medalj, a se številne le nekaj mesecev po dogodku vračajo nazaj v roke organizatorjev. Po poročanju francoskega dnevnika La Lettre se je za takšen korak doslej odločilo že več kot sto športnikov, razočaranih in zgroženih nad kakovostjo kolajn.
Svoje nezadovoljstvo nad kolajnami so športniki izrazili tudi na družbenih omrežjih, kjer so objavljali fotografije, kako njihova dragocena kovina razpada. Eden od dobitnikov kolajne je dejal, da je njegova kolajna videti, kot da bi preživela vojno, iz krušenja kovine pa se je norčeval tudi ameriški rolkar Nyjah Houston. Zadnji pritožbi sta prišli pred dnevi od plavalcev Yohanna Ndoye -Brouarda in Clementa Secchija. Slednji je svojo medaljo poimenoval kar krokodilja koža.
Pariška odličja je sicer oblikoval francoski prestižni draguljar Chaumet, vgrajene pa so s kosom železa, vzetega z Eifflovega stolpa med prenovo v 20. stoletju. Težave so menda nastale zaradi prepovedi uporabe komponente v odličjih in pomanjkanja časa za testiranje, za najbolj problematične pa so se izkazala tiste bronastega leska, ki so običajno mešanica bakra, cinka in kositra ter ob izpostavljenosti bakra in vlage oksidirajo.
Težava je postala tako resna, da se je oglasil celo Mednarodni olimpijski komite in sporočil, da so organizatorji v Parizu v stiku s komiteji in športniki, ki so vložili pritožbe, obenem pa obljubil, da se bo postopek zamenjave začel v prihodnjih tednih.
V kakšnem stanju so slovenska pariška odličja?
Slovenska olimpijska reprezentanca se je iz francoske prestolnice vrnila s tremi odličji – dvema zlatima in enim srebrnim. Olimpijski prvakinji sta postali judoistka Andreja Leški in plezalka Janja Garnbret, srebro pa je v formuli kite osvojil Toni Vodišek.
“Mojo medaljo sem ravno v sredo vzela iz škatlice. Moram reči, da se kar drži, a zgornja plast se je že kmalu po olimpijskih igrah malce odluščila. A ni bilo videti, kot da gre za veliko napako in bi jo bilo treba zamenjati,” nam je zaupala Andreja Leški, ki je tudi sama slišala, da športniki množično vračajo poškodovane kolajne.
“Slišim, da gre predvsem za bronaste medalje, tako da so bile zlate očitno le izdelane nekoliko boljše. Sicer pa imam svojo pospravljeno v škatlici s svileno podlago in je na mehkem. Še najbolj je bila izpostavljena po prihodu domov, ko sem z njo proslavljala in so jo mnogi želeli poprijeti,” je povedala primorska judoistka in še dodala, da posebnih navodil od organizatorjev, kako skrbeti za odličje, ni prejela.
“Nazadnje, ko sem pogledala medaljo, je bila v odličnem stanju in takšna, kot mora biti,” pa je za Sportklub izdala druga slovenska dobitnica olimpijskega zlata Janja Garnbret, ki odličje hrani doma. “Je na varnem in v bistvu daleč od oči, tako da niti ni veliko razlogov, da bi se poškodovala. Sem pa slišala za težave, ki jih opažajo drugi, a na srečo nisem med njimi.”
Manj sreče od obeh Slovenk je imel njun rojak Vodišek, ki je razkril, da njegovo odličje žal ni več v provtnem stanju. “Če jo primerjam z medaljo iz mladinske olimpijade, je tista v boljšem stanju kot ta pariška. Seveda olimpijsko medaljo dobro hranim, je doma v originalni škatli, tako da jo skušam obvarovati kolikor se da,” je zatrdil 24-letni Koprčan, ki pa o vračanju kolajne ne razmišlja.
“Vseeno sem to dobil v roke in je tudi zato nekaj posebnega, nekakšen simbol tistega trenutka. Tako da, če bi se po neki uradni poti pojavila možnost vračila oziroma menjave, bi moral kar dobro premisliti,” je še pripomnil Vodišek.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje