Sosedi na nogah: Hrvati so svetovni prvaki

Drugi športi 17. Feb 202418:06 1 komentar

Hrvaška moška vaterpolska reprezentanca je v Dohi osvojila naslov svetovnega prvaka, potem ko je velikem v finalu po streljanju petmetrovk ugnala Italijo s 15:13! Hrvaške barakude so še tretjič stopile na svetovni prestol.

Finalna tekma med Hrvaško in Italijo je bila izenačena od prve do zadnje sekunde. V nobenem trenutku nobena ekipa ni imela več kot enega zadetka prednosti.

Na začetku tekem je Hrvaško v igri držal Harkov, ki je dosegel prve tri zadetke, oba v prvi četrtini in še enega na samem začetku druge za 3:3. Po drugem zadetku Di Fulvija za prednost Italije s 4:3 je na sceno stopil Marinić Kragić, ki je z golom iz enajstmetrovke poskrbel za vodstvo Hrvaške s 5:4. Presciutti je tik pred koncem prvega polčasa izenačil na 5:5.

Na začetku tretje četrtine je Harkov znova zadel z igralcem več za 6:5, nato pa je Fondelli z dvema goloma iz peterice vrnil prednost Italijanom. Ob koncu tretje četrtine sta Vrlić in Burić po lepih akcijah zadela za vodstvo 8:7, hrvaški vratar Bijač pa je to prednost ohranil z dvema fenomenalnima obrambama ob igri z igralcem manj.

Rešili so se pet sekund pred koncem tekme

V četrti četrtini sta Biljak in Marinić Kragić zadeli za 9:8 in 10:9, a so se Italijani hitro vrnili, Fondelli pa je 40 sekund pred koncem zadel iz peterice za prednost Italije z 11:10. Hrvaška je imela dve priložnosti za izenačenje, prvo ni izkoristila, v zadnjem napadu pa se je Burić pet sekund pred iztekom časa odločil za met in zadel za izvajanje petmetrovk (11:11).

V njej so bili srečnejši Hrvati. V četrti seriji je rezervni hrvaški vratar Anić ubranil strel Di Fulviju, odgovornost za zlato kolajno pa je prevzel 22-letni Žuveli in suvereno opravil svojo nalogo.

Za barakude tretji svetovni naslov

Za Hrvaško je to tretji naslov svetovnega prvaka, po Melbournu leta 2007 in Budimpešti leta 2017. Ima še eno srebrno in štiri bronaste kolajne. Italija je ob štirih zlatih in enem bronu še četrtič SP končala na drugem mestu.

V hrvaški izbrani vrsti je bil najučinkovitejši Konstantin Harkov s štirimi zadetki, Jerko Marinić Kragić je dodal tri, Rino Burić dva ter Josip Vrlić in Matias Biljaka po enega.

Andrea Fondelli je za Italijo dosegel pet golov, Francesco Di Fulvio dva in Nicholas Presciutti, po enega pa Luca Marziali in Francesco Condemi.

Bron je osvojila Španija, ki je v tekmi za tretje mesto premagala Francijo s 14:10.