Za krono na Super Bowl LV dvoboj Tampe in Kansas Cityja

Ameriški nogomet 25. Jan 202111:35 > 15:25 0 komentarjev
Twitter

Konferenčna finala sta v nedeljo dala potnika za zadnjo tekmo v sezoni lige NFL. Z zmagama v v svojih konferencah se bosta na Super Bowlu LV pomerili ekipi Kansas City Chiefs in Tampa Bay Buccaneers.

NFC: Tampa bo igrala doma

Tampa Bay Buccaneers so tokrat gostovali pri Green Bay Packers, prvouvrščeni ekipi rednega dela v konferenci NFC. Tom Brady je imel v sezoni 2020 novo ekipo v novem mestu, a njegov cilj je ostal enak: zaigrati na Super Bowlu, že 10. v svoji karieri. Tokrat bo svojo najljubšo tekmo v sezoni Brady igral doma, saj bo Super Bowl LV čez dva tedna odigran na domačem stadionu Buccaneers.

Največ zaslug za to, da so se Buccaneers uvrstili prvič po sezoni 2002 ima njihova odlična obramba in nekaj vprašljivih potez nasprotnih trenerjev, ki so pripomogli k zmagi Tampe z 31:26.

Poteza, po kateri si bomo zapomnili poraz Packersov, je prišla ob zaostanku slednjih z 8 točkami razlike le nekaj več kot dve minuti pred koncem. Packers so imeli žogo na osmih jardih Tampa, a v treh poskusih niso uspeli priti do končne cone. Matt LaFleur se je presenetljivo odločil za strel na gol, s čimer so Packers prišli na pet točk zaostanka, a bi za preobrat še vedno potrebovali touchdown.

Do žoge so nato ponovno prišli Buccaneers, ki pa so uspešno iztekli čas, pri tem pa jim je pomagala napaka cornerbacka Kevina Kinga, ki je na nepravilen način zaustavil Chrisa Evansa in ob (sicer pozno, a pravilno) vrženi zastavici ter novem poskusu je pomenilo, da je zmaga odšla v Tampo. “Prihajamo domov,” je po tekmi povedal trener Bruce Arians. “Domov prihajamo z namenom, da zmagamo,” je dodal Arians, ki je v svoji karieri že dvakrat postal trener leta, se upokojil, postal komentator ameriške mreže CBS, nato pa se vrnil v ligo NFL in bo v svoji drugi sezoni z Bucs prvič na Super Bowlu.

Na njem bo prvič zaigrala večina Bucsov z izjemo Bradyja, Roba Gronkowskega, Ndamukonga Suha in Jasona Pierre-Paula. Brady je v prvem polčasu sicer igral odlično in Bucs so uspešno pretvorili prvih pet tretjih poskusov. Zaključil je 20 izmed 36 poskusov, podal za 286 jardov in tri touchdowne, a ob tem vrgel tudi tri prestrežene podaje. Tega darila Packers niso izkoristili, saj je obramba Bucsov po izgubljenih žogah dovolila le tri točke. Pierre-Paul in Shaquil Barrett sta zbrala pet sackov, s tem pa Bucsom omogočila, da so prišli do osme zmage v gosteh v sezoni.

Razočaranje je bilo precejšnje na strani Packersov, ki so po prikazanem bili prvi favorit za zmago na Super Bowlu. V prvem polčasu so še držali stik z Bucs, a je nato katastrofalni klic obrambe šest sekund pred koncem dovolil touchdown Scottyja Millerja. Na začetku tretje četrtine je Aaron Jones izgubil še eno žogo, ob tem pa si je poškodoval predel prsi in s eni več vrnil v igro. Po prvi prestreženi podaji Bradyja so se vendarle nekoliko zbrali, a ob granitni obrambi Bucsov niso prišli do tako želenega preobrata. Rodgers je zaključil 33 podaj od 48 za 346 jardov, tri touchdowne in eno prestreženo podajo. V svojih konferenčnih finalih ima le eno zmago iz sezone 2010, ko so Packers tudi nazadnje bili na Super Bowlu in zmagali. Razočaranje je bilo po tekmi očitno in 37-letni Rodgers si bo pred odločitvijo, kako naprej, vzel nekaj časa. “Negotovosti glede prihodnosti je prisotne pri veliko igralcih, tudi pri meni,” je dejal in najverjetneje v skrbi pahnil veliko navijačev Packersov.

Imeli smo kar nekaj priložnosti, ki bi jih lahko izkoristili. Tega nismo uspeli narediti in tak poraz je težko sprejeti. Zagotovo je moja krivda. V takih tekmah moraš igrati svojo najboljšo igro in nam danes to ni uspelo,” je po tekmi povedal LaFleur. “Razočaran sem. Razočarali smo veliko ljudi, svoje navijače,” je še dodal.

Le-teh pa niso razočarali Bucs. Navijačem Tampe za slavje med Super Bowlom ne bo potrebno prav daleč. Buccaneers so po 54 letih namreč prva ekipa, ki bo Super Bowl igrala na svojem domačem stadionu. Brady je hkrati postal prvi igralec v ligi NFL, ki bo zaigral na 10. Super Bowlu. V svoji karieri je v ligi NFL odigral 19 sezon, kar pomeni, da je na Super Bowl prišel v več kot polovici sezon.

AFC: Chiefs lahko ponovijo

V drugem finalu konferenc so se merili Kansas City Chiefs in Buffalo Bills. Chiefs so na svoj drugi Super Bowl čakali petdeset mučnih let. Branilci naslova se sedaj na Super Bowl odpravljajo drugo leto zapored.

V primerjavi s prvo tekmo namreč na Arrowhead Stadiumu ni bilo dvoma o tem, kdo bo zmagovalec. Niti po tem, ko so Bills po hudi napaki Mecola Hardmana in njegovi izgubljeni žogi povedli z 9:0. A Chiefs, ki so znani po svoji nepopustljivosti v še tako brezizhodni situaciji, so se brez težav vrnili v igro in ob polčasu so vodili z 21:12.

Kljub lažjemu pretresu možganov prejšnji teden v tekmi proti Cleveland Browns tokrat Patrick Mahomes ni pokazal slabih lastnosti. Secondary Buffala, ki je v zadnjih tekmah sicer igral solidno, je seciral filigrantsko natančno. Zaključil je s 325 jardi in tremi touchdowni, ki jih je vrgel Travisu Kelceju (2) in Mecolu Hardmanu. Blestel je še Tyreek Hill, ki je z devetimi ujetimi žogami zbral 172 jardov, medtem ko jih je Kelce imel 118.

Nekaj so Chiefs dodali še po tleh. Clyde Edwards-Helaire in Darrel Williams sta dodala kratka teka za touchdown, Chiefs pa bodo skušali postati prva ekipa po New Englandu leta 2004, ki je ubranila naslov prvaka.

Buffalo, ki je bil v zadnjih tednih praktično neustavljiv, je dve najslabši tekmi sezone odigral ravno proti Kansas Cityju. Josh Allen se na t. i. blitzu obrambe Chiefsov ni znašel. Končal je z 287 podanimi jardi in dvema touchdownoma ter eno prestreženo podajo, a dobršen del njegove statistike je prišel po tem, ko so Bills že zaostajali s 15:38. Frustracije Billsov so se stopnjevale in dosegle vrhunec tri minute pred koncem, ko je Tanoh Kpassagnon pokosil Allena, tackle pa je dokončal Alex Okafor. Jezni Allen je nato žogo vrgel v čelado Okaforja, kar je razvnelo Jona Feliciana in Diona Dawkinsa, ki sta napadla Okaforja, poteza pa je na plan prinesla kar nekaj rumenih zastavic.

Igra živcev je Buffalu prinesla grenak poraz. Bills so konferenčni finale dosegli prvič po sezoni 1993, ko so na domačem igrišču premagali Kansas. Na zadnjih 12 tekmah so se kar 11-krat veselili zmage. Pravzaprav v drugem polčasu niso zaostajali vse od osmega tedna, zato so bili samozavestni, da je to leto vendarle lahko njihovo. A naleteli so na pretežko oviro. Allen in Stefon Diggs tokrat nista bila na isti valovni dolžini, vse prevečkrat pa so se Bills odločili za varnejšo igro v napadu in ustrelili na gol, s čimer pa Chiefsov ne moreš premagati. S tem so pritisk prelagali na svojo obrambo, ki se proti razpoloženim Chiefsom ni znašla.

Tekmo je odločila prestrežena podaja Rashona Fentona, ki je prestregel Allena na začetku zadnje četrtine. Kljub zadnjim poskusom Billsov ob koncu tekme je bilo jasno, da bodo na Super Bowl potovali Chiefs. “Ponosen sem na te fante,” je po tekmi dejal Andy Reid, medtem ko se Tyrann Mathieu že veseli dvoboja proti Tampi. “Odigrali smo dobro. Sedaj smo si prislužili izlet v Tampo, kjer nas čaka eden izmed najboljših podajalcev v zgodovini. Veselim se tudi, da se bom pomeril proti svojim bivšim trenerjem, zato bo moralo biti zanimivo,” je po tekmi dejal Mathieu. S tem je safety mislim predvsem na Ariansa, ki je bil Mathieujev trener v Arizoni.

Super Bowl LV

Zastor nad sezono 2020 bo padel 7. februarja, težko pa bi si želeli boljši obračun. Gre za spopad dveh podajalcev, ki sta nazadnje osvojila Super Bowl (Brady 2018, Mahomes 2019), ob tem pa se pojavlja še neverjetno veliko mikrozgodb.

Predvsem bo pod drobnogledom, kako bo lahko obramba Tampe, ki je ustavila Drewa Breesa s Saints in Rodgersa ter Davanteja Adamsa, poskušala to narediti še s Tyreekom Hillom in Travisom Kelcejem.

Sporktlub bo sicer tudi letos na prizorišču Super Bowla v Tampi že teden dni pred spektaklom, srečanje pa si boste lahko v noči na 8. februar ogledali le v naši družbi.