Neopisljivo zahteven izziv Janje Garnbret

Drugi športi 9. Sep 202417:40 0 komentarjev
Janja Garnbret
Foto: Tobias Zlu Haller/Red Bull Content Pool

Janja Garnbret je z zmago na finalu svetovnega pokala v težavnostnem plezanju v Kopru sklenila z nastopi v letošnji sezoni. To še ne pomeni, da ji je s tem za letos zmanjkalo izzivov, prav nasprotno, spopadla se bo z morda največjim v dosedanji karieri. Kaj ga dela tako zahtevnega, je za Sportklub pojasnil priznani alpinist Tomo Česen.

Priljubljena Korošica pri le 25 letih nesporno in brez argumentov velja za najboljšo športno plezalko v zgodovini. Seznam vseh njenih uspehov je dolg za debelejšo knjigo, vsaka tekma, kjer ne osvoji prvega mesta, pa sodi v kategorijo senzacij.

Na slovenski Obali je na navdušenje domačih navijačev letošnji sezoni dodala le še piko na i, ko se je veselila že 46. zmage v svetovnem pokalu v karieri in hkrati ubranila tudi lanski uspeh v Kopru. V letu 2024 je slavila na vseh tekmah, na katerih je nastopila, vrhunec pa dosegla v Parizu z drugim olimpijskim naslovom.

Po tekmi v Kopru je misli usmerila na naslednji izziv, umetne oprimke pa bo zamenjala za naravne. Želi postati prva ženska, ki bi preplezala smer Bibliographie v plezališču Ceuse v Franciji. Prvi je smer preplezal Nemec Aleksander Megos leta 2020, do danes pa se je uspešno z zahrbtnim podvigom, ki dosega težavnost kar 9B+, spopadlo pet plezalcev. Te težavnosti ni preplezala še nobena ženska v zgodovini.

Od daleč zgleda sprejemljivo, a v resnici ni

“9B+ poslušalcem in bralcem ne pomeni nič, razen če imajo izkušnje s plezanjem. Gre pa za smer v skali, ki ima tudi s strani fantov malo ponovitev. Tisti, ki jo je prvi splezal, je porabil kar nekaj dni. Doslej pa tako težka smer ni uspela še nobeni ženski. Verjamem, da bo Janja prva, ker je trenutno v fantastični formi, kar si želi izkoristiti. Zato tudi odhaja v Francijo,” je glede zahtevnosti smeri dejal Tomo Česen, vrhunski alpinist in strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije.

Tomo Česen
Tomo Česen, foto: osebni arhiv

Megos se je z Bibliographie spopadal kar 60 dni. Seveda si kot prvi, ki je napadel to smer, ni mogel pomagati z informacijami svojih predhodnikov. Uvodoma je želel linijo označiti celo z 9C po francoski lestvici, a se je naposled, ko je smer kot drugi preplezal Stefano Ghisolfi, strinjal z Italijanom, da ji prisodita 9B+.

Kako je smer premagal Ghisolfi:

“Smer je zelo dolga, okoli 40 metrov. Težave so skoncentrirane. To so naravne skale, naravne stene, ki so tam od nekdaj. Nemogoče je povedati, kako zahtevno je. Težko bi si ljudje predstavljali tudi, kako zahtevna je bila plezalna smer v soboto na finalu svetovnega pokala v Kopru. Najbolj enostavno bi bilo, da bi prišli na začetek smeri in se poskusili dvigniti dva metra. Od daleč zgleda vse še kar sprejemljivo, a v resnici ni. Lahkotno plezanje ne pomeni, da je to lahko, a moraš plezati lahkotno, če želiš uspeti,” je nadaljeval Česen.

Pred svetovnim pokalom je bila že tri dni v Franciji. “V tretjem poskusu je smer splezala v treh delih, kar je za tako težko smer impresivno,” razkrije 64-letni veteran alpinizma, ki vodi Komisijo za športno plezanje in je tudi licencirani postavljavec smeri. “Ker je tako težko, moraš celotno smer naštudirati. Vse gibe. Ko to narediš, poskusiš splezati od začetka do konca. Lahko ti uspe v prvo, lahko v 50. poskusu.”

Janja Garnbret
Foto: Tobias Zlu Haller/Red Bull Content Pool

Pomembni so tudi pogoji. “Če je prevroče, ni v redu. Če je mokro, sploh ni v redu. Moraš imeti tudi srečo z vremenskimi pogoji. Potrebuješ tudi pravi dan, včasih človek nima svojega dne. Bomo videli, koliko časa bo trajalo. Če ima občutek, da bo splezala, mislim, da bo zelo hitro.”

Po Megosu (avgust 2020) in Ghisolfiju (avgust 2021) sta Bibliographie premagala še Sean Bailey (september 2021), Sebastien Bouin (junij 2023) in Jorge Diaz-Rullo (oktober 2023). Če bo šlo vse po načrtih, se bo elitni peterici pridružila še prva ženska, Janja Garnbret.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!