Zakaj Tadej Pogačar ni favorit za športnega oskarja?

Drugi športi 16. Jan 20255:00 0 komentarjev
Foto: Profimedia

Vstopili smo v drugo polovico januarja, še vedno pa ni znano, kdo je v športnem svetu najbolj navdušil v letu 2024. Podelitev laureusov, nagrad, ki se jih prijel tudi vzdevek športni oskarji, namreč po tradiciji poteka šele spomladi, v kratkem pa bodo znani nominiranci. Bo med njimi tudi Tadej Pogačar?

Potem ko so države po večini že razglasile najboljše športnike in športnice v preteklem letu, v Sloveniji so bili še drugo leto zapored s strani Društva športnih novinarjev izglasovani Janja Garnbret, Tadej Pogačar in moška nogometna reprezentanca, na razglasitev najboljših na svetu še čakamo. In bomo morali počakati še kar nekaj tednov.

Laures World Sports Awards, na kratko nagrade laureus, se namreč po tradiciji zadnjih let po pandemiji koronavirusa podeljujejo konec aprila oziroma v začetku maja, v svoji zgodovini od premiere leta 2000 pa so jih podeljevali v obdobju vse od februarja do konca maja. Podrobnosti letošnje prireditve – kdaj in kje bo potekala ter že prej, kdo so nominiranci – so zaenkrat dobro varovana skrivnost.

Za več informacij o podelitvi laureus nagrad v letu 2025 – kje in kdaj se bo odvila, koliko prej bodo znani nominiranci – smo se obrnili na organizatorje. Odgovore objavimo takoj, ko/če jih prejmemo.

Po fantastični lanski sezoni Tadeja Pogačarja, ki je odmevala tudi v globalnem okolju, smo prepričani, da bo 25-letni Slovenec vsaj na listi nominirancev, ki v zadnjih letih po nepisanem pravilu šteje šest imen v posamezni kategoriji. Ob tem vam predstavljamo podrobnosti nagrade oziroma prireditve – kaj sploh je laureus, od kdaj obstaja, katere nagrade se podeljujejo, kako poteka izbira nominirancev in glasovanje, kolikokrat se je Slovenija že znašla v ožjem izboru, kdo so rekorderji …

Trenutni generalni direktor Daimlerja je Ola Källenius (levo), ki je na položaju leta 2019 nasledil Dietra Zetscheja (v sredini). Foto: Guliverimage

Kaj je Laureus World Sports Awards?

Gre za letno prireditev in podelitev nagrad, ki slavi najboljše posameznike in ekipe v športnem svetu v preteklem letu. Leta 2000 je bila prvič organizirana na pobudo podjetij Daimler in Richemont, ustanoviteljskih partnerjev podjetja Laures Sport for Good Foundation. Globalni partnerji prireditve sta hčerinski družbi omenjenih podjetij Mercedes-Benz in IWC Schaffhausen ter japonski bančni holding finančnih storitev Mitsubishi UFJ Financial Group.

Daimler in Richemont sta organizacijo, namenjeno skupni dobrodelnosti v športu, poimenovala Laureus, kar v grščini pomeni lovorjev venec, sploh v preteklosti tradicionalni simbol za zmago v atletiki in drugih športih. Prva prireditev nagrad je potekala 25. maja 2000 v Monaku, kjer je bil pokrovitelj dogodka in slavnostni govornik nekdanji predsednik Južnoafriške republike Nelson Mandela.

Monaški knez Albert II. (levo) in Nelson Mandela pred prvo podelitvijo nagrad laureus leta 2000 v Monaku. Foto: Profimedia

“Šport ima moč spremeniti svet. Ima moč navdihniti. Ima moč združiti ljudi na način, ki ga malo kaj drugega zmore. Govori z mladino v jeziku, ki ga razumejo. Šport lahko ustvari upanje, kjer je prej vladal obup,” je dejal Mandela v takratnem govoru, ki so ga številni politiki in športniki v naslednjih dneh, tednih in letih označili za ikoničnega.

Katere so kategorije?

Na prvi prireditvi v Monaku (v 25 letih so jo gostile še Lizbona, Estoril, Barcelona, St. Peterburg, Abu Dabi, London, Rio de Janeiro, Kuala Lumpur, Šanghaj, Berlin, Sevilla, Pariz in lani nazadnje Madrid) so nagrade podelili v sedmih kategorijah, ki so postale stalnica:

  • laureus za najboljšega športnika leta
  • laureus za najboljšo športnico leta
  • laureus za najboljšo ekipo leta
  • laureus za najboljšo vrnitev leta
  • laureus za najboljši preboj leta
  • laureus za najboljšega v akcijskih športih leta
  • laureus za najboljšega športnika invalida leta
lauerus
Foto: Profimedia

Kako poteka glasovanje?

Medtem ko najboljšega športnika invalida leta izbere Mednarodni paraolimpijski komite, v ostalih šestih kategorijah poteka tajno glasovanje. Poseben panel, ki ga sestavlja več kot 1000 članov iz športnih medijev iz več kot 70 držav, sestavi seznam šestih nominirancev za vsako kategorijo. O najboljših s tega seznama nato odloča posebna komisija, ki jo pri laureusu, podobno kot v svetu filma v Hollywoodu, imenujejo akademija. Prav zato se je nagrad oprijel vzdevek ’športni oskarji’.

Laureusovo akademijo, torej združenje oziroma odbor sestavlja 68 upokojenih športnikov, ki prostovoljno delujejo v okviru Lauresove fundacije (Laureus Sport for Good Foundation). Od leta 2020 je predsednik odbora Sean Fitzpatrick, nekdanji igralec ragbija z Nove Zelandije. Kot omenjeno, za naštetih šest kategorij obstaja tajno glasovanje. Ima pa akademija pravico, da občasno (ne vsako leto) podeli tudi izredne nagrade. Od leta 2000 so tako podelili že nagrade za življenjsko delo, izjemne dosežke, športni navdih, športni duh in šport za dobro družbe.

Predsedujoči Laureusovi akademiji Fitzpatrick. Foto: Profimedia

Od leta 2017 pa je podeljena še nagrada, o kateri kot edini odloča javnost: laureus za najboljši športni trenutek leta.

Kakšna je nagrada?

Zmagovalec vsake kategorije prejme poseben, prestižen kipec. Ta ima obliko športnika v gibanju, ki ga seveda spremlja znameniti lok. Kipce izdelujejo v francoski draguljarni Cartier (še ena hčerinska družba Richemonta), težki so 2,5 kilograma, v višino pa merijo 30 centimetrov. V njih je 670 gramov pravega srebra in 650 gramov zlatega premaza.

laureus
Kipec za nagrajence Laureus. Foto: Guliverimage

Kdo so najboljši?

Športniki so lahko v istem letu nominirani za več različnih kategorij, recimo za laureusa za najboljšega športnika leta in najboljšo vrnitev ali najboljši preboj leta.

Nazadnje, 22. aprila lani v palači Cibeles v Madridu so bili za najboljše razglašeni teniški igralec Novak Đoković (najboljši športnik), nogometašica Aitana Bonmati (najboljša športnica), španska ženska nogometna reprezentanca (najboljša ekipa), nogometaš Jude Bellingham (največji preboj), gimnastičarka Simone Biles (najboljša vrnitev), parateniška igralka Diede de Groot (najboljša športnica invalidka) in rolkarka Arisa Trew (najboljša v akcijskih športih). Ob tem je Akademija v španski prestolnici podelila še izredno nagrado za dobro v športu Fundaciji Rafaela Nadala.

Novak Đoković laureus
Novak Đoković na podelitvi leta 2024, zanj je bila to že peta tovrstna nagrada. Foto: Profimedia

Ne glede na našteto vsako leto največ pozornosti prejmeta nagradi za najboljšega športnika in športnico leta, ki de facto okronata najboljšega moškega in žensko športnico v preteklem letu na svetu.

Le devet v 25 letih

Na vrhu moške večne lestvice najdemo dva teniška igralca. Za Novaka Đokovića je bila lanska nagrada že njegova peta, s čimer se je Srb izenačil z nekdanjim tekmecem Rogerjem Federerjem. S štirimi jima sledi jamajški atlet Usain Bolt, več kot eno nagrado pa so zbrali še golfist Tiger Woods, dirkač F1 Michael Schumacher, nogometaš Lionel Messi in še en teniški igralec Rafael Nadal (vsi po dve). Po številu nominacij sta sicer na vrhu Woods in Messi (oba po osem), Federer, Bolt, Nadal in Lewis Hamilton so bili nominirani po sedemkrat.

V 25 letih (podelitev je odpadla le leta 2009 zaradi svetovne gospodarske krize, v času koronavirusa pa je bila izpeljana virtualno) je nagrado tako osvojilo zgolj devet različnih športnikov. Še ožji je pogled na različne discipline: na vrhu je tenis z 12 zmagami, sledita formula ena s petimi in atletika s štirimi. Po dvakrat sta slavila še golfist in nogometaš, Lionel Messi je leta 2020 (takrat si je nagrado delil s Hamiltonom) postal sploh prvi nagrajeni športnik iz ekipnega športa. Lanceu Armstrongu, ki je bil najboljši leta 2003, so po razkritju dopinškega škandala odvzeli.

Laureus nagrajenci za najboljše športnike:

2000: Tiger Woods, 2001: Tiger Woods, 2002: Michael Schumacher, 2003: /, 2004: Michael Schumacher, 2005: Roger Federer, 2006: Roger Federer, 2007: Roger Federer, 2008: Roger Federer, 2009: Usain Bolt, 2010: Usain Bolt, 2011: Rafael Nadal, 2012: Novak Đoković, 2013: Usain Bolt, 2014: Sebastian Vettel, 2015: Novak Đoković, 2016: Novak Đoković, 2017: Usain Bolt, 2018: Roger Federer, 2019: Novak Đoković, 2020: Lionel Messi in Lewis Hamilton, 2021: Rafael Nadal, 2022: Max Verstappen, 2023: Lionel Messi, 2024: Novak Đoković

Federer lauerus 2018
Roger Federer je leta 2018 prejel dva laureusa: za najboljšega športnika in najboljšo vrnitev. Foto: Profimedia

Atletika je kraljica

Bolj pester je pogled na žensko lestvico, kjer z devetimi zmagami prednjačijo atletinje, sedem so jih zbrale teniške igralke, tri gimnastičarke, dve alpske smučarke, po eno pa plavanje, golf in nogomet. Bolj razpršena so tudi imena, pa vendar na vrhu najdemo teniško igralko. Serena Williams je s štirimi laureusi en kipec pred rojakinjo Simone Biles in dva pred Rusinjo Jeleno Isinbajevo.

Tudi tu ni šlo brez dopinškega prekrška – brez nagrade je ostala njena premierna dobitnica, ameriška sprinterka Marion Jones.

Laureus nagrajenke za najboljše športnice:

2000: /, 2001: Cahty Freeman, 2002: Jennifer Capriati, 2003: Serena Williams, 2004: Annika Sörenstam, 2005: Kelly Holmes, 2006: Janica Kostelić, 2007: Jelena Isinbajeva, 2008: Justine Henin, 2009: Jelena Isinabajeva, 2010: Serena Williams, 2011: Lindsey Vonn, 2012: Vivian Cheruiyot, 2013: Jessica Ennis, 2014: Missy Franklin, 2015: Genzebe Dibaba, 2016: Serena Williams, 2017: Simone Biles, 2018: Serena Williams, 2019: Simone Biles, 2020: Simone Biles, 2021: Naomi Osaka, 2022: Elaine Thompson-Herah, 2023: Shelly-Ann Fraser-Pryce, 2024: Aitana Bonmati

Aitana Bonmati laureus
Aitana Bonmati je lani postala prva ženska nogometašica z laureusom. Foto: Profimedia

Kaj pa Slovenci in Slovenke?

Kot ste lahko prebrali, ta prestižna nagrada še nikoli ni romala v roke športnika ali športnice iz Slovenije. Se pa lahko na sončni strani Alp pohvalimo, da smo že imeli predstavnico med nominiranci. In to kar dvakrat. Alpska smučarka Tina Maze je bila v ožjem izboru v letih 2014 in 2015.

Se bo to letos spremenilo? Bo Tadej Pogačar po sijajni sezoni postal prvi Slovenec z nominacijo? In morda celo zmago? Glede na naštete zmagovalce pa je jasno, da tudi če se prvi kolesar sveta znajde v ožjem izboru, tam ne bo favorit.

Tina Maze lauerus
Bo Tina Maze dobila slovensko družbo? Foto: Profimedia

V glasovanju za najboljšega športnika Evrope ga je premagal francoski plavalec Leon Marchand, v glasovanju za najboljšega športnika leta po mnenju Mednarodnega združenja športnih novinarjev (AIPS) pa sta pred njim končala skakalec s palico Armand Duplantis in teniški igralec Novak Đoković. Vsem trem v prid govorijo osvojene zlate kolajne na olimpijskih igrah v Parizu, glede na zgodovinsko naklonjenost tenisu in atletiki pa je 25-letnik iz Klanca pri Komendi pred misijo nemogoče.

Bomo na sončni stran Alp vendarle dočakali prvega laureusa (v ženski konkurenci je glavna favoritinja gimnastičarka Simone Biles)? Odgovor bomo dobili v naslednjih mesecih.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!