Težave v Tokiu

Drugi športi 7. Maj 202110:53 0 komentarjev
Olimpijske igre
V Tokiu bodo olimpijske igre gostili od 23. julija do 8. avgusta. Foto: Clive Rose Getty Images

Organizatorji olimpijskih iger v Tokiu imajo že vse od lanske odpovedi velike težave. Jasno je že, da na tribunah ne bo tujih gledalcev, odločitev o domačih ljubiteljih športa bo znana junija. Vse več ljudi podpira idejo o odpovedi iger.

Epidemija koronavirusa je močno spremenila načrte japonskih organizatorjev. Lanske olimpijske igre so prestavili na letošnje poletje, a so te zaradi vseh pogodbenih obveznosti obdržale originalno ime: Tokio 2020. Pred kratkim so iz organizacijskega odbora sporočili, da na nobenem izmed prizorišč ne bodo dovoljeni tuji navijači, še vedno pa ni jasno, ali si bodo najboljše športnike sveta v živo lahko ogledali vsaj Japonci. Odločitev naj bi padla v juniju.

Epidemiološke razmere v Tokiu sicer še naprej burijo duhove. Manj kot tri mesece pred začetkom iger nameravajo namreč znova podaljšati izredne razmere, in sicer do konca maja. Uradna odločitev japonske vlade bo znana danes. Kot je poročala nemška tiskovna agencija dpa, je guvernerka Tokia Yuriko Koike dejala, da je glede na naraščanje okužb in nadaljnje napete razmere nujno potrebno. Tokio kot mesto sicer nima visokih številk, v četrtek tako v 24 urah 591 primerov novih okužb, a se pristojni bojijo, da številke zavajajo, saj je bilo testiranj zaradi praznikov manj. Močno je prizadeta zahodna regija Osake, izredno stanje pa naj bi razširili na prefekturi Aichi in Fukuoka, kjer strmo naraščajo koronske okužbe.

Medtem je na spletni strani change.org na pobudo japonskega odvetnika Kenjija Utsonomiyja peticija za odpoved iger v Tokiu z naslovom: ‘Odpovejte OI v Tokiu, da zaščitimo naša življenja’ zbrala že več kot 200.000 podpisov. Naslovili so jo tudi na predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasa Bacha, v njej pa je zapisano, “da bo gostovanje iger zahteval veliko zdravstvenih delavcev, vire, kot so zdravstvene ustanove in medicinska oprema … Covid ne grozi le našim življenjem, temveč tudi naši ekonomiji.”

Za organizacijo iger naj bi v teh strogih razmerah sicer potrebovali približno 10.000 zdravstvenih delavcev. Podpisniki peticije med drugim japonski vladi očitajo tudi prepočasno cepljenje, saj sta proti koronavirusu zaenkrat cepljena le dva odstotka Japoncev.

 

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!